E-Müfredat Kurul (Zümre ve Şök) Oluşturma

Daha az bürokrasi ve evrak adına e-müfredat hizmete sunuldu. Yeni kullanmaya başladığımız için şimdi biraz karışık görünse de zamanla yapılan yenilikler sayesinde kullanımı kolaylaşacaktır. İşin büyük kısmı idarede olsa da öğretmenlerin de E-müfredat üzerinden yapacağı bazı işlemler var. E-müfredat zümre (e-zümre) ve şök bunlardan ikisi. Artık zümre toplantıları E-müfredat kurul oluşturma üzerinden öğretmenlerce yapılacak.

Zümre ve ŞÖK gibi işlemler artık e-müfredat kurul tanımlama sekmesi üzerinden yapılacak. Zümre başkanı olan öğretmenler E-müfredat kurul oluşturma yani e-müfredat üzerinden zümre yapmak için sırasıyla şu adımları izleyebilir:

1- E-müfredata girdikten sonra en solda bulunan “Yıllık Plan” ardından da “Eğitim Kurumu İşlemleri” sekmesine tıklıyoruz. E-müfredat kurul (yani e-müfredat zümre) oluşturmak için “Kurul Tanımlamaya” tıklıyoruz.

2- Kurul tanımlamaya tıkladıktan sonra karşımıza çıkan şu üç alanı dolduruyoruz. Sistemde örnek zümre açıklamaları var. Eğer e-müfredat üzerinden ŞÖK (Şube Öğretmenler Kurulu) hazırlamak istiyorsanız “Zümre Öğretmenler Kurulu” yerine “Şube Öğretmenler Kurulu” seçilir.

Kurul/Zümre Adı:
Kurul/Zümre Tarihi:
Kurul/Zümre Açıklaması:

3- Bilgileri doldurtuktan sonra en üstteki “disket” simgesine tıklayarak kurulu kaydediyoruz. E-müfredatta oluşturulan kurullardan biri de zümre öğretmenler kurulu.

Kurulu kaydettikten sonra seçili zümreye tıklayınca gündem maddeleri çıkıyor. İstediğiniz gündem maddelerini seçerek gündem maddelerini ekle diyoruz. Dilek ve temenniler ile kapanışı ok işaretlerini kullanarak en alta alabilirsiniz. En alta aldığınızda “Sıralamayı tekrar oluştur” sekmesine tıklayın.

Kaç gündem maddesi seçmeniz gerektiğiyle ilgili bir koşul yok. Toplantıdaki gündem maddelerini seçebilir, listede bu madde yoksa sonradan ekleyebilirsiniz.

4- Gündem ekledikten sonra aşağıda katılımcı ekleme bölümüne geliyoruz. Buraya zümredeki diğer öğretmenleri ekliyoruz. “Tüm katılımcıları ekle” butonuna tıklamamız yeterli. Katılımcılar listelendikten sonra birinin adına tıklayıp, başkanı kaydet, bir başkasının adına tıklayıp da yedek başkan kaydet, diyoruz.

Eğer küçük bir okuldaysanız ya da branşınız gereği tek kişiyseniz bir müdür yardımcısını T.C kimlik numarası ile ekleyebilirsiniz.

5- Artık geriye kurulu onaylayıp en üstteki disket butonuna tıklayarak kaydet demek kalıyor. Bu buton biraz yukarıda kaldı. “Kurul/Zümre bilgilerini katılımcıların görebilmesi için onaylıyorum.” dediğinizde zümredeki ya da kuruldaki diğer öğretmenlere bilgilendirme gidecek.

E-Müfredat Kurul (Zümre) Kararlarını Onaylama

Oluşturduğunuz kurul (buradaki anlatımda o kurul zümre) sonrası gündem maddelerini onaylamanız gerekiyor. Başta belirlediğiniz gündem maddeleri hakkındaki değerlendirmelerinizi e-müfredata işliyorsunuz. Bunun için şu yolu izliyoruz:

6- Ekranın solundaki Yönetimsel İşlemler-Eğitim Kurumu İşlemleri- Kurul Toplantı Bilgilendirme yolundan gündem maddelerimizi düzemlemek üzere açıyoruz.

7- Buraya tıkladığımızda e-müfredatta biraz önce oluşturduğumuz zümre adı karşımıza çıkacak. Düzenlemek için yanında bulunan “kalem” simgesine tıklamanız yeterli.

8- Karşınızda kararlar listelenecek. Her kararın yanındaki kalem simgesine tıklayarak toplantıda alınan kararı gündem maddesinin altına yazıyorsunuz ve ardından disket simgesine tıklıyorsunuz. Dikkat, bu en üstte bulunan disket değil, hemen kararın üstünde bulunan küçük disket.

Tüm maddelere tek tek kararı ekleyip yazdığınızda da en üstte bulunan büyük diskete tıklayarak işlemi bitiriyorsunuz. Hepsi bu kadar. E-müfredat zümre veya e-müfredat şök kararlarını inceleyip onaylamak diğer öğretmenlerin yapacağı bir şey.

İşlemler tamamen e-müfredat üzerinden yapıldığında evraklardan kurtulacağız. Belki zamanla e-müfredat e-okulla birleştirilebilir. Kişisel yorumum e-müfredatın karışık olduğu. Zamanla sadeleşecektir.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın