Tasarım

2018 Paris Otomobil Fuarı’nda Tanıtılan Yeni Modeller

2018 Paris Otomobil Fuarı 4 Ekim’de başladı. Birçok marka yeni modellerini tanıtmak için bu fuarı bekliyordu. Dikkat çeken çok fazla model var. Bunlardan birkaçının tasarımına göz atalım.

BMW 3 Serisi

Otomobil üç farklı tasarım paketiyle piyasada olacak. Her paketin ayrı detayı varsa da üçünde de dikkat çeken bazı tasarımsal yenilikler var. Mesela yeni ön panjur. Geleneksel BMW böbreği artık tek parça ve daha geniş. Bu yeni böbrekleri ilk kez yeni X5‘te görmüştük.

İkinci dikkat çeken detaysa ön farların güncel Peugeot modellerindeki girintiye sahip olması. Sadece farlarda değil tamponda da benzer çizgiler var. Ama BMW bu esinlenmeyi iyi kullanarak güzel bir tasarım ortaya çıkarmış.

Yan tarafa geçtiğimizde yeni Hofmeister Kink dikkat çekiyor. Bu yeni yorumla kapının dışında ek bir parça kullanılmış. Bu parça kapıya entegre de edilebilirdi. Sanki fazlalık gibi duruyor.

Arka tarafta Lexus modellerini andıran bir stop lambası görüyoruz. Farların kırmızı kısımlarını dikkate alırsak bu tasarımı BMW daha önce 6 ve Z modellerinde kullanmıştı fakat koyu gri kısımla yapılan yeni farlar neredeyse birebir Lexus RC‘den alınmış gibi.

İç mekanda ise kullanılan yeni materyal kalite hissini çok artırmış. Vites çevresi eskisine göre daha minimal ve kaliteli görünüyor.

Özetle yeni 3 Serisi, sivri kaputu, uzun dingil mesafesi, alçak tavanı, konturlu hassas çizgileriyle sportif bir tasarıma sahip. Mümkün olduğunca sadelikten şaşmadan tasarıma yenilik katacak detaylar üzerinde durulmuş.

Audi e-tron

Audi’nin yeni tamamen elektrikli SUV modeli, güncel modellere benzese de elektrik çağına uygun bir tasarımı var. Jantlarda ön farlarda arka tamponda ve stoplarda paralel sık çizgiler dikkat çekiyor. Sekizgen platin grisi ön panjur elektrikli olduğunu ipucu eden bir parça.

İç mekanda çift ekran kullanılarak neredeyse hiç tuşa yer verilmemiş. İç tasarım çizgileriyle de oldukça fütüristik ancak orta hava menfezleri Civic‘inkilere çok benziyor. Kapılardaki küçük ekranlar ve dış dikiz aynası yerine kamera kullanılması da yeni çağa uygun tasarımlar.

Kısacası e tron sportifliği ve teknolojiyi modern, abartıya kaçmayan bir tasarımla birleştirmiş.

Skoda Vision RS Concept

Skoda‘nın Rapid‘in yerini alarak Golf, Leon ve Focus‘a rakip olarak çıkaracağı Vision isimli yeni konsepti de merakla bekleniyordu. Otomobil önden güçlü görünüyor. Leon‘dakine benzer üçgen farlar ve geniş ön panjur otomobile agresiflik katıyor.

Arka tarafta Rapid‘deki gibi stopların arasına kadar inen bir arka cam görüyoruz. İki yanındaki stoplar ise hatchback Egea‘yı andırıyor. Tampondaki boydan boya fren lambası, farklı görünse de muhtemelen hayata geçirilmeyecek.

Peugeot e-Legend Concept

Geçmişin güzel tasarımlarının günümüz teknolojisiyle üretilmesi insanda heyecan uyandırıyor. Böyle modeller geçmişi bugün yaşama imkanı sunuyor. e-Legend da insana heyecan veren bir tasarıma sahip.

Klasik otomobil siluetinin modern çizgilerle harmanlanması sonucu ortaya çıkan e-Legend geçmiş ile geleceği buluşturuyor. Retro tasarımların ilgi gördüğü günümüzde bu model hayata geçerse Peugeot‘un marka imajını artıracaktır. Tabi bunun için otomobilin kaliteli işçilikle konseptine yakın üretilmesi ve pahalı olması gerekiyor. Mercedes G Serisi gibi.

Mercedes-Benz EQC

Mercedes‘in EQ ismiyle piyasaya çıkan ilk modeli olan EQC, markanın Progressive Luxury (İlerici Lüks) olarak adlandırdığı bir tasarıma sahip. Ayrıca ön ızgara-far tasarımı ve mavi bazı detaylarıyla elektrikli olduğunu belli ediyor. Çok net ve sade bir tasarımı var. Aslında Mercedes son çıkardığı bütün modellerde bu aşırı sade tasarım dilini kullanıyor. Otomobillerde çok fazla baskın ana hat göremiyorsunuz. Hafif, belli belirsiz çizgilerle otomobile şekil veriyorlar. EQC de onlardan bir tanesi.

