Meksiko (City) Notlarım

Meksika turizm açısından önemli bir ülke olsa da Meksiko  dünyanın en çok ziyaret edilen on şehrinden biri değil. Bu şehir ülkemizdeki turistlerin de ilgi duyduğu bir şehir değil. Ülke de öyle. Doğrudan uçuş bile yok. Altı aydır iş nedeniyle burada olduğum için birkaç şey yazmak istedim.

Meksiko şehri Meksika’nın başkenti ve en yoğun nüfuslu şehri. Meksika üç yüzyıl İspanyol kolonisi olarak kalmış. Ülkede İspanyolca konuşuluyor. Kızılderililer tarafından kurulan iki başkentten biri aynı zamanda. Aztekler tarafından 1325 yılında kurulmuş fakat İspanyol işgali sırasında şehir neredeyse tamamen yıkıldığı için İspanyol mimarisine göre yeniden kurulmuş.

Ulaşım

İnsanlarından bahsetmeden önce şunu belirteyim. Türkiye ile burası arasında fasulye ve nohut ilişkisi var. Buradan fasulye ve nohut ithal ediyoruz yanlış bilgi almadıysam. Uçak biletleri ise doğrudan uçuş olmadığından olsa gerek 1500 dolar civarında. Birkaç arkadaşım yanıma gelmeyi düşündü. “Bilet fiyatlarına bakın, uygun olduğunuz zamanda gelirsiniz.” dedim. Ses çıkmadı. Gerçekten bu şehre ve ülkeye ulaşım pahalı.

Konaklama ve fiyatlar

Meksiko’da her bütçeye göre eğlence var. İçki ve eğlenceye düşkünler denilebilir sanırım. İyi bir tatil için sanıyorum 5000 doları gözden çıkarmak gerekir. Gezmek eğlenmek için çok fazla yer ve mekan var. Gezilip görülecek yerleri nasıl olsa başka bir yerden okursunuz ama mesela mekanlara giriş ücreti ortalama 25 dolar. Casino kültürü de var.

Yaşamayı düşünüyorsanız, kiralar mahalle mahalle değişse de, şehir merkezinde 1+1 ev kiraları 1000 dolardan başlıyor. Bu konuda ayrıca deneyim sahibiyim çünkü ev tutmam gerekiyordu. Günlük hayat yine her bütçeye göre ama küresel markalardan alış veriş yapacaksanız pahalı.

Gezme

Güzel müzeler var burada. Her gelen mutlaka uğruyor. Müzeleriyle övünüyorlar. Piramitlerden bahsetmeye gerek yok. Piramitleri ile Mısır bilinse de Meksiko piramit açısından zengin. Dünyanın en büyük piramitleri burada. Piramitleri gezmek çok ucuz. Taksi fiyatları da uygun burada.

Yeme içme

Yeme içme açısından çok şanslı sayılmayız Türkler olarak. Tabii tako sevmiyorsanız. Takonun hamurunu kireçle karıyorlarmış sanırım. Tuhaf bir kokusu var. Damak tadımıza uygun değil. Acı çok fazla tüketiliyor. Bu konunun abartı olduğunu sanıyordum gitmeden önce. Reçele ve meyveye bile acı katıyorlar. Geçen gün karpuz dilimi aldım. Üstüne pul biber ekleyip uzattı satıcı…

Yaşam

Buradaki insanların pek evde yemek yeme kültürleri yok. Sabah öğle akşam dışarıda yiyorlar. Sokağa çıktığımda dikkatimi çekti çok fazla trans birey var. Kızları çok güzel değil kilolu genelde. Buraya dışarıdan yerleşenler daha güzeller, bakımlılar. İngilizce bilen sayısı çok az. Biraz İspanyolca biliyorsanız rahat edersiniz.

Bizim pazar kültürleri gibi pazarları var. Bu pazarlar haftanın belli bir günü değil her gün açık. Herkes kendi evinin önünü temizliyor sabahları. Bu işi yapan görevliler yok. Çalışmayı sevmiyorlar hele hızlı çalışmayı hiç sevmiyorlar. Güler yüzlüler ve şakalaşmayı seviyorlar. Aile bağları çok güçlü.

Trafik konusuna gelince, trafik yoğun. Avrupa ülkelerinde olduğu gibi yayaya saygı var fakat rahat rahat evinize ulaşacağınız boş ve geniş yollar sınırlı. Trafik, girmek istemeyeceğiniz türden. Bir ara bisikletçiler yoğun otomobil kullanımını protesto etmişlerdi.

Şimdilik bu kadar. Belki daha sonra genişletirim yazıyı. Meksiko City hakkında merak ettiğiniz bir şey varsa sorabilirsiniz.

Ahmet Zamani hakkında 8 makale
Misafir yazar hesabıdır. "+Eski ruhsunuz! Hayata inanmayan insanla çalışılmaz. Daha Ahmet Zamani'nin mevcudiyetini bile kabul etmediniz... -İyi ama yok bu adam... Tarihlerde yok! +Tarih, günün emrindedir." (Saatleri Ayarlama Enstitüsü)

1 yorum

Bir Cevap Yazın