Diğer

Daha Kaliteli Bir Dijital Yaşam

Dijital yaşam gerçeği kadar vakit alıyor. Amerikalılar internette günlük 12 saat civarında dinleme, izleme, okuma, oyun ve sosyal medya aktivitelerinde bulunuyor. Türkiye’de de durum pek farklı değil. İnsanlar artık internette veya tv başında çok zaman geçiriyor. Dünyadaki ekonomik sorunların bir yansıması olmalı bu. Sadece ülkemizde özgü değil. Hayat sürekli pahalanırken, insanlar deneyim yerine ucuz bir eğlence olan internete yöneliyorlar.

Psikologlar bir çeşit bağımlılıktan bahsediyorlar bu konuyla ilgili fakat yazıdaki konu internette geçirilen zamanın yol açabileceği zararlar değil. Konu; günlük 12 saat dijital enformasyona maruz kalmanın bizi daha mutsuz, daha sağlıksız ve daha az bilge yapabileceği. Yediklerin ne ise O’sun. Bu söz dijital yaşam için de geçerli. Maruz kaldığımız ya da seçtiğimiz dijital içerik neyse O’yuz.

Amerika’da tütün kullanımının rekor kırdığı bir dönem “tütün zirvesi” olarak isimlendirilmiş belki ilerde tarihçiler bu zamanı “içerik zirvesi” olarak tanımlayacaklar. Yemekten, uyumaktan daha fazla zamanı video izleyerek, popüler twitleri okuyarak geçiriyoruz. Çok fazla medya tüketiyoruz ve bunun yol açacağı sonuçlar var. Depresyon, stres ve endişe bu sonuçlardan. Hatta fazlası. Daha sağlıksız, daha mutsuz ve daha az bilge oluyoruz.

Dijital Diyet İhtiyacı

Çok fazla dijital içerik var ve bu içerik bolluğu arasında bize iyi gelecek, daha sağlıklı, mutlu ve bilge olmamızı sağlayacak olanları seçmemiz gerekiyor. Bu seçme işinin neye göre olması gerektiğini belirlemeden önce şu altın kuralı aklımızda tutmamız gerekiyor. Dijital içerik tüketimimiz dinlenme, sosyalleşme, çalışma ve uyku saatlerimizden çalmamalı. Büyük teknoloji firmaları ekranda geçirdiğimiz süreye dikkatimizi çekmek için bazı uygulamaları başlattılar. Örneğin Apple her hafta ekran başında ortalama ne kadar zaman geçirdiğinizi ve bunun artıp artmadığını size söylüyor.

Dijital yaşam ile ilgili nelere dikkat edilebileceğiyle ilgili maddelere gelmeden önce hepsinin özündeki şu düşünceyi dikkate almak gerekir. Dil öğrenmek, programlama öğrenmek, spor yapmak, hikaye/senaryo yazmak, müzik aleti çalmak gibi bizi tüketiciden üreticiye dönüştürecek kişisel hedefler belirlersek ve dijital etkinliğimizi buna göre planlarsak daha mutlu, sağlıklı ve bilge olabiliriz. İşin biraz mutfağında olmanın bunu sağlayacağına inanıyorum. Ne için çok zaman harcıyorsak ve o işi çok seviyorsak acaba yapım sürecine de dahil olabilir miyiz?

Sosyal medyada harcanan zaman

Sosyal medya, eğitimli insanlar tarafından çoğu zaman küçümsenen bir kültür olan magazin kültürünü yeni biçimiyle tekrar karşımıza çıkardı. Buna karşı durmak zor, sosyal bir varlık olan insan önceden daha farklı şekillerde ortaya koyduğu davranışları dijital bir şekilde yapmamıza imkan verdi. Dijital yaşam, yaşamın bir yansıması. Kim ne paylaşmış, kim nerede kiminle, bu kimin nesi? Bu soruların cevaplarını zaten merak ediyorduk fakat sosyal medya bunu daha kolay öğrenmemizi sağladı.

Bu imkan bizi daha mutlu, daha sağlıklı ya da daha bilge mi yapıyor, yoksa can sıkıntısıyla geçeceğini düşündüğümüz zamanı eğlenceli hale mi getiriyor? İnternetteki ve hayattaki meselelere bu soruyu sorarak yaklaşırsak daha doğru kararlar verebiliriz sanıyorum. Dijital bir diyet yapacaksak sosyal medya kullanımı ele alınması gereken meselelerden biri gibi görünüyor.