Yüksek omuz çizgisi, arkaya doğru alçalan tavanı, kaslı çamurlukları onu güçlü sportif SUV kategorisine konumlandırıyor. Mercedes her ne kadar Progressive Luxury dese de bu tombul ‘ileri lüks’ tasarım gözüme pek hoş gelmedi. Özellikle de arka camdaki silecek hiç ileri bir tasarım unsuru gibi görünmüyor.

Seat Tarraco

Volkswagen Tiguan‘ın kardeşi gibi görünen Tarraco, Seat’ın daha önce hiçbir modelinde kullanmadığı ön panjura sahip. Önden bakınca Leon‘u andıran çekik farlarıyla pahalı ve agresif görünüyor ancak plakanın iki yanındaki siyah kısıma bir anlam veremedim. Çok eğreti durmuş.

Otomobil yandan neredeyse Tiguan‘ın aynısı. Bu benzerliği arka çamurluğa bakınca daha iyi görüyoruz. Arka tarafta da ciddi benzerlik var. Stopları birleştiren ince lamba uzantısı iki modeli birbirinden ayırıyor. Yeşil rengiyle elit görünen Tarraco, markaya imaj katarak yeni müşteriler çekmek için uğraşacak.

Toyota Corolla

Ülkemizde iki nesildir Auris olarak adlandırılan Toyota‘nın kompakt hatchback modeli artık Corolla ismiyle piyasada olacak. Eskisine göre boyutları artan otomobil bu tasarımıyla daha pahalı görünüyor. İlginç bir ön far ve tampona sahip. Devasa hava girişli ön tamponu ve yırtıcı farlarıyla oldukça agresif. Arkadaysa farlarla uyum içinde stop lambaları kullanılmış. Önü ve arkasına kıyasla yan tasarımı basit kalmış. Aslına bakarsak otomobil biraz tuhaf görünüyor. Belki de gözlerimizin ona biraz alışmasını istiyordur.

Otomobil fuarlarına artık yüksek maliyetten dolayı bazı büyük firmalar katılmıyor. Katılan markaların dikkat çeken bazı modellerini inceledik. Fuarla ilgili daha detaylı bilgi ve fotoğraflara buradan ulaşabilirsiniz.

4 Comments

 1. Admin

  En iyi olarak bilinen markalarda tasarım sadeleşiyor ve modeller birbirine benzemeye başlıyor. Listedeki otomobillerden Peugeot e-Legend çok hoşuma gitti. Farklı ve asi bir tasarım. Bilmem kabullenilir mi insanlar tarafından ama kemik bir kitlesi olabilir. Hepsinin alış ve ikinci eldeki satış fiyatı aynı olsa ve istediğini alabilirsin deseler e-Legend alırdım hiç düşünmeden. Diğerleri güzel (Seat Tarraco hariç) geldi bana ama sadece güzel, heyecanlandırmıyor. Çok tanıdık oldukları için belki de. Teşekkürler bu ayrıntılı incelemeler için.

  • Mehmet Karagöz

   Change.org’da e Legend üretilsin diye kampanya başlatılmış.50 bin imzalama var. Peugeot CEO’su 500 bin imza olursa onu üretmeyi düşünebiliriz demiş. Muhtemelen üretilmeyecek. Basit gibi görünse de bu aracı üretmek ciddi bir iş. Büyük risk. Yanlış bir planlama ve pazarlamayla gülünç duruma da düşülebilir. Aslında tamamen cesaret işi. Bence de kesinlikle üretilmeli. Marka algısını yükseltecek muhteşem bir retro tasarım.
   Rica ederim bu arada.

 2. Admin

  Bence üretilmesin. Alamam millette görürüm zoruma gider. Şaka bir yana üretilirse C ve D segmenti için bile düşünülmez sanırım. Üretilse de Türkiye’ye gelir mi? Tutturulabilirse Peugeot’un efsane klasik kasası olabilir.

 3. Mehmet Karagöz

  Yani Peugeot’un tutumuna bakılırsa üretilmeyecek. Bu araçtaki tasarım unsurlarını yeni modellerinde kullanacaklar gibi. Üretilirse Türkiye’ye gelir çünkü her ne kadar otomobil fiyatları artsa da çok geniş bir pazar burası her fiyattan otomobilin alıcısı var.

Bir Cevap Yazın

Theme by Anders Norén

%d blogcu bunu beğendi: