Rafadan Tayfa (En Popüler Bölümler)

Yaş ilerledikçe çizgi filmleri takip etmek zorlaşıyor. Yazları denk geldikçe Maşa İle Koca Ayı‘yı izliyordum. Rafadan Tayfa ise adını doğrudan çocuklardan duyduğum bir çizgi film oldu. Bir “Seçmeli İngilizce” dersinde çocuklardan sevdikleri çizgi filmi tanıtmalarını isteyen bir etkinlik vardı. Bu etkinliği yaptırırken çocukların çoğunluğunun aynı çizgi filmi seçtiğini gördüm.

Sosyal Bilgiler dersinde konuyla ilgili iyi bir örnek veren öğrenci konuyu Rafadan Tayfa izlerken gördüğünü söyledi. Sınıfa çizgi filmi izleyip izlemediklerini, sevip sevmediklerini sorduğumda cevaplar beklemediğim kadar olumlu oldu.

Türkiye’nin ilk, herhangi bir alanda ilk olduğunu iddia etmeyen çizgi filmi.

Rafadan Tayfa İstanbul sokaklarındaki bir grup çocuğun başından geçenlerin anlatıldığı bir yapım. Mahalle hayatı ve mahallenin çizgiye aktarımındaki başarı çizgi filmin özgün havasının önemli nedenlerinden. Yapımın yerli olmasının güzel yanlarından biri bu. Bir bölüm 15 dakika kadar sürüyor.

“Hikâye, “Rafadan Tayfa” adındaki arkadaş grubunun yaşadığı maceralardan oluşur. 90’lı yillarin mahalle hayatini, samimi insan iliskilerini yansitmaktadir. Arkadaş grubunun ismi ise bir bölümünde Hayri’nin gruplarına bir isim bulurlarken Kafadan Tayfa yerine açlıktan Rafadan Tayfa demesinden ve onun çarpıcı bir isim olduğu için kabul edilmesiyle gelir.”

 1 Aralık 2014’te TRT Çocuk’ta yayınlamaya başlayan Türk yapımı animasyondur. ISF Studios şirketi tarafından yapılır. Yapımcılığını ve yönetmenliğini İsmail Fidan’ın üstlendiği animasyon Ankara’da yapılmaktadır.

İstanbul’da bir mahalle. İşte bu mahallenin tam da ortasında bizim tayfa. Akın, Kamil, Hayri ve Mert. Sevim, Hale ve Basri Amca. Mahallende kim varsa burada da onlar var. Çık bir bak istersen! Mahalle yaşamı, dayanışma, dostluk, komedi ve eğlence hepsi burada bir arada.

Rafadan Tayfa En Çok İzlenen Bölümler

Çizgi filmin bölümleri TrtÇocuk ve Youtube’da var. Youtube telif nedeniyle zaman zaman videoları sildiği için bu sıralama doğru olmayabilir fakat yapımcı şirket videoları kendisi yüklediği için böyle bir durum söz konusu değildir muhtemelen. Youtube izlenme sayılarına göre ilk sekiz bölüm şu şekilde :

(Kimi bölümler telif nedeniyle silinmiş. Buradan silinmeyen bölümlere erişebilirsiniz.)

1- 65. Bölüm (Rafadan Rafadan’a Karşı)

2- 17. Bölüm (Grup Rafadan)

3- 47. Bölüm ( Vantrilok Kamil )

4- 26. Bölüm ( Oyunbozan )

5- 48. Bölüm ( Ankaralı Ozan )

6- 21. Bölüm (Abra Kadabra)

7- 43. Bölüm ( Domino Taşları )

8- 58. Bölüm (Balık Ekmek)

Çizgi filmin tüm bölümlerini buradan izleyebilirsiniz. Bu da ilk bölümü ( Rafadan Tayfa 1. Bölüm (Ekmek Teknesi) Ülkede bu tür yapımların artması dileğiyle. Çizgi film ile ilgili düşüncelerinizi ve isteklerinizi buradan belirtebilirsiniz. Ekipten biri açmış ilgili konuyu.

Bir Cevap Yazın