Betül Kaçar ve NASA Projesi

2020 yılının ilk ayında önemli bir başarı hikayesi Amerika’ da yaşayan bilim insanı Betül Kaçar’dan geldi. Bu başarı Arizona Üniversitesinde öğretim görevlisi olan Betül Kaçar ‘ın NASA tarafından projesinin kabul edilmesi ve desteklenmesine karar verilmesiydi.

Betül Kaçar’ ın Nasa Tarafından Kabul Edilen Araştırma Projesi Nedir?

Betül Kaçar’ ın kendi ifadelerini belirtecek olursak: Moleküler düzeyde bir zaman makinesi yapıp hayatın varlığı ve yokluğu konusunda yeni bakış açıları ortaya koymak şeklinde özetleyebiliriz.

Proje hakkında Betül Kaçar’ ın diğer röportajlarına baktığımızda ise projenin pek çok amaca hizmet edebileceği ve önünün çok açık olduğu anlaşılıyor. Örnek vermek gerekirse yeniden dizayn edilen ve sentetik şekilde oluşturulan bakteriler bir gezegene gönderildiğinde burda bir yaşam alanı oluşturulabilir ve ilerleyen seviyelerde dünyalaştırılan gezegenlerde yapılabilir. Betül Kaçar çok uçuk gibi görünse de alınan sonuçlarının çok olumlu olduğunu ve projenin NASA tarafından oldukça önem verdiğini belirtmekte.

Projenin oluşumu aşamalarına bakacak olursak 700 milyon yıldan önce yaşamış bir geni yeniden kodlayarak tekrardan yaşamasını sağlamak böylece uzay araştırmalarında bu bilgilerden yola çıkarak yaşamın varlığı veya yokluğunun araştırılması konusunda yeni yöntemler ortaya çıkarmaktır.

Buna şöyle bir örnek verebiliriz milyonlarca önce yaşamış bir bakteri tekrardan oluşturulup gelişimi süreci tekrardan incelenip gerekli analizler yapıldıktan sonra uzay araştırmalarında bu deneyin sonuçları kullanılabilmesi düşünülmektedir. Teleskoplardan gelen görüntülerle deneyden elde edilen veriler karşılaştırılacak ve yaşam izi bulmaya çalışacaklardır.

Betül Kaçar’ın Akademik Hayatı

Giresunlu bir ailenin çocuğu olan Betül Kaçar Marmara Üniversitesi kimya bölümünü bitirmiştir. 2012 yılında Harvard Üniversitesi’ne katılarak, Organizma ve Evrimsel Biyoloji Departmanı’nda görev almıştır.

2017 yılında Arizona Üniversitesi’ne geçiş yapan Betül Kaçar burada da Moleküler ve Hücre Biyolojisi ve Astronomi alanında doçent olarak çalışmıştır.

Bir hayat dersi: Tüm bildiklerim yanlış çıksın ve her şeyi baştan öğrenmek zorunda kalayım.

Betül Kaçar Ntv’ de bir programa verdiği röportada son kısmında şöyle bir konuşma geçmiştir.

Sunucu: Bu çalışmaların sonucunda karşınıza hangi sonucun çıkmasını bekliyorsunuz ?

Betül Kaçar: Umarım beni şaşırtacak bir sonuç olur, umarım bütün dünya görüşüm yanlıştır böylece ben de her şeyi yeniden öğrenmek zorunda kalırım.

Bir Cevap Yazın

Diğer 1.069 aboneye katılın