* Açık Enstitü

Hakkında sayfasında daha önce siteye dikkate değer olduğunu düşündüğümüz içerikler ekleyeceğimizi yazmıştım. İbn-i Haldun, “İnsan beyni bir değirmene benzer, içine yeni bir şey koymazsa kendi kendini öğütmeye başlar.”der. Sitede aklımızı meşgul edeceğini düşündüğümüz içerikler olacak. Açık Enstitü ismi çok iddialı oldu ama aklıma daha uygun bir şey de gelmedi. Sitedeki “Sosyal Bilimler” ve “Maarif”  kategorileri bu tanım için daha uygun gibi.

Sosyal Bilimlerle ilişkili birçok alanda içerik üretmeye çalışıyoruz. Üretilen içeriğin lise ve üniversite öğrencilerinin de faydalanabileceği içerikler olmasını hedefliyoruz. Yazıların çoğu yarı akademiktir ve kitap ya da makale kaynağı içerir. Bu alanda kayda değer bir şeyler ortaya koyduğumuz için memnunuz ve fazlası için elimizden geleni yapıyoruz.

Bir okuma listesi önerisi:

MEB’in Öğretmenlere Tavsiye Ettiği Kitaplar

Eğitim Bilimleri, eğitim hakkında yazılan kitapları okumakla öğrenilir. MEB bir öğretmen olarak okumamızda yarar olacağını düşündüğü kitapları yayınlamıştı. Bu kitapların büyük kısmını okudum ve bu kitaplar üzerine yazılar yazdım. Genelde eğitim bilimleri açısından değerlendirsem de tüm kitaplar buna uygun olmadığı için konu dışına çıktığım oldu. Bununla beraber kitaplar için Goodreads’te bir liste oluşturdum. İsteyen bu 32 kitabı (kimi kaynaklar da dahil edilirse 50) kendi okuma listelerine ekleyip ne kadarını okuduğunun takibini yapabilir. Mesleki gelişim için önemli geliyor bana alanla ilgili okumalar yapmak.  Bizi düşünmeye iten bir konu bile bulursak amacına ulaşmış demektir.

Zamanla eğitim içerikli kitapların sayısı artacaktır. Eğitim üzerine yazılmış bütün önemli kitapların toplandığı ve üzerine konuşulduğu bir yere dönüşebilir site. Böyle olursa sitenin  “Açık Enstitü” tanımına daha çok yaklaşacağına inanıyorum.

MEB’in Önerdiği Kitaplar Ve Filmler (Öğretmenler İçin, Liste)

Bibliyoterapi ve Değerler Eğitimi

Çocukların büyürken özsaygı, arkadaşlık, doğa sevgisi, cömertlik gibi değerler eğitimi kapsamında kazandırılması gereken beceriler konusunda çocukların farkındalığını arttırmak için veliler ve öğretmenler için bir liste oluşturacağım. Çocuğunuza o ay veya belli bir dönemde kazandırmak istediğiniz becerilerle ilgili aradığınız kitapları bulabilirsiniz. Kazandırılmak istenen değerlerle ilgili kitapları sınıflandırdım. Çocuğunuza doğa sevgisi, hayvan sevgisi veya dürüstlük ile ilgili bir çocuk kitabı okutarak onu bu konu üzerine düşündürmek istediğinizde ihtiyaç duyacağınız kitapları bulabileceksiniz. Bibliyoterapi ve örnek bir uygulaması hakkında şimdilik bu sayfayı inceleyebilirsiniz.

Bibliyoterapi ve Değerler Eğitimi (Bibliyoterapi İçin Kitap Önerileri)