Açık Kültür, Maarif

PISA 2018 Türkiye Değerlendirmesi

PISA nedir ve ne gibi sorular sorulmaktadır ve 2015 yılında durum neydi? Bu sorularının cevabı için buradaki yazıya bakabilirsiniz. Pisa Türkiye ‘nin dahil olduğu, OECD ülkelerinin de  katıldığı, toplam 79 ülkenin (15 yaş grubundaki çocukların) matematik, fen ve okuma becerilerinin ölçülerek sıralandığı bir testtir.  En son PISA verilerini gördüğümüzden beri (2015) üç yılda bir yapılan PISA sınavının (2018) yeni sonuçları da karşımıza çıktı.

PISA 2018’de durumuzun özeti 2015’e göre iyi olmamız fakat genel olarak iyi olmamamız. 2015 yılına göre OECD ülkeleri arasında puanını en çok arttıran ülke olsak da tüm testlerde OECD ortalamasının hala gerisindeyiz. PISA 2012 sonuçlarıyla benzer bir sonuca ulaşıldı PISA2018’de de.

Yıldan yıla okuma becerilerinin gösterildiği grafik PISA 2018 sonuçları hakkında genel bilgiyi veriyor. 2015’e göre iyi fakat 2012 ile benzer ve hala OECD ortalaması altında.

PISA 2018 ile dikkat çekici bir veri de kızların okuduklarını anlama oranlarının Türkiye’de ve dünyada, erkeklerin okuduğunu anlama oranlarından fazla olması.

Dünyaya baktığımızda ise tüm göstergelerde Çin en iyi sonuçları gösteren ülke.

PISA 2018’de tüm alanlarda Asya ülkelerinin en başarılı ülkeler olduğu görülüyor. Matematik için geçerli olan durum diğer testler için de geçerli. Listenin tamamı için buraya bakabilirsiniz.

PISA 2018 verileri için kötümser bir yorumla bir arpa boyu yol alınamamış denilebilir, iyimser bir yorumla ekonomisi iyi olduğu halde OECD ortalamasının altında olan ülkeler var, üstelik yükselmeye de başladık denilebilir.

PISA 2018 puanı yüksek ülkeler

PISA 2018’de ve öncesinde Asya ülkelerinin yüksek puanlar aldığını görüyoruz. Avrupa ülkeleri arasında en yüksek puan alan ülke Estonya. Amerika Kıtası için ise Kanada dikkat çeken ülke. Neyi doğru yaptıkları PISA’nın Haziran’da yayınlanacak olan raporunda ele alınacak. Bu ülkelerin neyi doğru yaptıkları anlaşılmaya çalışılmalı fakat mutlak doğru ya da tek yöntem olarak kabul edilmemeli.

Finlandiya eğitim sistemi çok övülen bir ülkedir ve PISA sonuçları da iyi. Fakat PISA sonuçları daha iyi olan ülkeler var. Önceden Finlandiya eğitim sistemini uygulamak isteyenler Çin’e mi dönmek isteyecekler mi acaba? Her ülkenin kendi koşulları olduğunu ve kendi koşullarını iyileştirmek için elinden geleni yapması esas olduğu kabullenilmeli. Yoksa her PISA sonuçları açıklandığında eğitim sistemini değiştirmek zorunda kalabiliriz.

Ne yapmalı?

PISA testinde daha iyi sonuçlara ulaşmak için başka ülkelerin sistemlerine değil kendi sorunlarımıza eğilmek gerek. Peki PISA’da daha iyi puanlar almak için ne yapacağımız konusunda bir fikrimiz var mı? Sanıyorum var. Selçuk ŞİRİN Hoca’nın yazdıklarına dayanan eğitimde yapısal reformlar yazısına bir göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın