Maarif

PISA Nedir? PISA Türkiye (2015) Verileri

pisa nedir

Pisa Türkiye 2015 verileri  bugün açıklandı. Diğer yıllarla karşılaştırıldığında bir miktar düşüş söz konusu. Öncelikle bilmeyenler için pisa nedir? Pisa Türkiye ‘nin dahil olduğu, OECD ülkelerinin de  katıldığı, toplam 70 ülkenin matematik, fen ve okuma becerilerinin ölçülerek sıralandığı bir testtir. Aşağıda Pisa testinde sorulan örnek bir sorunun görseli var.

pisa-ornek-soru

Pisa örnek soru

Günümüzde bir ülkenin eğitim kalitesinin kesin göstergesi değil ama bir ölçütüdür. En azından dünyanın kabul ettiği bir veri. Pisa Türkiye verilerine göre ise Türkiye iyi bir noktada değil. Tüm alanlarda ortalamanın altında kalıyor. https://www.oecd.org/pisa/data/ adresinden ülkelerin tüm alanlarda veya bir alanda gösterdiği başarı görülebilir. İnanılması akla yatmayan sonuçlar da var burada. Sürekli övülen ve örnek gösterilen Finlandiya’nın fen, matematik ve okuduğunu anlama testlerinde geri kalması ayrıca yorumlanması gereken bir veri. İsterseniz pisa verilerinin yer aldığı siteden herhangi iki ülkeyi karşılaştırabiliyorsunuz. Türkiye’yi en yakın komşumuz Yunanistan ile karşılaştırınca geride, benzer nüfusa sahip ülkelerle karşılaştırınca da geride.

Türkiye’nin yıllara göre puanlarının yer aldığı şöyle bir grafik var. Yıllar içinde yaşadığımız küçük yükselişleri kaybetmişiz bu son testte.

pisa türkiye verileri

Pisa Türkiye Verileri

Türkiye 2003 yılından beri Pisa sınavlarına katılıyor. Eğitim raporunda Pisa testinden daha yüksek sonuçlar almak için tavsiyeler vardı. Hatırladığım kadarıyla, okulların müfredatının ve sorulan soruların Pisa testlerine uygun hale getirilmesi gibi öneriler vardı. Belki de böyle bir uygulamayla ortalamanın üstüne çıkmak çok zor olmazdı. Verilerde bir tuhaflık var gibi. Matematik ve neyse de öğrencilerin kendi dillerinde okuduğu metinlerden geri kalmaları acaba nasıl açıklanır?

Bu grafikleri tek başına yorumlamak hatalı olacaktır. Aslında düşününce ÖSYM’nin verileri de pek iç açıcı değil. Orada da öğrenci ortalamalarının düşük olduğunu biliyoruz. İstenilen sonuçlardan memnun değilsek, sadece OECD Pisa testi verilerini değil, OECD eğitim verilerinin tamamını gözden geçirmek gerekir. Sınıf mevcutlarından, ekonomiden eğitime ayrılan yıllık bütçeye kadar. Pisa ile ilgili dikkat çeken nokta, yanlış bir değerlendirme yapmıyorsam ve istisnaları saymazsak ülkelerin Pisa puanları ile kişi başına düşen gelirleri arasında bir ilişki olması. Kanada ABD’yi geçmiş olabilir fakat birbirine yakın değerleri var. Öyleyse bu süreç gerçekten uzun ve zorlu bir süreç. Birilerini suçlayarak içinden çıkabileceğimiz bir iş değil.

3 Comments

 1. Admin

  Bakan Yılmaz’ın konu ile ilgili bilgilendirici açıklaması:

  Türkiye’nin 15 yaş grubu öğrenci sayısının 925 bin olduğunu ve bunların arasından 5 bin 895 kişinin seçilip uygulamaya tabi tutulduğunu dile getirerek, şu bilgileri paylaştı:

  “Fen okuryazar açısından fen lisesinden katılan öğrencilerimiz bu sınavda 534 puan aldı. 534 puan hangi ülkenin puanına denk geliyor? Estonya ve Japonya’nın, yani dünyanın ikincisi Japonya’nın 538, üçüncüsü Estonya’nın 534. Sadece fen lisesindeki öğrencilerimiz girmiş olsaydı, aldığımız derece dünyanın ilk 3’ü arasında olacaktı. Fen lisesi öğrencilerimizin dünya ile yarışma konusunda sıkıntısı yok, hatta dünyanın çok çok daha önünde.”

  Sosyal bilimler lisesinden katılan öğrencilerin aldığı puanın 518 olduğunu ve bunun Kore’nin, Yeni Zelanda’nın, Avustralya’nın ve İngiltere’nin önünde yer aldığını aktaran Yılmaz, “Buradan da anlaşılıyor ki sosyal bilimlerde olan öğrencilerimizin fen okuryazarlığı, dünyanın en önde gelen ülkeleri, ilk 10’u arasında.” dedi.

  Bu kıyaslama acaba bizim fen lisesi öğrencileri ile diğer ülkelerin ortalama öğrencileri arasında mı yoksa diğer ülkelerin en iyi liseleri ise bizim en iyi liselerimiz arasında mı? Sanıyorum ilki.

 2. fatih

  Fen ve sosyal bilimlerin tablosunu herkes okuyabilir zaten oralara giden ogrenci sayısı ve o ogrencilerin potansiyelini az cok tahmin edebilyrz onemli olan kısım bu liselerdeki oranın ortaöğretim içindeki payını yükseltmeye çalışmak . Mesela mesleki ve teknik lislerin ortaöğretim içindeki orani yüzde 40 civarında bu denli büyük bir oranı oluşturan bu liserin durumu içler acisi bence öncelik olarak buralara yogunlasmak gerek …

 3. Labaratuvar

  Bir yorumda bizim her 1 puanlık artışı 7 dolara, Singapur’un ve diğer ülkelerin 34 dolara mal ettiği söyleniyordu. Bütçe ile ilgili. Daha fazla bütçe ile istenen seviyelerin yakalanacağını düşünüyorum.

Bir Cevap Yazın

Theme by Anders Norén

%d blogcu bunu beğendi: