Karar Yorgunluğu ve Başa Çıkmanın 7 Yolu

Karar yorgunluğu (Decision fatigue nedir?), fazla karar almanın zararlarıyla ilgili bir durum. Gün içinde verdiğimiz kararlar hayatımızı zorlaştırıyor. Daha çok karar, daha sağlıksız kararlar demek. Bu durumun farkında olan birçok önemli isim karar almak sıklığını azaltmak ve seçimlerini en aza indirmek için değişime  gardıroplarını değiştirerek başlamışlar.

Karar yorgunluğu (decision fatigue) analiz etme becerisinin felç olmasına ve günlük hayatımızı boğucu hale gelmesine neden olabilir. Diğer yandan kararlar bizi özgür kılar ve hayattaki önemli şeyleri görebilmemize fırsat verir. Kötü tarafı ise, ne giyeceğimiz, ne yiyeceğimiz ve gelen bir e-postaya cevap verip vermemek gibi vermemiz gereken zayıf kararların baskısı altındayız. Bu durum verimliliğimizi düşürebilir ve elimizden gelenin en iyisini yapmamıza engel olabilir.

Karar yorgunluğu ile başa çıkmanın yolları

1- Büyük kararları sabah alın.

Gün başlamadan, yeterli uyku uyuduktan sonra alınan kararlar daha doğru olacaktır. Yeterli uykuyla salgılanan melatoninin önemli faydaları biliniyor. Bu yüzden kararları önem sırasına dizerek almak iyi olabilir. Bununla ilgili yapılmış bilimsel çalışmalar var.

2- Daha basit olanı seçin.

Hangi seçenek üzerinizde daha az baskı oluşturuyorsa onu seçin. Büyük kararlar zaman ve çok düşünme gerektirebilir fakat günlük kararlarınızı verirken, muhtemelen sizi en az yoracak karar daha doğru olan karardır.

3- Seçeneklerinize sınırlama koyun.

Çok sayıda seçenek varsa seçenekleri üçe kadar düşürün. McKinsley’de danışmanlar sadece üç çözüm sunarlarmış. Örneğin bir restoranda 9 seçenek yerine kafanızda belirlediğiniz 3 seçeneği değerlendirmeye almanız vakitten de tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Bunu her konuya uyarlayabilirsiniz.

4- Sadeliğe yönelin.

Bu konu özellikle giyimle ilgili. Daha sade ve benzer kıyafetleri tercih edin. Steve Jobs, Mark Zuckerberg, Barack Obama gibi isimlerin bu yöntemi kullandıkları biliniyor. (Facebook ve Apple kurucularının sunum kıyafetleri) Obama’nın tüm takım elbiselerinin gri ve lacivert olması gibi. Bu yeni akıma kapsül dolap deniyor ve kişinin aynı renkleri ve modelleri giymesi moda dışı olarak algılanmıyor. Amaç daha az karar vermek.

5- “Yeterince iyi” olan “mükemmel” olandan iyidir.

Yeterince iyi yeterince iyidir. Yapmanız gerekenlerin %80’i listenizin üst sıralarında değilse o işleri mükemmel yapmak için uğraşmanız gerekmez. Mükemmeliyetçilik sadece işlerinizin ertelenmesiyle sonuçlanabilir.

6- Karşınıza çıkan bir konu o günkü yapılacaklar listenizde değilse ve karar vermeniz gerekirse hayır deyin.

7- Geceden yapılacaklar listesi oluşturmayı deneyin.

Geceden, ertesi gün yapacaklarınız için hazırlık yaparsanız gün içinde daha az karar vermeniz gerekecektir. Bunu alışkanlık haline getirmeniz sizi daha verimli kılabilir.

Eşyalar, yemekler vesaire konusunda bir kültür oluşturmak karar yorgunluğu sorununu halletmemize yardımcı oluşturabilir.

Gün içinde sabah ne giyeceğim derdimizin olmaması bile bizi bir karar yorgunluğundan kurtarıyorsa, hayatımızın diğer alanlarındaki aslında çok da önemli olmayan diğer seçeneklerimizi daraltmak bize daha kaliteli zaman imkanı verir mi?

Mesela sadece çizgi desenli bir şey arasam ki bu fincan, tabak, nevresim, perde, koltuk, demlik, bardak vs. olabilir, bulamaz mıyım? Beni diğer birçok üründen vazgeçireceği için odaklanıp almamı kolaylaştırır, dolayısıyla daha az zaman harcarken istediğim ürünü bulmanın rahatlığıyla eve dönerim.

Mutfak alışverişlerimizde, temizlik ürünlerimizde de içimize sinen ve evin ihtiyaçlarına ve bütçesine uygun olarak hazırladığımız bir liste ile markette geçen zamandan ve karar yorgunluğundan kurtulmuş olmaz mıyız? Bunu uygulamaya devam ettiğimizde alışkanlıklarımız hayatımızı kolaylaştırırken biz daha huzurlu ve analiz körlüğüne yakalanmamış bireyler oluruz.

Kapsül dolaptan evin bir paspasına kadar daha az kararla ve içimize sinerek kullandığımız eşyalarımız gözümüze batmaz. Daha az masraf ve çaba sonucu daha kaliteli bir hayat yaşamış oluruz. Tüm günlük aldığımız küçük kararlar için geçerli bu durum. Bu kendi düşüncem olduğu için olumsuz taraflarını göremiyor olabilirim.

Konuyu yazarken faydalandığım bağlantı.

Gizem hakkında 3 makale
Merhaba ben Gizem 23 yaşındayım. Sınıf öğretmeniyim hakkımda kısmına yazacak pek de bir şeyim yok. :)

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın