Açık Kültür, Diğer

Dünyanın En Değerli Algoritması: Google Pagerank

Google aratılan sayfaları hangi kritelerlere göre sıralar? Google Pagerank bir arama sonuçları listeleme algoritması. Algoritma sonradan öğrendiğimiz bir kavram olduğu için önce ne olduğunu netleştirmek gerekiyor. El Harezmi’den adını alan algoritma bir şeyin ayrıntılı tarifi demek.

Kek yapmanın da Siri’nin de bir algoritması var. Hangi komuta hangi tepkinin verilmesi gerektiğinin ayrıntılı tarifi algoritmadır. Kek yapmanın algoritması önce unu ele, sıvıları kendi arasında, sonra katılar kendi arasında karıştırılır. Önce yumurta, sonra şeker çırpılır ve sırasıyla … eklenir. Bu tarifi bir bilgisayara anlatma diline algoritma deniyor.

Algoritma dijital teknolojilerle ilgili olduğu için bilgisayara bir beceri kazandırmak demek aslında onu bilgisayarın yapmasını sağlayacak işlem sırasını vermek demek. Bilgisayarda satranç oynarken, Netflix beğenebileceğimiz bir film önerirken, Facebook bize arkadaş önerirken bir algoritma işliyor. Kendi kendine giden araçlar da bir algoritma sayesinde bunu yapıyorlar. En basit yazılım da en karmaşık yazılım da algoritmalardan oluşuyor. Tetris oyunu da beyin tomografisi değerlendiren yazılım da bir algoritmaya sahip.

Google Pagerank Algoritması

Bu algoritmalardan günümüz için en önemli olanlardan biri, maddi olarak ise en önemlisi Google’ın arama sonuçlarımızı listelerken kullandığı algoritma. Google dünyanın ilk arama motoru değildi. Kendinden önceki arama motorlarını onlardan daha iyi arama sonuçları sunarak geçmeyi bildi. Google’ın aradığımız bilgiyi ilk sayfada hatta ilk sırada çıkarmasını sağlayan algoritması sayesinde dünyanın en büyük bilişim şirketlerinden birisi ortaya çıktı.

Google Pagerank adından da anlaşılabileceği gibi hangi sayfaların insanların işine yarayabileceğini hangilerininse vakit kaybı olduğunu anlayarak onları alaka düzeyine göre sıralayan bir algoritma. Peki bu sistem nasıl çalışıyor? Google Pagerank sürekli değişen bir algoritma, Google ihtiyaçlara göre algoritmada değişikliklere gidiyor. Örneğin sosyal medya yokken varolan algoritmaya, çok etkileşim alan sayfaları yukarı taşımak için eklemeler yapmıştır.

Google Pagerank’ın çok çok fazla değişkeni var fakat şu veriler Google için bir ölçüttür:

*İlgili siteye başka değerli sitelerden bağlantı var mı? İnternette çok bağlantı verilen bir site mi?
*İlgili kelimenin aramasından bu siteye giren kişiler ortalama ne kadar sitede kaldılar?
*Siteye girenlerin yüzde kaçı hemen çıkış yaptı, yüzde kaçı sayfada kaldı.
*Sitenin sosyal medyada aldığı etkileşim nedir?
*Sitedeki yazıya yapılan yorum sayısı, site kaç yıldır yayında, güncel bir site mi? Vb…
*Sitedeki içerik özgün mü yoksa başka sitelerden mi alınmış?

Bunların yanında aramayı yapan kişi Google tarafından bilinmektedir ve aramaları ile önceki girdiği siteler arasında bir ilişki kurulur. Düzenli olarak girdiğiniz bir sitede aradığınız kelime ile ilgili bir içerik varsa bu içeriğin sizin listenizde üst sıralarda olması muhtemeldir. Google mühendisleri zaman zaman sahiplerine bir kriteri düşünmeyin, kullanıcıya en iyi içeriği sunmaya çalışın. Kullanıcı mutluysa biz de mutluyuz diyor.

Google bu ve bunun gibi değişkenleri hesaplar ve yaptığı hesaba göre her sayfaya bir değer biçer. En yüksek değere sahip sayfaların üste gelmesini sağlar. Bir eksik varsa, değerlendirmediği ya da yanlış değerlendirdiği bir konu varsa algoritmasını günceller. Google Pagerank algoritmasının sürekli geliştirildiği Google tarafından ifade ediliyor.

Google Pagerank sitelere verilen 0 ile 10 arasındaki bir değerdi fakat kaldırıldı. Artık siteler bu değerleri göremiyor. Yazıda Google Pagerank denilen kavram Google’ın arama sıralama algoritmasını belirtmek için kullanılmıştır. Sitelerin safya değerlerini veren Pagerank Google algoritmasının sadece bir parçasıdır ve artık kullanılmamaktadır. Yine de herhalde sanırım kimse Google’ın sayfalara değer biçmediğini iddia etmeyecektir.

Bir Cevap Yazın