Netflix’in Tasarım ve Mimari Belgeselleri

Netflix’te çeşitli kategoride belgesel ve program bulmak mümkün. Bunların arasında kaliteli tasarım ve mimari belgeselleri de var. Bunlara bir göz atalım.

Dünyanın En Sıra Dışı Evleri

Ödüllü mimar Piers Taylor ve emlak meraklısı aktris Caroline Quentin, sıra dışı yerlerdeki alışılmadık evleri gezmek için dünyayı dolaşıyor. Piers ve Caroline evin anahtarlarını alarak ev sahipleri olmadan bir gün boyunca evde kalıyorlar. Evin tüm detaylarını inceliyorlar. Sonra da evin mimarları ve ev sahipleri gelip evin hikayesini anlatıyor. Kameralar da iyi açılardan çektikleri için evleri bir nevi ekran karşısında dolaşıyorsunuz.

Yüksek maliyetlerle dünyanın profesyonel mimarların elinden çıkan bu evler konumlandırıldıkları yerlerle de sıra dışı. Kimisi bir çölde kimisi dağ tepesinde kimisi ormanın içinde, okyanus kenarında, tablo misali manzaralara pencerelerini açan evler. Gerçekten izlerken keyif ve ilham veren bir program.

Stay Here : Karlı Dönüşümler

Bu programda tasarımcı Genevieve Gorder ve gayrimenkul uzmanı Peter Lorimer evlerini kiraya veren ama fazla gelir sağlayamayan ev sahiplerine yardımcı oluyor. Evlerin potansiyelleri, hitap edilecek müşteri kitlesi, civardaki evlerin gecelik fiyatları, yapılacak işlerin yıllık getiriye etkisi gibi önceden bazı analizler yapılıyor. Amaç ev sahibinin gelirini arttırmak olduğundan yapılan işlerin çok yüksek maliyetlerde olmamasına dikkat ediliyor. Fakat tasarımcı Geneviere‘nin yaratıcı dokunuşlarıyla evler bambaşka bir hal alıyor.

How To Live Mortgage Free

Açıkçası ilginç bir program. Kira ve mortgage ödemesi olmadan yaşamak isteyen insanların kendi evlerine sahip olmak için yaptıkları anlatılıyor. Kimisi tenceresindeki bulguru tartıp bundan tasarruf ederek kısa sürede borcunu kapatıyor. Kimisi ücra bir yeden arsa alarak ev yaptırıyor. Kimi bir tekneyi ev haline getiriyor. Kimi bir saman römorkunu eve dönüştürüyor. Hepsinin ortak bir noktası var: Borçsuz ve özgürce yaşamak. Ve hiçbiri tasarımdan taviz vermiyor. Ellerinden gelenin en iyisini yaparak mümkün olan en güzel evde yaşamaya çalışıyorlar. Ufuk açıcı, içeriği dolu bir program.

Great Interior Design Challenge

Bu programda henüz amatör düzeyde olan dört tasarımcı/mimar kendilerine verilen bir mekanı en iyi şekilde tasarlamak için yarışıyorlar. Görevi verilen süre içinde bitirmek zorundalar. Ayrıca mekan sahibinin beğenisi ve sürpriz sorunlara buldukları yaratıcı çözümler de önemli. Görev sonunda bir yarışmacı veda ediyor. Kısa sürede düşük maliyetle mekanların iyi tasarımla nasıl değişebileceğini görüyoruz.

Amazing Interiors

Adından da anlaşılacağı gibi dünyada eşi benzeri olmayan evleri bu programda görebiliyoruz. Bilim kurgu müzesine, otomobil garajına, korku evine, sirke ya da taraflar buluşma merkezine dönüşen ama dışarıdan bakınca sıradan görünen evlere hayret ediyorsunuz.

Car Masters

Gotham Garage‘daki sıra dışı ekip hurdalıktan aldıkları bir otomobili garajlarında dönüştürdükten sonra başka bir otomobille takas ediyorlar. Takasla aldıkları otomobili de modifiye edip yüksek fiyata satıyor ya da daha değerli bir araçla yine takas ediyorlar. İhtiyaç duydukları her şey garajlarında var ve çok yaratıcılar. Amaçları altı haneli satış rakamına ulaşmak. Otomobil tutkunları için sürükleyici bir program.

Minimalism: Önemli Şeylere Dair Bir Belgesel

Son günlerde sıkça duyduğumuz minimalizm akımını yaşayan iki gencin bu düşünceyi anlatmak için yaptıkları işleniyor. Minimalizmi benimseyen insanların hayatlarındaki değişimler röportajlarla anlatılıyor. Onlar, azın daha iyi olduğunu, eşyayı kullanıp insana değer vermenin mutluluk getirdiğini söylüyorlar. Sorgulatıcı bir belgesel.

Soyut Düşünce: Tasarım Sanatı

Alanının en başarılı tasarımcılarının birebir ağızlarından tasarımla ilgili kendi serüvenlerini duymak, izlemek çok etkileyici. Eserlerinin hikayelerini, tasarımın hayatlarını nasıl değiştirdiğini, tasarımla dünyayı nasıl etkiledikleri fark ediyoruz. Mesela tasarımcı Tinker Hatfield’in nasıl Nike‘ta baş tasarımcı olduğunu Air Jordan serisini yaratırken Michael Jordan’la başından geçenleri kendi ağzından dinlemek ve izlemek keyif verici.

Soyut Düşünce‘de beni en çok etkileyense -aslında bölümü açmadan önce hiç ilgimi çekmemesine rağmen- sahne tasarımı bölümüydü. Gerçekten tasarımın ne olduğunu bu belgesel serisiyle anlıyorsunuz.

Netflix’in tasarım meraklıları için hazırladığı çalışmalar bunlardı. İzlemediğim var mı diye tekrar göz attım ama göremedim. Sizin de eklemek istediğiniz tasarım ve mimari belgeselleri varsa yorumda belirtebilirsiniz.

Bir yanıt

  1. Teşekkürler liste için güzel bir derleme olmuş. İnternet ve fırsat buldukça izleyeceğim. Minimalism belgeselinden başladım izlemeye. Tabii minimalism tasarım ve mimari ile doğrudan ilgili olmasa da işin felsefik yanıyla ilgili.

Bir Cevap Yazın

Diğer 1.072 aboneye katılın