Birbirinden İlginç 7 Meslek

İlginç meslekler deyince akla bazısı az bilinen bazısı ise heyecan verici meslekler geliyor. Bilgisayar oyunu oynayarak, otomobil test ederek hatta Rolls Royce’a yan çizgi çekerek hayatını kazananlar var. Buradaki ilginç meslekler ise belki daha az heyecan veren ama duyunca merak ettiren meslekler.

1-Gizli müşteri:

Aynı zamanda gölge müşteri de denmektedir. Şirketlerin, çalıştırdığı elemanlarını denetlemek maksatlı, gizli müşteri şirkletleri aracılığıyla gönderilen kişilerdir. Bu kişiler gönüllü olarak gizli müşteri şirketlerine başvurur ve bu işi yapmak için belli bir meslek grubunda olmak gerekmez. Gizli müşteriler denetlenmesi gereken mağaza,market,benzinlik istasyonu vs. yerler gibi normal bir müşteri olarak gider.

Çalışanların davranışlarından yaka kartlarının düzenine, mağazanın iç düzeninden müziğin çalıp çalmamasına, mağazada ışık seviyesinin yeterli olup olmamasına, çalışan güler yüzlülüğü gibi her şeye dikkat ederler. Çalışanları kontrol ederken, o mağazadaki bir şey ile ilgili alakalı alakasız sorular sorarlar. Gizli müşteriler alışveriş yapmak zorundadırlar. Bu işlemler bittikten sonra ise bu belgeleri gizli müşteri şirketine rapor olarak sunar ve gizli müşterinin işi sona erer. Gizli müşteriler ortalama aylık ortalama 500-750 tl arası bir ücret kazanır.

Not: Konu hakkında merak ettiklerinizi sorabilirsiniz. Gizli müşteri olarak tecrübelerim oldu.

2-At Antrenörlüğü:

Atın beslenme, bakım, idman, hijyen ve resmi kayıtlarından sorumlu olan ,yarış eğitimi vererek atı yarışa hazırlayan kişidir. Görevleri ise Atı besler, Atın rahatsızlığı olup olmadığını kontrol eder, Atın yaşadığı yerin ( Box ve Padoklar) fiziki koşullarını ayarlar, Atı yarışa hazırlar, hazır olup olmadığına karar verir, Atın günlük antreman programını hazırlar ve uygulamasını takip eder.

Meslek Eğitiminin Verildiği Yerler:

-İstanbul Üniversitesi-Meslek Yüksekokulu

-Kocaeli Üniversitesi-Meslek Yüksekokulu

-Eskişehir Osmangazi Üniversitesi-Mahmudiye Atçılık Meslek Yüksekokulu vb.

Eğitim süresi lise veya dengi okuldan sonra 2 yıldır. Eğitim Türkiye Jokey Kulübünden görevlendirilen elemanlar ile Veteriner Fakültesi öğretim görevlilerince verilmektedir.

3-Profesyonel yas tutucular:

Profesyonel yas tutuculuk bir meslektir. Profesyonel yas tutucular isimlerinden de anlaşıldığı üzere özellikle cenaze zamanı gidip ağlarlar ve yas tutarlar. Yani olayı kısaca özetlemek gerekirse ağlamadan para kazanıyorlar. Çok ilginç gözükse de bu meslekten hayatını sürdüren insanlar vardır.

4-Vücut Kokusu Test Edicisi

Toplu taşıma araçlarında maruz kaldığınız kötü kokular sizi rahatsız etse de gerçekte bu mesleği yapanlar var. Evet yanlış duymadınız o rahatsız edici kokuları test eden ve bu işi meslek haline getiren kişiler var. Dünyanın farklı yerlerindeki deodorant şirketleri, ürünlerinin işe yarayıp yaramadığını anlamak amacıyla profesyonel koltuk altı koklayıcıları kullanıyor. Bu meslek özellikle deodorant firmaları için önemli bir meslektir.

5-Seksörlük

Seksörlük, Uzakdoğu’da 100 yıldır sürdürülen bir meslek. Türkiye’de tavukçuluk sektöründe çalışanlar dışında pek bilinmiyor. Bu aralar internette en çok aranan ve insanarın en merak ettiği mesleklerden biri seksörlüktür. Ülkemizde yeni yeni tanınan bir meslek haline gelmiştir. Sektör, civcivlerin dünyaya geldiği 1 saat içerisinde cinsiyetlerini belirleyen mesleği icra edilen kişilere denmektedir. Kısaca anlatmak gerekirse seksörlük ileride civcivlerin tavuk mu yoksa horoz mu olduklarını test etmektir.

Seksörlük Mesleği Ne Kadar Kazandırıyor?

Ülkemizde seksörlük mesleği ile ilgili uğraşan 20 civarında kişi vardır. Sadece ülkemizde değil aynı zamanda İngiltere, Hollanda gibi çok sayıda ülkede oldukça fazla seksör açığı bulunuyor. Seksörlük mesleği ülkemizde ortalama 10-15 bin tl arası aylık para kazanmaktadırlar.

6-IMAX ekran temizleyici:

IMAX salonlarının insan kalabalığından ve yapışkan zeminden daha önemli bir sorunu var; toz. Görkemli ve olağan üstü büyüklükte olan IMAX ekranlar kirle ve tozla kaplanırsa beklenen etkiyi gösteremeyebilir.  IMAX ekran temizleme firması 1570 Cinema Services’in sahibi Michael Quaranto’ya göre en büyük zorluk ekranları sürekli olarak tozdan arındırmak. Devasa toz yüzünden temizlikçilerin iki veya üç ekranda bir vakumlu elektrik süpürgelerini boşaltmaları gerekiyormuş. Görüntü kalitesini düşünen firmalar bunun önüne geçmek için bunları özenle temizleyecek personelleri işe alırlar.

7-Solucan toplayıcılığı:

Gündüzleri toprak altına saklanan solucanlar geceleri ortaya çıkar. Ve solucan toplayıcıları bu iş oradadır.Kanada’ da solucan başına ortalama 4 cent civarı kazanarak hayatını sürdüren birçok insan var. Bu meslek ülkemizde de son yıllarda popülerliği artan meslekler arasına girmiştir ve bu meslekten sağlanan gelir oldukça iyi seviyelerdedir.

Bunların dışında eklemek istediğiniz ilginç meslek varsa yorum olarak ekleyebilirsiniz. İlginç meslekler teknoloji ile beraber artacak gibi. Pilotluktan sonra hayatımıza drone pilotluğu girebilir mesela.

Bir Cevap Yazın

Diğer 1.073 aboneye katılın