İşlevselliği Iskalamak

Bu fotoğrafı gördüğüm anda, koltuktaki o kocaman sünger sırt desteği gözüme çarptı. Hatta battı. Ne kadar çirkin bir görüntü dedim içimden. Koskoca meclis ve koskoca meclis başkanının koltuğunda ekstradan destek olsun diye sünger bir parça var. Bunda ne var ki demiyorsunuzdur umarım. 🙂

Hayatımızda o kadar çok böyle detay var ki… Tasarımında işlevselliğin önemsenmediği ürünler her yanımızda. Hatta farkında bile değiliz işlevsel mi değil mi. Meclis başkanına: ”Başkanım bu sünger destek olmasa, koltuk ergonomik olsa ya da ayarlanabilir bir sırt desteği olsa daha iyi olmaz mıydı?” diye sorsak belki o da o an ne kadar kötü bir koltukta oturduğunun farkına varırdı.

Her gün kullandığımız eşyalara bir bakalım. Mesela evimizdeki koltuklar ve koltuk örtüleri. Koltuk örtüsü diye bir şey neden olur? Koltuğu neden örtüyoruz? Normal bir tasarımda koltuk örtüsüne gerek olmaması lazım. Koltuğun kumaşı kolay temizlenebilir ya da sökülüp yıkanabilir olması lazım. Piyasa bunu talep etmedikçe bize hem işlevsiz koltuk satarlar hem de üzerine serelim diye örtüsünü.

Koltuktan kalktık otomobile bindik diyelim. Bindik ve cep telefonumuzu, cüzdanımızı, anahtarlarımızı koyacak bir yer arıyoruz. Şu an piyasadaki hiçbir otomobilde cep telefonu için özel koyma bölümü yok. Boş bulduğumuz yerlere sokup sığdırmaya çalışıyoruz. Hangi çağdayız artık cep telefonu olmayan insan mı var? Bu ihtiyaç nasıl göz önünde bulundurulmaz aklım almıyor.

Bazı otomobillerde anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi var. Anahtar yanınızda olsa yetiyor. Kilit kendiliğinden açılıyor, araç tek tuşla çalışıyor vs ama o anahtarı cebinizde tutmanız lazım çünkü arabanın içinde anahtarı koyacak özel bir bölüm yok. Amiral gemisi denen BMW 7 serisinde bile yok.

Yine otomobillerden devam edelim. Otomobil koltuklarının da kumaşları sökülebilir olması lazım. Bazı modellerde fermuarlı, söküp yıkanabiliyor. Bunun standart hale gelmesi lazım. Gelişmiş ülkelerde belki koltuk kirleninceye kadar insanlar arabalarını değiştiriyorlar ama bizim ülkemiz gibi ülkelerde sökülebilir ve değiştirilebilir kumaşlar bence çok önemli. İlave bel ve boyun desteğine gerek bırakmayan koltuklar da önemli. 🙂

Ve cep telefonu kılıfları… Bambaşka artık özel bir sektör. Kılıf ve ekran koruyucular olmazsa olmazımız. Telefonun tasarımına bakıyoruz çok güzelmiş çok inceymiş falan diyoruz sonra kocaman kılıflarla onu korumaya çalışıyoruz. Telefonun kendi tasarımını aslında hiç kullanamıyoruz. Ve kılıf sektörü diye gereksiz bir sektörü besliyoruz. Telefon zaten darbeye, kırılmaya, çizilmeye dayanıklı değilse gerçekten işlevsel bir tasarıma sahip değil demektir. Sarıp sarmaladıktan sonra ne anladım incelikten, şıklıktan.

Son olarak kadınların en büyük dertlerinden bir tanesi olan karışık çantalardan bahsetmek istiyorum. Kadın çantalarının tasarımını bir düşünelim. İçi birkaç büyük bölümden oluşuyor o kadar. Daha çok bölümden oluşsa ve daha organize bir yapıya sahip olsa çok daha kullanışlı olurlardı.

Ticari kaygılar yüzünden işlevsellik geri planda artık. Çünkü işlevsellik ekstra bir maliyet. Ama biz işlevsel ve şık her ürünü desteklemeliyiz. İşlevselliği talep etmeliyiz, konuşmalıyız. Ürünleri işlevsellik yönünden mutlaka değerlendirmeliyiz. Yoksa meclis başkanını süngerli koltukta oturtan bu sistem bize neler yapmaz… 🙂

2 yanıt

  1. Hepsi güzel öneriler. Bir yerden okuyana kadar eksikliğinin farkına varmıyor insan. Böyle küçük ama yenilikçi fikirler daha çok konuşulursa talep de oluşabilir.

    1. Karagoz7 avatarı
      Karagoz7

      Hayat meşgalesinden böyle şeylere kafa yoramıyoruz. Birilerinin geriye çekilip dünyaya bu gözle bakıp bizim göremediklerimizi söylemesi lazım. 🙂

Bir Cevap Yazın

Diğer 1.076 aboneye katılın