En İyi 3 Not Alma Uygulaması

Not alma uygulamaları not defterlerinin yerini, her an ve her yerden ulaşma (mobil ve bulut desteği ile) sağladığı için aldı. Bugün Appstore’a iPad not alma uygulamaları yazdığınızda yüzlerce uygulama karşınıza çıkıyor. Bu yazıda, iPad, iPhone, Android, Mac Os ve Windows ortamlarında kullanabileceğiniz üç uygulamayı ele aldım.

Üretkenliğimizi artırmakta da önemli bir yere sahip olan not alma uygulamalarına yer vermek istedim. Başarılı başka not alma uygulamaları olsa da seçtiğim üç not alma uygulamasını; (Apple Notlar, Google Keep ve Evernote uygulamaları)

-notlara her cihazdan erişebilme ve düzenleme (bulut desteği),
-Sade arayüz, yaygın kullanım ve güçlü destek,
-Not üzerinde birlikte çalışmaya imkan vermesi,

koşullarına göre seçtim. Özellikle not üzerinde ortak çalışma özelliği üzerinde durdum. Kağıttan dijitale geçen not almanın değişimi muhtemelen notlar üzerinde ortak çalışmanın gelişmesi yönünde olacaktır. (Google Docs gibi yazılımlar not işleri için fazla karmaşık.)

Apple Notlar uygulaması

Apple Notlar uygulaması sadece Apple cihazlarında kullanılabiliyor fakat iCloud.com sayesinde bu notlar web tarayıcı üzerinden de düzenlenebiliyor. Yine de tüm mobil ortamlara destek vermemesi nedeniyle iPhone notlar bir iPhone not defteri olarak değerlendirilebilir. iPad not alma için olduğu kadar diğer Apple ürünlerinde de sade ve işlevsel bir tasarımla kullanabileceğiniz varsayılan Apple uygulaması.

Apple Notlar uygulamasında oluşturduğunuz bir notu arkadaşlarınızla nasıl paylaşıp birlikte çalışabilceğiniz Apple’ın sayfasında yeterince açık anlatılmış. Paylaşılan bir nota ekleme yapıldığında notta işaret beliriyor. Nota katkı yapan kişilerin yazılarının farklı renklerde gösterilmesi de eklemeyi kimin yaptığını anlamanızı sağlıyor.

Bunlara ek olarak Apple not alma uygulamasında notlarınızı parmak izi veya şifre ile görüntülenecek şekilde gizleyebiliyorsunuz. Ek olarak şu görsellere göz atabilirsiniz.

Google Keep

Google Keep Apple cihazlar da dahil olmak üzere her ortamdan kullanabileceğiniz bir Google not alma uygulaması. Bu uygulama da notlar üzerinde birlikte çalışmanıza imkan sağlıyor. Sade, hızlı, bulut desteği ve ortak çalışma özelliği olan ve daha geniş bir alanda kullanım imkanı veren Google uygulaması. Hem iPad not alma hem de Samsung ve diğer cihazlar için kullanabileceğiniz bir uygulama.

Google Keep’i iOs için buradan, Android için buradan indirebilirsiniz. Google Keep ile notları nasıl ortak düzenleyebileceğiniz burada anlatılmış.

Evernote

Üstte verilen üç ortak özelliğe sahip olmasının yanında kullanışlı eklentileriyle internette gördüğünüz herhangi bir içeriği direkt olarak not almanıza imkan vermesi ve web sayfalarını daha kolay okumanızı sağlayan Clearly gibi ek özellikleriyle not almakla ilgili tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek bir uygulama Evernote.

Eğer bir masaüstü not alma uygulaması (Windows ve diğer ortamlar) istiyorsanız da Evernote bilgisayarınıza kurabileceğiniz için bir adım önde olacaktır.

Her ortamda kullanılabilmesi Google Keep ile ortak özelliği. Evernote ile notlarınız üzerinde ortak çalışmayı nasıl yapabileceğiniz kendi sayfasında anlatılmış.

Evernote’u iOs için buradan, Android için buradan, masaüstü için ise buradan indirebilirsiniz.

Sonuç olarak; özellikle Google Keep ve Evernote her ortamda kullanılabilecek  uygulamalarken Apple Notlar, Apple cihazlar için öne çıkan bir uygulama. Bu üç uygulama dışında güzel not alma uygulamaları olsa da Türkçe destek, güvenlik ve yukarıda bahsi geçen ortak özellikleri göz önüne aldığımda yazıya eklemedim.

Bir yanıt

  1. not alma uygulamalarından hiç randıman alamadım. Biraz farklı platform olacak ama trello bunları tokatlar, hem not alıyor, hem planlıyor.. daha kullanışlı. https://www.silsupur.org/makaledetay.aspx?makaleID=2029

Bir Cevap Yazın

Diğer 1.071 aboneye katılın
%d