Maarif

Dünyada Eğitim Tartışmalarından Seçmeler – 1

Dünyada eğitim hakkındaki ciddi tartışmaları kimi zaman kısa özetler halinde siteye ekleyeceğim. Kronolojik bir sıra ile veya konu konu olmayacak bu özetler ve üç konuyu geçmemeye çalışacağım. Kısa bir bülten gibi olacak. İlki bu olsun. İşte dünyada eğitim konusunda yapılan tartışmalardan bazı seçmeler.

1 Öğretmenlik kariyerinin bir üst noktasının yöneticilik olması doğru mu?

Bill Gates blogunda böyle bir tartışmaya yer vermiş. Washington yılın öğretmeni seçilen 17 yıllık öğretmen olan Terry Lyon ile konuşmalarını aktarmış. Lyon ona kendisine sürekli Neden yönetici olmadın sorusunun sorulduğunu söylüyor. Lyon onlara yöneticilik benim becerilerime uygun değil diyerek cevap veriyor. Ona göre iyi öğretmenler sınıflarda daha fazla vakit geçirmeli. Öğretmenin yeri sınıf olmalı. Yöneticiliğin öğretmen için bir kariyer adımı olarak görülmesi doğru değil.

Ülkemizde de iyi öğretmenlerin idareci olup, lise mezunu herhangi birinin yapabileceği işlerde vakit harcaması ne kadar doğru belki de tartışılmalı.

2 Sınıflarda Öğrenci Dikkatini Ölçen Biyosensörler Kullanılması

The Bill & Melinda Gates Vakfı’nın bir çalışması olan biyosensörler ile öğrencilerin ne zaman dikkatlerinin üst düzeyde olduğu ve ne zaman dersten koptuklarının belirlenmesi amaçlanıyor. Böylece hangi öğrenci derste, hangisi hayallere dalmış öğretmen anlayabilecek deniyor. Belki bir soru sorarak öğrenciyi tekrar derse katacak. Bu duruma şüpheci yaklaşanlar da var. Zaten bir öğretmenin hangi öğrencinin dikkatli ve hangisinin dersten kopmuş olduğunu anlayabileceğini söylüyorlar. Ayrıca duygusal uyarılmayı ölçen bu aletin işlevselliği ile ilgili şüpheciler. Bu duygusal uyarılmanın öğrenmeye karşılık geldiğini varsaymak saçma diyorlar. Duygusal uyarılma veya dikkatin nedeni başka olabilir veya sürekli duygusal olarak uyarılsam bile öğrenme gerçekleşmeyebilir.

Vakıf ise bu sensörler sayesinde toplanan verilerin çözümlenmesiyle hangi öğretmenlerin ve hangi öğretim tekniklerinin daha etkili olduğunun ortaya çıkacağını söylüyor. İlerde belki performans değerlendirme ölçütü olarak kullanılabilir. Sınıflarda şu trajikomik görüntüler oluşmasa bari.

3 Eleştirel düşünce nedir? Ve üniversiteler bunu gerçekten öğretebilir mi?

Eleştirel düşünce tam olarak netlik kazanmamış bir kavram. Basitçe duyulan bilginin kabullenmeden önce mantık süzgecinden geçirilmesi sürecidir. Bilgiyi sorgulama ve temellendirme işidir. İş bulma ve dahası yeni iş fikirleri üretmeyle ilgili becerilerin eleştirel düşünceyle bağlantılıdır. Eleştirel düşüncenin ne olduğuyla ilgili şu kısa video izlenebilir. (Vikipedideki tanımını vermeye vicdanım el vermedi. İçler acısı bir hali vardı)

elestirel-dusunme

Üniversiteler mezun ettikleri öğrencilerin eleştirel düşünme becerilerinin ne ölçüde arttığıyla ilgili grafikler yayınlıyorlar. Peki eleştirel düşünce gerçekten artırılabilir bir şey mi ve üniversitelerin bu artışı sağladığının bir kanıtı var mı? Üniversiteye gelen öğrencilere bir test yapılıyor ve mezun olurken yapılan testle bu ilk test karşılaştırılıyorsa üniversitelerin eleştirel düşünme becerilerini artırdığı söylenebilir. Fakat bildiğimiz kadarıyla böyle bir test yapılmıyor. Eleştirel düşüncenin tanımının çok önemi yok. Önemli olan bu beceriyi geliştirmek için yapılabilecekler. Daha fazla üstünde durulması gereken bir konu. Biz de kendi okullarımızda ve üniversitelerimizde ne kadar eleştirel düşünmeye ağırlık verdiğimizi düşünmeliyiz.

Tartışmanın tamamı.

Bir Cevap Yazın

Theme by Anders Norén