Youtube ve diğer video izleme siteleri

İnternet trafiğinin çok büyük bir bölümünün Youtube’da olduğu biliniyor. İzlemek okumaya göre belki çok daha yaygın bir yaklaşım. Youtuberlar hepimizin dilinde. İzlediğimiz videoları “zaman öldürmek” için mi yoksa bize bir şey kattığı için mi izlediğimiz sorusunu sormalıyız sanırım. Eğlence sektörürün Youtube’a kaymış olmasında elbette bir sakınca yok fakat vaktimiz sınırlı. A marketinin abur cuburları, 1 tl ve 10 tl’lik suyun kıyaslanması ve tuhaf yarışlar izleyeni eğlendirse bile hazır gıdalar gibi, besleyici olmayacaktır. İlgi alanlarımıza yönelik içeriklere yönelmek daha iyi olabilir. Video bittiğinde bize bir şeyler kalmasını sağlayan içerik üreticilerine yönelmek daha iyi olabilir.

Bilgisayar oyunları

Bilgisayar oyunlarının ne kadar keyif verici olabileceğinin farkındayım. Stresle mücadele için kullanılabilecek bir yöntem benim için. Yine de bu sürenin belli aralıklarda kalması bizim için iyi olabilir. Telefonuma oyun kurmam ve bilgisayarda bu sürenin 1 saati geçmesine izin vermemeye çalışıyorum. Oyun oynamak çeşitli faydalar sağlayabilir emin değilim fakat hiç oyun oynamamış olsam ne kaybederdim bilmiyorum. İyi yapımların iyi etkileri olacağına inanıyorum. Dijital bir diyet yapılacaksa oyun konusu da göz önünde bulundurulmalı.

Diziler ve Filmler

İyi bir dizi ve film hayal gücümüzü geliştirebilir, olaylara bakışımızı değiştirebilir. Çok sayıda çöp dizi ve film olsa da efsane yapımların olduğu bir gerçek. Diziler ve filmler bize çok şey katabilir fakat içerik seçimine dikkat etmek gerekiyor. Üniversitede gece uyumayıp bir sezon bitirdiğim zamanlar olurdu. Şimdi çok fazla dizi var. Bu konuda kendimce bir yöntem geliştirdim. Dizi ve film için bir diyete girmeniz gerektiğini düşünüyorsanız şu tavsiyeler işinize yarayabilir:

1- Daha çok film, daha az dizi izleyin.
2- Dizileri iyice popüler olana kadar izlemeyin, zevkine güvendiğiniz insanlar önerirse sezon veya dizi bittiğinde izlemeye başlayın.
3- Yeni diziler keşfetmeye çalışmayın, mümkün olduğunca haftalık takip etmeyin, bitince başlayın.
4- IMDB Top 100 listesindeki filmleri izlemeye çalışın. Her yaz listeye yeni giren filmleri not edip izleyin. Senede ortalama 7-8 film listeye ekleniyor. Yönetmenleri ve beğendiğiniz oyuncuların filmlerini takip etmek de iyi filmlere ulaşmak için bir yöntem.
5- Zevkine güvendiğiniz, sinema konusunda yazılar yazan birini takip edin. 2019’un en iyi filmleri gibi listelere bir göz atın.

Bu tavsiyeler daha iyi yapımlarla karşılaşma ihtimalini artıracaktır. Sürükleyici fakat sonunda hiçbir şey katmayan beş sezonluk dizilerden kaçınmak dijital bir diyet için yerinde olabilir. Siz de dijital diyet için ve daha kaliteli bir dijital yaşam için uyguladığınız yöntemleri yazarsanız faydalı olabilir. Konu hakkında daha fazla bilgi için

1 Comment

  1. Telefon bağımlıları için “forest stay focused” uygulaması; ne kadar az telefona bakarsan ağaç dikiyorsun, belki bununla ilgili bir şeyler yazarsın.

Bir Cevap Yazın

Theme by Anders Norén

%d blogcu bunu beğendi: