Maşa ile Koca Ayı (En Popüler Bölümler)

Maşa ile Koca Ayı Oleg Kuzovkov tarafından Rusya / Moskova merkezli olarak yaratılan bir çizgi dizi. İsmini aynı isimde bir Rus halk masalından almaktadır. Çizgi filmde Maşa isimli yaramaz ve sevimli  küçük bir kızın sorunlarıyla ilgilenen babacan, ve çok sabırlı, sirkten emekli bir ayının maceraları anlatılmaktadır. İlk bölüm olan “Nasıl tanıştılar?” isimli bölüm 7 Ocak 2009’da yayınlanmış. Her nesil kendisinden sonra gelen çizgi filmleri yetersiz bulur sanırım ama bu durum Maşa ile Koca Ayı için geçerli değil gibi.

Maşa ile Koca Ayı serisini izlemek keyifli. Yetişkinlerin de keyifle izlediği bir dizi. Sınıfta öğrencilere sorduğumda, sekizinci sınıf öğrencileri arasında bile diziyi sevmeyen ve bilmeyen yok gibi. 25 dile çevrilmiş ve yüzden fazla ülkede yayınlanmış. Ülkemizde TV8 kanalında yayınlanıyor. Birçok bölümü Youtube’da bulunan çizgi dizinin (dizi sonuna bölüm adını yazmanız yeterli) en çok izlenen bölümü  1.75 milyardan fazla izlenerek Youtube da ki en çok izlenen 7. video olan “Felaket İçin Reçete” isimli bölüm.

Maşa ile Koca Ayı’nın Türkçe bölümleri Youtube’da yer alıyor.

Maşa ile Koca Ayı çizgi dizisinde en popüler bölümler sırasıyla şu şekilde:

 1. “Felaket İçin Reçete”
 2.  “Afiyet Olsun”
 3.  “Tatlı Hayat”
 4.  “Sokak Çocuğu”
 5.  “Hokus – Pokus”
 6.  “İki çok fazla”
 7.  “Küçük Kuzen”
 8. “Bir, iki, üç! Noel ağacı ışıklansın!”
 9. “Çamaşır Günü”

Ruslar’ın kendi geleneklerinden böyle bir kültür sanat eserine dönüşen Maşa ile Koca Ayı çizgi dizisinden öğreneceğimiz çok şey sanki. Yapımcısına sadece 2015 yılında 225 milyon dolar kazandırmış bir yapım bu. Hem kültürel hem ekonomik faydaları inanılmaz. Rus çocuklarının ilerde gurur duyacağı, Rus ailelerinin ise şimdiden gurur duyduğu böyle yapımlar umarım bizden de çıkar.

Bizde de benzer denemeler yapılıyor. Belki bunlardan birisi Masha i Medved gibi büyük başarılara imza atar bir gün. Bunun için belki daha az didaktik ve daha “eğlenceli” işler çıkarmak gerekiyordur. Bir çizgi dizi de yaprak sarma görmek çok hoş. Başka hiçbir çizgi filmde göremeyeceğimiz, kültürümüze ait öğeleri çizgi filmlerde görmek hoş. Ama sadece gelenekten beslenmek yeterli mi? Hayır. Peki gelenekten beslenerek büyük yapımlar ortaya çıkarılabilir mi? Evet. Maşa ile Koca Ayı bunu bize gösteriyor.

Daha fazla bilgi için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Not: Maşa ile Koca Ayı çizgi filminin videoları internette düzenli olarak silindiği için bu konuya denk gelenler oluyor. Link aramaktan yorulduysanız Netflix’te 20 dakikalık 9 bölüm var. Üyelik alamaz veya bulamazsanız da bir aylık deneme süreci içinde bölümler izlenebilir.

Bir yanıt

 1. özlem fırat avatarı
  özlem fırat

  Kral Şakir komik ya

Bir Cevap Yazın

Diğer 1.069 aboneye katılın