Diğer

Göz Sağlığı İçin 8 Tavsiye (Dr. Mehmet Öz’den)

Göz sağlığı hayat kalitesini büyük ölçüde etkiliyor. Sürekli ekranlara bakmak gibi işlerle yorduğumuz gözlerimizin sağlıklı kalmasını sağlamak için Doktor Mehmet Öz (A.B.D’de yaşayan) Vücudumuzu Kullanma Klavuzu kitabında bazı önemli tavsiyelerde bulunuyor. Bu tavsiyelere uyarak gözlerimizin sağlıklı kalmasını sağlayabiliriz.

Göz sağlığınız için neler yapmalısınız ve göze faydalı yiyecekler (vitaminler vd.) nelerdir? Bu sorudan önce gözlerimiz sağlıklı mı sorusunu sormalı. Gözlerimiz sağlıklı mı? Bunun için burada bir göz testi yapma imkanı olmasa da eğer şu tür şikayeteriniz varsa, gözünüz konusunda bir şeyler yapmanız iyi olacaktır.

Görme Testi

Gözlerinizin durumunu görmek için dikkat etmeniz gereken birkaç şey var.

-Bilgisayarda çalışmak ya da bu bölümün geri kalanını okumak olsun, normalde yapabildiğiniz şeyleri yaparken gözleriniz genelde olduğunda daha çabuk yoruluyorsa;
-Gün içinde gözleriniz çabuk yoruluyorsa; diyelim ki normalde uykuya dalmadan önce kitap okuduğunuz halde artık yatakta kitap okuyamıyorsanız;
-Geceleri parlak ışıkta gözünüz kamaştığında görüşünüzün normale dönmesi her zamankinden daha uzun sürüyorsa (üç saniye yerine, yedi ila on saniye gibi). Bunu özellikle araba kullanırken anlayabilirsiniz.

Göz sağlığımızı korumak için neler yapabiliriz?

1- Fiziksel egzersizler yapın.

Fiziksel egzersiz sadece kalp ve bel ölçünüz için yararlı değildir; günde yarım saat egzersiz yapmak, gözdeki baskıyı da yüzde 20 düşürür.

2- Derin solunum tekniklerini öğrenerek solunum yapın.

Derin solunum teknikleri de lenfatik sisteme yardımcı olarak gözdeki baskıyı azaltabilir.

3- Su için.

Su içmek gözünüz için yararlıdır. Göz kuruluğu sorunu olanlar içinse olmazsa olmazdır. Göz kuruluğunun nedenlerinin başında yetersiz sıvı almak vardır.

Gözyaşı bezleriniz sadece soğan doğrarken, Meg Ryan filmleri seyrederken ve duygusal sahnelere bakarken çalışmaz; bildiğiniz gibi, gözlerinizi nemli tutmaktan da onlar sorumludur. Kuru gözler çok yaygın bir sorundur, yetersiz miktarda sıvıdan kaynaklanır. En iyi tedavi, Titanic’i bir kez daha seyrederek gözlerinizi nemli tutmaya çalışmak değildir; bütün gün boyunca bol bol su içmektir.

4- Şekerleme yapın.

Bildiğiniz gibi, uyumak bütün sisteminizi besler; gözleriniz de dahil olmak üzere. Ayrıca, yorgun gözleriniz için en iyi çözümdür.

5- Günde en az 5 saat uyuyun.

Uyku, retina zarlarının gün boyu görme işinden sonra dinlenmesini sağlar. Gözlerinize yardım etmek için günde en az beş saat uyumak zorundasınız. Göz sağlığı açısından da yeterli uyku büyük önem taşıyor.

6- Ekrana bakarken iki saatte bir en az on dakika ara vererek yürüyün.

Bütün gün boyunca bilgisayarın karşısında oturuyorsanız, her iki saatte bir on dakika ara vermek önemlidir.

7- Bilgisayar kullanırken şunlara dikkat edin.

-Bilgisayarınızdan gelen ışık, gözlerinizin ağrımasına yol açar. Bilgisayarınızdaki titreşim oranını yetmişten yukarı çıkararak da kazanç sağlayabilirsiniz
-Bilgisayar yorgunluğuna karşı, çalışırken gözlerinizin aşağı bakması için monitörü daha aşağı seviyeye koyun ya da dizüstü bilgisayarla çalışın. Bu şekilde, göz kapakları arasındaki açılım azalacak, bu da gözlerinizin kuru kalmasını engelleyecektir.

8- Menünüze daha fazla meyve ve sebze ekleyin.

Göz sağlığı için göze iyi gelen besinler tüketin.

Yemekler sadece damak lezzetiniz için değildir. Doğru besinleri almak, duyu organlarınıza da yararlıdır. Duyu organlarınız için en gerekli besinler şunlardır:

Lutein göz için faydalıdır. Mısırda, ıspanakta ve diğer yapraklı yeşil bitkilerde bulunan bir maddedir ve göz sağlığı için yararlı olduğu görülmüştür. Yaşlanmayı yavaşlatmak ya da tersine çevirmek için nasıl işe yaradığını bilmiyoruz ama işe yarıyor. Bazıları, retinanıza zarar veren oksitleri önleyerek bunu yaptığını düşünüyor ama bu kadar iyi şeyi nasıl yaptığını gerçekten bîz de bilmiyoruz. Ayrıca, günde 1,000 miligramlık tabletler halinde de alabilirsiniz.

Havuç gözleriniz için iyi olmakla birlikte, aslında havuç ıspanak kadar güdü değildir. Araştırmalar göstermiştir ki havuçta bulunan beta-karotene oranla ıspanakta bulunan lutein çok daha koruyucudur.

Balığın diğer bir yararı: Gözlerinize yardımcı olur. Retinanız zarımsı bir yapıdır ve bütün gözünüz yumuşak, çift kat zarlarla kaplıdır (aralarında jöle bulunan iki kat selofan gibi düşünün). Bu yüzden, gözleriniz karaciğere bağımlıdır, çünkü karaciğer bu zarları koruyup güçlendiren yağda çözünen vitaminlerin metabolize edilmesini kolaylaştınr.

Katarakta iyi gelen besinler

C vitamini ve bioflavanoidlerin bağışıklık sistemi için yararlı oldukları görülmüştür ama aynı zamanda katarakta karşı da iyi gelmektedirler. Birçok yiyecek ve sebzede vardırlar. C vitamini ve flavonoid İçermektedir ve günde dört meyve yemenin sizi dört yıla kadar gençleştirdiği bilinmektedir. Elma, armut, dut, böğürtlen, şeftali kayısı gibi meyvelerde vardır.

Kitabı buradan satın alabilirsiniz. Göz sağlığı ve diğer tüm organlarımız hakkında değerlendirmeler yer alıyor kitapta. Nasıl daha genç görünebileceğimizden bahsediliyor bunun yanında. Okuması kolay, yararlı bir kitap.

Bir Cevap Yazın

Theme by Anders Norén