Öğretmen Akademileri Sosyal Bilimler Enstitüsü

Öğretmen akademileri kapsamında açılan sosyal bilimler enstitüsü atölyesinin çalışmaları hakkında burada hafta hafta bilgiler vermeye çalışacağım. Özellikle kitaplar hakkında. Henüz öğretmen akademileri açılmayan illerdeki öğretmenler için veya bu kurslara çeşitli nedenlerle katılamayacak öğretmenler için bu içerikler faydalı olabilir.

Öğretmen Akademileri Sosyal Bilimler Enstitüsü hakkında birkaç değerlendirmem.

AMAÇ

Sosyal Bilimler Enstitüsü’nün amacı sanıyorum daha çok sosyal bilgiler öğretmenleri için eğitimler içeriyor. Aslında bu akademideki yer alan konular sosyal bilimlere giriş niteliğinde. Öğretmenlerin derslerinin asıl kaynağını anlamaları ve bu alana dair bilimsel bir görüş oluşturmaları hedefleniyor. Daha açık bir ifadeyle öğretmenin bilimin tam olarak hangi noktasında olduğunu anlaması hedefleniyor.

Sanıyorum böylece kendini artık bir sosyal bilimci olarak gören öğretmen bu yönde kendini geliştirmek isteyebilir. Programda sosyal bilimlerde araştırma konularına yer veriliyor. Önce bilimsel anlayış, sonra sosyal bilimlerin kendine özgü durumu öğretmene aktarılmaya çalışılıyor. Ve son olarak bugün sosyal bilimlerde hangi noktadayız?

Örnek araştırma etkinliği ile de öğretmenin bir sosyal bilimci gibi çalışması hedefleniyor. Peki bu öğretmene ne fayda sağlar? Öğretmen içeriği sunarken sosyal bilimlerin temel ilkelerinin farkında olursa anlattığı konulara farklı bir paradigmadan bakabilir.

Çalışmalar İşe Yarar mı?

“Soyal Bilimlere Giriş 101” gibi bir program bunu sağlar mı? Üniversitede benzerleri alınan bu derslerin tekrar alınması en azından öğretmenlerin eskileri hatırlamasına vesile olacaktır. Okula yönelik bir uygulama değil, öğretmenin akademikleşmesine yönelik bir uygulama gibi gözüktü bana bu yöntemler. Yine de bir şekilde öğretmene faydası olan her şey sınıfta da kendisini hissettirecektir.

Yöntem

Sosyal Bilimler Enstitüsünde çalışmalar belirtilen yöntemler standart bir üniversite programı ile benzer. Tek farkı tüm derslerin Sosyal Bilimler etrafında dönmesi. Tüm çalışmalar 12 hafta. Seminerler ve öğretmen örnek araştırma uygulaması söz konusu.

Sosyal Bilimler Enstitüsü Atölyesi çalışmaları başladı.

1. Hafta :  Bilim ve Sosyal Bilimlerde Araştırma Yöntemleri Üzerine

OKUMA ÖNERİLERİ:***

• Aklın ve Bilimin Işığında Eleştirel Düşünme Kılavuzu, Normand Baillargeon, Dipnot Yayınları
• Bilimin Toplumsal Kullanımları Bilimsel Alanın Klinik Bir Sosyolojisi İçin, Pierre Bourdieu, Heretik Yayıncılık
Cahil Hoca Zihinsel Özgürleşme Üstüne Beş Ders, Jacques Ranciere, Metis Yayıncılık
• Duyuşsal Davranış Eğitimi, Hasan Bacanlı, Nobel Yayın
Genç Bilimadamına Öğütler, P. B. Medawar, Kırmızı Yayınları
Göğü Delen Adam, Erich Scheurmann, Ayrıntı Yayınları
• İlk Adam, Albert Camus, Can Yayınları
• Mesleğin İncelikleri Sosyal Bilimlerde Araştırma Nasıl Yürütülür?, Howard S. Becker, Heretik Yayıncılık
• Sosyal Bilimcilerin Yazma Çilesi Yazımın Sosyal Organizasyonu Kuramı, Howard S. Becker, Heretik Yayıncılık
Sosyal Bilimleri Açın Sosyal Bilimlerin Yeniden Yapılanması Üzerine Rapor, Gulbenkian Komisyonu, Metis Yayıncılık
• Toplumu Anlatmak, Howard. S. Becker, Heretik Yayıncılık

Son olarak şunu da eklemek isterim ki örnek uygulamalar dışında işlenecek konular için ayrılan vakit yetersiz. Her biri hakkında onlarca kült kitap olan konular acaba ne kadar başarılı olabilir? Daha sonra bu konularda yazılmış bilimsel olarak geniş çevrelerce kabul görmüş kitaplardan yola çıkarak bir içerik okuma listesi oluşturabilirim. Şimdilik MEB’in öğretmenlere önerdiği bu kitaplara göz atabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın