Açık Kültür

Checklist Manifesto – İşler Nasıl Doğru Yapılır?

Checklist Manifesto bir kontrol listesi (checklist) yapmanın “hayati” yararları üzerine çeşitli sektörlerden çeşitli örneklerin anlatıldığı bir kitap. Yazarı Atul Gawade Harvard‘lı bir profesör. İşler artık insanın takip edebileceğinden daha karmaşıktır ve küçük bir hata çok ciddi sorunlara neden olabilir. Kontrol listesi (checklist) oluşturmak karmaşık ve büyük dikkat gerektiren işlerde bile çözüme ulaşmayı sağlar.

Örneğin kitapta boğulma tehlikesi geçiren bir çocuk ele alınır. Hastaneye getirildiğinde kurtarılması titizlikle oluşturulmuş bir yapılacaklar listesi oluşturulması sayesinde mümkün olmuştur. Yapılacaklar listesi oluşturmak ölüm oranlarını ve kaza oranlarının düşmesini sağlamıştır. Kitap boyunca dokuz bölümde checklist yapmanın farklı sektörlerde sağladığı yararlar örneklerle ele alınıyor. Bir bakıma kitap sürekli tekrar ediyor. Checklist Manifesto kitabında bu örnekler verilirken konunun önemini net olarak anlıyorsunuz.

Konu size biraz yavan gelmiş olabilir. Bu kitap bir bestseller. Bestseller olmasında yazarın ABD’de tanınan bir cerrah olması ve daha önce New York Times’da kitabın içeriğiyle ilgili yazılar yazmış olması etkilidir. Konu basit gibi görünse de sağlıklı bir sistem oluşturulması için hayati derecede önemlidir. Bu yazılar bu görece basit ama hayati konuda bir farkındalık oluşmasını sağlayarak sistem kuruculara yol göstermiştir. Önlenebilir ölümler ve ameliyatlarda hasarın azalması konusunda WHO (Dünya Sağlık Örgütü) yazarın yaklaşımlarından faydalanmıştır.

Time dergisi tarafından 2010 yılının tüm dünyada en etkili 100 insanı arasında gösterilen ve Dünya Sağlık Örgütü’nün Güvenli Cerrahi Hayat Kurtarır programını yürüten Dr. Atul Gawande, sıradan bir kontrol listesinin şaşırtıcı gücünü ortaya koyuyor

Kitap tanıtımından.

Kitabın genel özeti hakkında şu cümleler söylenebilir: Kontrol listeleri hastanelerde, havacılıkta, acil durum servislerinde, inşaatta, finansta önemlidir. Örneğin bir gökdelen yapılırken hatalar ortaya çıkabiliyor. Kontrol listeleri bu hataların azaltılmasını ve işlerin hızlanmasını sağlıyor. Başka bir örnekte ise sabun kullanmayla ilgili kontrol listeleri oluşturularak hastalıklara karşı ciddi başarılar elde ediliyor.

Bellek ve muhakemeye güvenilemez, kontol listeleri işe yarar. Karmaşık bir süreci yönetmenizi sağlar. Ekip işbirliğinin çok önemli olduğu işlerde hayat kurtarıcıdır.

Basit ve etkili bir kontrol listesi nasıl oluşturulabilir?

Kitapta doğal olarak bununla ilgili doğrudan bir cevap yok. İşinizle ilgili sorunları ya da durumları bilmeden bu soruya cevap vermek zor. Zamanlama, iletişim, işbirliği gibi kavramlara vurgu yapılıyor kitapta. Ucuz, kolay ve etkili bir yöntem olan kontrol listesi oluşturabilmek tecrübeyle doğrudan ilgili.

İyi bir kontrol listesi açık, anlaşılır ve pratik olmalıdır. Gereksiz ayrıntılar yerine kritik noktalar yer almalı. Uzun olmamalı, 10 maddeyi bulmamalıdır. Daha azı daha iyi olur. En önemlisi ise gerçek durumlar karşısında sınanmış ve başarısı kanıtlanmış olmalıdır. Masa başında sorundan habersiz ya da sahada iş görmemiş kontrol listeleri etkili olmayabilir.

1- Karşılaştığınız sorunları not alarak onları gelecekte iyileştirin.

Sorunlarla karşılaştıkça ve onları çözdükçe bir işi doğru yapmanın yolunu öğrenmiş oluyoruz. Sorunlar aslında işi bilmememizden değil, işle ilgili atladığımız bir adımdan kaynaklanıyor. Yapmamız gereken unutulduğunda soruna neden olan durumları listeye eklemek. Eğer sınıfta ders anlatıyorsanız, öğrencilere önceki derste öğrenilenleri hatırlatmak ve o derste ne öğrenileceğini net olarak ifade etmek işin daha iyi olmasını sağlıyorsa bu durum kontrol listesine eklenebilir.

2- Kontrol listenizle ilgili arkadaşlarınızla fikir alış verişi yapın.

Durumların karmaşıklığı ve çok boyutluluğu tek başımıza işin altından kalkmamızı zorlaştırabilir. Bireysel ya da kurumsal bir kontrol listesi oluştururken paydaşlarla işbirliği yapmak kontrol listenizi mükemmelleştirmenize yardımcı olabilir. Aşı yapmanız gereken bir kedi getirildiğinde diğer çalışanların da haberdar olduğu bir liste her şeyi doğru yaptığınızdan emin olmanızı sağlayabilir.

Yukarıdaki durumlar biraz basit durumlar gibi gelebilir. Bu konunun kimi durumlarda insan hayatını etkilediğini hatırlamak gerekiyor. Yazar bir cerrah. Ameliyatta karnında havlu unutulan hastalarla ilgili bir haberleri hatırlarız. Kontrol listesi bu durumlarda hayati. Checklist Manifesto – İşler Nasıl Doğru Yapılır? kitabını buradan satın alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Theme by Anders Norén