Mc Donalds Kahvesi ve Diğer Kahveler

Starbucks’a veya başka bir kahveciye gittiğinde sadece Türk kahvesi ya da latte içen, basit bir damak tadına sahip biriyim. Tek diyebileceğim bir latte sever olduğum. Mc Donalds kahvesi de denemeye başlamıştım bir süredir. Kahve dediysem sadece bol sütlü filtre kahve. Kahve Dünyası, diyarı, bahçesi, çekirdeği vs. tüm gittiğim yerlerde tek içtiğim kahve latte. Türk kahvesini neredeyse her zaman evde içiyorum 🙂 Mc Donalds’ın kahve reklamını görüce denemek istedim. Üçü bir arada verecek değiller ya, diyerek. Denedikten sonra da zaman zaman tüketmeye karar verdim.

1 TL fiyatla, üç yerden filtre kahve alarak Mc Donalds kahvelerini denedim. Kampanyaya katılmayan ve kahveyi 2.5 TL’ye satan şubeler de var. Tatlar değişken değil, standart. Üç yerden aldığım kahve de aynı lezzetteydi. İlk seferi denediğimde tadı hoşuma gidince arkadaşlarımdan da denemelerini istedim onların da yorumları iyiydi. 1 TL’lik kahve. Üçü bir aradadır ya da süt tozu kullanıyorlardır diye düşünebilirsiniz fakat öyle değil. Gördüğüm kadarıyla Sek süt kullanıyorlar. Şubeden şubeye değişir mi? Bilmiyorum. Starbucks’ta da Sek süt kullanıldığını görmüştüm. (Farklı marka sütler de kullanılıyor.) Mc Donalds kahvesi tadı hoş bir kahve ama biraz fazladan süt isterseniz (ek ücret ödemiyorsunuz) daha çok hoşunuza gidecektir içtiğiniz kahve.

Mc Donalds hangi kahveyi kullanıyor?

Mc Donalds sitesinde “%100 Arabica” kahve kullandığını belirtmiş. Birçok kahvecide kullanılan kaliteli bir kahve bu. Tabii tek başına “%100 Arabica” olması bir kahveyi kaliteli yapmıyor ama olması gerekenlerden biri bu. Arabica yerine daha ucuz olan Robusta kullanılmıyor. Starbucks’ın Arabica kulladığını söylemeye gerek yok ama Arabica kahveler de farklı kalitelerde.

Peki 1 TL’lik içilebilir, keyifli bir kahve olduğunu söylediğim Mc Donalds kahvesi diğer kahvecilerle karşılaştırıldığında ne durumda? Belki birçok kahveciyle arasındaki fark belli değil ama Starbucks kahvesiyle arada aroma farkı var. Olumlu anlamda değil bu fark, bunda etkili olan yıllardır damak tadının bu markanın kahvelerine alışmış olması da olabilir. Fakat aradaki fiyat farkına değecek bir tat farkı kesilikle yok bence. İnternette Mc Donalds kahvesini daha çok beğendiğini söyleyenler var. Tabii bir mekana girdiğimizde ödediğimiz tek şeyin kahvenin ücreti olmadığını da kesin.

Hangi kahveyi ne zaman tercih etmeli?

Eğer işten sonra arkadaşlarla bir yerde oturup kahve içeceksek ya da bir arkadaşımızla oturup kahve içeceksek Starbucks kahvesi daha doğrusu ortamı tercih sebebi olacaktır. Fakat amaç sadece işe veya herhangi bir yere geçerken yol üstünde durup kahve almaksa Mc Donalds kahvesi sizi üzmeyecek bir tercih olacaktır. Amacınız kahvenizi alıp yürüyüş yapmak, sahilde dolaşmak ya da deniz kenarına sandalye atıp kahve içmekse bence yine Mc Donalds kahvesi tercih edilebilir. Uzun yol yapıyor ve uyanık kalmak istiyorsanız da. Ayrıca arkadaşlarınıza kahve ısmarlayacaksanız da iyi bir tercih 🙂

Mc Donalds kahvesinin kötü yanları

Bu konu hakkında uzun uzun yazılabilir sanırım. Bir fast food restoranı sonuçta. Ben bir şey gözlemlemedim ama Mc Donalds kahvesinin olumsuz yönleri hakkında İngilizce forumlarda uzun uzun yazılmış. Özetle; kahve makineleri mide bulandırıcı olabiliyor (pis yani), tüm kahvelerin aynı lezzette olmadığı, kahve yaparken kullandıkları malzemelerle ilgili eleştiriler

Özetle;

Mc Donalds kahvesi gayet içilebilir bir kahve ve üçü bir arada vermiyorlar ya da süt tozu kullanmıyorlar. Diğer kahvecilerle arasındaki fiyat farkına değmiyor. Eğer buluşma amaçlı değil de işe giderken ya da canınız kahve çektiği için kahve alacaksanız Mc Donalds kahvesini denemelisiniz. Belki Mc Donalds’ın bu rekabetçi fiyatları asıl işi kahve olanların fiyat belirlerken daha dikkatli olmasına neden olur.

2 yanıt

  1. Aslında kahvenin demlenme zamanına denk gelebiliyorsunuz fakat hazır kahve, paketten çıkıyor.

  2. Kahveyi lezzetli kılan taze çekilip demlenmesidir, tadını almak için taze çekilmiş, kağıtta ya da frenchpressde demlenmiş kahve içmelisin, farklı demleme tipleri de var tabii ama bu ikisi kolay olduğu için yazdım. Bu şekilde bir kahve içtikten sonra mc donalds kahvesini beğenmeyeceksin 😉

Bir Cevap Yazın

Diğer 1.069 aboneye katılın