Açık Kültür

Uzay Araştırmaları Neden Yapılır?

SpaceX gibi şirketler ve NASA gibi kurumlar uzay araştırmalarına uzun süredir devam ediyor. SpaceX tarafından atılan ciddi adımlar son zamanlarda uzay araştırmalarını daha çok gündeme getirdi. Peki uzay araştırmaları neden yapılır? İnsanlar neden uzaya gitmek istiyor? Uzayda ne var? Uzay çalışmaları bizi nasıl bir geleceği götürebilir?

Uzay araştırmaları yapılmasının birden çok nedeni var. Belki sadece devlet kurumları bu işle ilgilenirken yeni bilimsel keşifler ve evreni anlama isteği gibi sebepler söz konusu olsa da şirketlerin asıl ilgisini çeken konu bunlar değil. En azından bunlardan paraya dönüştürülebilir olanları.

Uzay araştırmaları dünyaya yeni ve ucuz kaynakların akmasını sağlayarak, dünya ekonomisininin ciddi anlamda büyümesine imkan verebilir. En azından beklenti bu. Belki de şunları söyleyen Cübbeli Ahmet Hoca haklı çıkacak?

Mars’ta su var mı? Et var mı? But var mı? Manyak manyak işler… Ben sana söyleyeyim, sen oraya çıkamadan dünya (kıyamet) kopacak. Masrafa değmez. Ver bana yüz bin dolar her şeyi söyleyeyim. Ne cahil adamsın.

Konuya dönersek, uzay madenciliği hakkındaki şu haber dikkat çekici:

Google’ın Yönetim Kurulu Başkanı Eric Schmidt, CEO’su Larry Page ve Yönetim Kurulu Üyesi Ram Shriram’ınr başını çektiği 9 isim, göktaşlarında bulunan ve değeri trilyonlarca dolara kadar çıkan madenleri Dünya’ya getirmek üzere, Planetary Resources (Gezegensel Kaynaklar) adlı bir şirket kurdu.

SpaceX kurucusu Musk, hedeflerinin Mars’ta kalıcı insan varlığı oluşturmak olduğunu söylüyor.

Uzay madenciliği sayesinde uzayda yeni elementler bulunabilir ve bu elementler yeni bilimsel keşiflerin önünü açabilir. Yine de uzay madenciliği bu işin sadece bir yönüdür. Uzay araştırmaları sonucu uzay yolculuğunun uçak yolculuğuna benzediğini tahayyül ederseniz kurulacak uzay şehirleri dünyadakinden tamamen farklı koşullara sahip olabilir. Arsa, toprak ve kaynakların bolluğu tüm bunları değersiz hale getirebilir.

Neyse, uzay araştırmaları geleceği belirleyebilir. Alvin Toffler Üçüncü Dalga kitabında uzay araştırmalarının sağlayabilecekleri hakkında şunları yazmış:

Belli kan hastalığına yakalanan insanların kullandığı Urokinase ilacının bir dozu günümüzde 2.500 dolara mal olurken, NASA’nın uzay endüstrileşme bölümü başkanı Jesco von Puttkamer’a göre, aynı ilaç uzayda bunun beşte biri fiyatına üretilebilir.

Daha önemlisi, maliyeti karşılansa bile dünyada üretilemeyecek ürünler vardır. Uzay ve elektronik üzerine araştırmalar yapan TRW şirketi, yerçekiminden dolayı dünya yüzeyinde üretilemeyecek dört yüz alaşım belirledi. General Electric ise, bir uzay fırını projesi üzerinde çalışıyor. Batı Almanya’da Daimler-Benz ve M.A.N. şirketleri, uzayda rulman üretimi fikrini inceliyorlar.

Son olarak;

Princeton’da sürekli olarak düzenlenen konferanslar, NASA, General Electric, Birleşik Devletler Enerji Bakanlığı ve diğer ilgi gruplardan saygın insanlara bir araya getirerek, ayda kimyasal madde üretiminden diğer dünya dışı minerallerin çıkarılmasına, uzayda yerleşim merkezlerinden kapalı ekoloji sistemlerinin tasarımlarına ve yapımına kadar çok çeşitli konularda forum yaratıyor.

Business Week dergisi, “Giderek daha fazla sayıda saygın firma bu işi büyük bir ciddiyetle ele aldığına göre, bu fikirlerin hayalden ibaret değil. Uzay araştırmaların ülkelerin gümdemlerine girdiğini okuyoruz. Konu tahmin yürütmeye çok açık. İstenilen sonuçlara ulaşılamasa bile uzay alanında yapılan çalışmalar bile yeni bilimsel gelişmelerin önünü açacaktır.

Uzayda altın, gümüş, bakır, krom gibi madenler bulup bunları ekonomik olarak kullanma becerisini geliştiren ülkelerin sağlayacakları büyüme acaba nasıl olurdu?

Bir Cevap Yazın

Theme by Anders Norén