* Hakkında

sirazduvari.com’da bir süredir ilgimizi çeken konularda yazılar yazıyoruz. Sitenin slogan cümlesi olan “Non scholae, sed vitae discimus.” sözü Latince Okul için değil, hayat için öğreniriz demek. Cümle yapmak istediğimiz işi özetliyor. Bir öğrenme ve gösterme işi var ama bu bizim okul dışında ilgilendiğimiz ve keyif aldığımız konularla ilgili. Aynı zamanda hayata dönük yazılar. Yazılar da yazana göre değişiyor.

Sitenin adı ne anlama geliyor? Şiraz şehri Hafız’ın şehri. Durgunluğu, çağlar gelip geçerken değişmeyen insan kalbini hatırlatıyor. Web işi teknoloji, teknoloji işi de hız işidir. Biz burada biraz “zamanın hızının değmediği” bir yer oluşturmak istedik. Yazdıklarımızda, olaylara günümüz kısıtlı penceresinden (ne demekse?) veya belli bir paradigmadan değil daha uzaktan bakmaya çalışıyoruz. Zamanla buranın bir tür açık enstitüye, bir bilim-kültür ortamına dönüşmesini istiyoruz.

Sanıyorum biraz zaman geçtikçe konuşmaya değer birkaç iş çıkacak ortaya. Aklımda güzel olacağını düşündüğüm birkaç fikir var. Şimdilik bu zamanın hızının değmediği bahçemizi kurmak için duvarları güçlendiriyoruz.