Naber Dergi Hikayeleri

Naber Dergi hikayeleri Umut Sarıkaya’nın Naber dergisinde çizdiği hikayeler. Çizer, Naber dergisinde dünya edebiyatından hikayeleri çizgiye aktarıyor ve hikayenin sonunda hikaye ile ilgili bir yazı yazıyor. Şimdiye kadar bu hikayeleri keyifle okudum. Çok değerli geliyor bana bu hikayeler. Birgün ayrı kitap olarak da çıkabilir bu hikayeler. Büyük bir iş çıkıyor ortaya bana kalırsa.

Umut Sarıkaya Rus edebiyatı başta olmak üzere edebiyat konusunda derin biri. Özellikle hikayeler konusunda. Yazdığı hikayelerden ve karikatürlerden bunu çıkarmak yanlış olmaz sanırım. Umut Sarıkaya’nın Naber Dergi’de çizip yorumladığı bu hikayelerin burada kaydını tutarak kısaca bahsedeceğim bundan sonra.

Naber dergi hikayeleri o kadar akıcı ve Umut Sarıkaya’nın kattığı mizah o kadar yerinde ki dergideki en sevdiğim bölüm bu hikayeler. Dünyada bu kadar organize şekilde bu işin yapıldığı bir örnek var mıdır bilmem ama içerik biriktikçe Türk ve dünya edebiyatı için önemli bir çalışma olacaktır. (Evet bir mizah dergisinde.)

Ben yazıyı yazmadan önce 7 sayı yayınlandı dergi. 7 hikaye var şimdilik. Yeni sayılar çıktıkça ekleyeceğim bu yazıya.

Naber Dergisindeki Çizgi Hikayeler

1- Perpetium Mobile (Anton Çehov)

Rus edebiyatı ile giriş yaptı hikayeleri çizme konusununa çizer. Bu hikayede iki doktorun ziyarete gittiği bir evde olanlar anlatılıyor. Güzel de bir video var hikayenin tanıtımıyla ilgili.

2- Portre (Nikolay Vasilyeviç Gogol)

Yine bir Rus yazarın öyküsü. Portre, sanat, hedefler ve insanın kendini inkarının sonuçları üzerine eşsiz bir hikaye. En beğendiğim hikaye oldu şimdiye kadar yayınlananlar arasında.

3- Kâtip Bartleby (Herman Melville)

Moby Dick’in yazarı Amerikalı edebiyatçı Herman Melville’in bir garip öyküsü. “Yapmamayı tercih ederim.”

4- Korkak (Guy De Maupassant)

Fransız yazardan harika bir öykü. Korku üzerine, insanın kendi kendini yiyip bitirmesi üzerine ilginç bir öykü. Aşırı davranışlarımızın altında kendimize itiraf etmek istemediğimiz duygular mı yatıyor yoksa? Gogol’un Portre hikayesi kadar psikolojik yönü ağır basan bir öykü bu.

5- Bir Kadının Yaşamından 24 Saat (Stefan Zweig)

Avusturyalı yazarın bir kadının başından geçen ve tuhaf olduğunu düşündüğü bir günü anlatıyor hikaye. Tutkunun insanı kendisinin bile tahmin edemeyeceği bir duruma düşürebileceğini anlatan bir hikaye.

6- Narcissus’un Zencisi (Joseph Conrad)

Polonya asıllı İngiliz yazarın denizciliği ve deniz yaşamını ve vicdanı anlattığı öyküsü. Hikayede bir zenci var!

7- Tam Bir Erkek (Miguel de Unamuno)

İspanyol edebiyatının büyük bir yazarını tanıyoruz Umut Sarıkaya’nın Naber Dergi için seçtiği bu öyküyle. Öykü psikolojik sorunların duygu zannedilebileceği dahası bu sorunların varoluş nedeni sanılabileceğini anlatıyor.

Neden dünya klasiklerini okumalıyız?

Neden eski hikayelere ihtiyacımız var? 7. Sayıda çok kısa bir mizahi hikaye yazmış Umut Sarıkaya. Neden klasiklere ihtiyacımız olduğunu anlatıyor. Diyor ki:

“Bak evlat, dünya klasikleri insanlığın kültürel mirasıdır. Atalarımız ilerde torunlar mala bağlamasın, hayatın ne olduğunu öğrensinler diye yazmışlardır. Ve biz sana onları okutmadık. Çizgili dünya klasikleri kitabı çıktı onu da almadık. İşte bu yüzden malın teki oldun. 22 yaşına geldi hala elimden tutup “parka gidelim” diyorsun. İncir kadar bile beyin yok sende. Şimdi anladın mı neden mala bağladığını?”

İlanda, çizgili dünya klasikleri çıkacağından bahsediliyor. Belki bu hikayelerle ilgilidir belki de başka bir şeyi kastediyordur çizer. Klasikler de biz yolumuzu şaşırıp zamanın aldatmacalarına kapılmayalım diye var. Bu satırlarda belki de bir benzerlik kurma niyeti vardır.

Son olarak; Hikayeler de, çizgiler de, Umut Sarıkaya’nın kattığı mizah da ayrı keyif katıyor bu çalışmaya. Birisi Naber Dergi hikayeleri diye aratırsa bu yazıyla karşılaşsın dedim. Son olarak çizerin de belirttiği gibi, bu kitapları edinip okumanız dileğiyle!

2 cevap

  1. Bu hikayeler üzerine ben de yazmak istiyordum 🙂 6.sayı eksik olduğu için o hikayeyi okuyamadım. Kâtip Bartleby en iyi hikayeydi bence, tam bir erkek de çok başarılı. Gerçek bir erkeğin tanımını yıllar önce yapmıştık zaten 🙂

  2. Bunların burada toplu bir şekilde hazırlanmış olması çok iyi oldu. Başarılı bir derleme olmuş tıklayıp okumalık 👍

Bir Cevap Yazın

Diğer 1.068 aboneye katılın
%d blogcu bunu beğendi: