* Açık Enstitü

Hakkında sayfasında daha önce siteye dikkate değer olduğunu düşündüğüm içerikler ekleyeceğimi yazmıştım. İbn-i Haldun, “İnsan beyni bir değirmene benzer, içine yeni bir şey koymazsa kendi kendini öğütmeye başlar.”der. Bu sayfada az da olsa aklımızı meşgul edeceğini düşündüğüm birkaç içeriğin kısayolu olacak. Açık Enstitü ismi çok iddialı oldu ama aklıma daha uygun bir şey de gelmedi. Sitedeki “Sosyal Bilimler” ve “Maarif”  kategorileri bu tanım için daha uygun gibi.

MEB’in Öğretmenlere Tavsiye Ettiği Kitaplar

Eğitim Bilimleri, eğitim hakkında yazılan kitapları okumakla öğrenilir. MEB bir öğretmen olarak okumamızda yarar olacağını düşündüğü kitapları yayınlamıştı. Bu kitapların büyük kısmını okudum ve bu kitaplar üzerine yazılar yazdım. Genelde eğitim bilimleri açısından değerlendirsem de tüm kitaplar buna uygun olmadığı için konu dışına çıktığım oldu. Bununla beraber kitaplar için Goodreads’te bir liste oluşturdum. İsteyen bu 32 kitabı (kimi kaynaklar da dahil edilirse 50) kendi okuma listelerine ekleyip ne kadarını okuduğunun takibini yapabilir. Mesleki gelişim için önemli geliyor bana alanla ilgili okumalar yapmak.  Bizi düşünmeye iten bir konu bile bulursak amacına ulaşmış demektir.

Zamanla eğitim içerikli kitapların sayısı artacaktır. Eğitim üzerine yazılmış bütün önemli kitapların toplandığı ve üzerine konuşulduğu bir yere dönüşebilir site. Böyle olursa sitenin  “Açık Enstitü” tanımına daha çok yaklaşacağına inanıyorum.

MEB’in Önerdiği Kitaplar Ve Filmler (Öğretmenler İçin, Liste)

Dünyadan Eğitim Gelişmeleri

Dünyadaki eğitimle ilgili gelişmeleri takip etmek bu yarışta geri kalmamak için büyük öneme sahip gibi geliyor bana. Öyle değilse bile dünyada eğitimle ilgili konuşulan meseleleri bilmenin kimseye zararı olmayacaktır. Bu gelişmeleri bir bülten gibi aylık olarak eklemeyi düşünüyorum. Gördüğüm araştırmaları kısaca özetliyor veya düşüncelerimi yazıyorum. Bu konular hakkında bilgi sahibi olmamız ve kendi düşüncelerimizi netleştirmemiz yararımıza olacaktır. Bizi düşünmeye iteceğini düşündüğüm bir konu da bu. Bu tartışmalar güncel olmasa bile okunmaya değer olması için uğraşacağım.

“Dünyadan Eğitim Tartışmaları” Bülteni

Bibliyoterapi ve Değerler Eğitimi

Çocukların büyürken özsaygı, arkadaşlık, doğa sevgisi, cömertlik gibi değerler eğitimi kapsamında kazandırılması gereken beceriler konusunda çocukların farkındalığını arttırmak için veliler ve öğretmenler için bir liste oluşturacağım. Çocuğunuza o ay veya belli bir dönemde kazandırmak istediğiniz becerilerle ilgili aradığınız kitapları bulabilirsiniz. Kazandırılmak istenen değerlerle ilgili kitapları sınıflandırdım. Çocuğunuza doğa sevgisi, hayvan sevgisi veya dürüstlük ile ilgili bir çocuk kitabı okutarak onu bu konu üzerine düşündürmek istediğinizde ihtiyaç duyacağınız kitapları bulabileceksiniz. Bibliyoterapi ve örnek bir uygulaması hakkında şimdilik bu sayfayı inceleyebilirsiniz.

Bibliyoterapi ve Değerler Eğitimi (Bibliyoterapi İçin Kitap Önerileri)