İsviçre Vizesi Başvuru Sürecim

İsviçre vizesi başvuru süreci ile ilgili yorumlarımı yazmadan önce, vize başvurusunu yapmak için atılması gereken adımları yazacağım. Vize başvuru sürecini https://ch.tlscontact.com sitesi üzerinde yapmanız gerekmektedir. Sitede oldukça uzun olan bir İsviçre vize başvuru formu var ve bunu eksiksiz doldurmanız gerekiyor. Ben doldururken üç dört saat uğraşmama rağmen her seferinde sistem hata verdi müşteri hizmetlerini aradığımda ise caps look tuşunun hep açık olması gerektiğini söylediler.

Sistem de bilgileri doldururken otomatik büyük yazmaktaydı fakat bu şekilde yazdığımda başvurum onaylandı ve 20 gün sonrasına annemin belgelerini götürmek için gün alabildim.(Firmanın İstanbul’ da ki merkezinde bu işi ücretli bir şekilde yaptıklarını söylediler, İstanbul da yaşayanlar sorun yaşadıklarında buraya başvurabilirler.)

Randevu günü Ankara’ da ki İsviçre Konsolosluğuna gittiğimizde konsolostaki görevliler artık belge alma işini tlscontact firmasının yaptığını söylediler. En azından konsolosluğa yakın bir otelin içerisinde hizmet veriyorlardı. Bu firma tarafından işlemlerimiz yapılırken eksik evrak çıktı. Bu eksik evraklar site de yazan evraklardan değildi yine de 1 saat onla da uğraşıp belgeleri tamamlayıp süreci bitirdim. Yaklaşık 550 lira civarında burada ödeme yapmaktasınız kişi başına. Vize ücreti ve firmanın yaptığı işlemden aldığı ücret bunlar.

Vize Alma Sürecine Yönelik Düşüncelerim

Bundan yaklaşık 15 yıl önce Almanya vizesi başvurusu için Ankara’ ya gitmiştik. Hatırlayanlar bilir 2 km kadar kuyruklar oluşurdu. Randevu sistemi yoktu. Her gün orada bir kavgaya şahit oldum, sıra satma olayları, eksik evrak çıkınca ise orası tam keşmekeş olurdu. Gece bile gidemezdin konsolosluğun kapısının önünde günlerce yatanlar vardı. Biz ailecek gittiğimizden her gece biri bekliyor diğerleri otele gidiyordu. Tam 13 gün beklediğimizi hatırlıyorum. Şuan randevu sistemi var böylece bu kötü görüntüler ortaya çıkmıyor.

Bugüne geldiğimizde ise maddi yönden büyük zorluklar ve zorlamalar olduğunu görmekteyim. En başından alacak olursak mesela konsolosluk 350 lira civarında vize ücreti alıyor fakat vize almadığınızda bunu geri ödemiyor. Vizeniz reddedildi örneğin ve itiraz edeceksiniz 1250 lira para ödemenizi istiyor.

Devam edelim. Örneğin konsolosluğun istediği bir belge de uçak bileti eğer araba ile gitmeyecekseniz tabii. Kış dönemi olduğundan bir nebze daha ucuz fiyatlar 1500 tl gidiş dönüş bilet aldım. Peki diyelim vize alamadınız ne olacak bu ? Bazı sitelerde bilet iptal güvenceli alabilirsiniz fakat bunun iptal güvencesi için yine bir para ödemeniz gerekir. Ayrıca bilet parasının hepsini de vermiyor. muhtemelen benim hesabım üzerinden gidecek olursak 400 tl en iyi ihtimal yok yere gidecektir.

Diğer bir konu ise seyahat sigortası. Firmaya göre değişiyor ama ortalama 150 tl vermeniz gerekiyor. Geri Dönüşü her firmada var mı onu bilmiyorum.

Aklıma gelen son konu ise pasaportun geri size gönderilmesi için 90 tl istemekte firma. Buna ne denir hiç bilmiyorum.

Sonuç

Vize başvuru süreçlerinde nasıl bir randevu sistemi geldiğinde büyük sorunlar ortadan kalktıysa pek çok istenen belgede vizeden sonra alınabilir. Örneğin vize alan biri uçak biletini almazsa kendi sorunudur. O kadar uğraşıp gitmemezlik mi yapacak ?

Bu süreçte örneğin eksik belgeniz var ve o gün içinde tamamlayamadınız o zaman firmaya tekrar hizmet bedeli ödemeniz gerekiyor. Herhalde bunun önüne de geçmek çok kolay olacaktır.

İstenen belgelerden biri ise hesap dökümünüz. Hem psikolojik hem de toplumsal olarak bunu doğru bulmak mümkün değil. Kendinizi yetersiz görmenize sebep olabilecek bir konu. En fazla istenecekse çalışan biri olduğuna dair bir belge yeter olması gerekir. İsviçre vizesi için yukarıda kalın yazdığım yerlere dikkat edilmesi gerekiyor.

Ülkemize gelen yabancı kişilerden bu belgeler ve zorlamaların yapıldığını hiç sanmıyorum umarım bize karşı yapılan bu uygulamalarda son bulur.

Bir Cevap Yazın

Diğer 1.076 aboneye katılın