Metaverse İse Olur

Biraz dağınık bir yazı olacak baştan uyarayım. Dövizin ani yükselişi vs derken tüm ikili ve toplu sohbetlerin konusu bir şey yapmak lazıma, oradan da coinlere geliyor. Herkes bir coinden hatta birkaç coinden bahsediyor. Çok ilgimi çekmese de dinliyorum proje adı altında anlatılanları. (Bitcoin fare zehri mi?) Bir türlü güvenemediğim ve anlamlı bir para koymayaktan kaçındığım bir alan ama piyasanın nabzını içine girmeden tutuyorum.

Çevremde coinlerle ilgilenen farklı gruplar var. Birinden duyduğumu başkasına soruyorum. Bugün bir grupta duyduğum coini diğer gruptaki coinciye sordum. Anlattım böyle böyle diye aklına yatmadı. Metaverse ile ilgiliymiş dedim. “Metaverse ise olur.” dedi. Metaverse olsun da ne olursa olsun. Metaverse projeli coinler geleceğin coinleri neticede.

Geleceğin coini…

Bu coin projelerinin değişmez iki özelliği çok sağlam olmaları ve geleceğin coini olmalarıdır. Gelecek de birgün gelecek sloganıyla yola çıkar coinler. Bir İngiliz yetkilinin Türkiye için söylediği gibi. “Türkiye geleceği parlak bir ülkedir ve hep öyle kalacaktır.” Ya da Engels’in sosyalizmden bahsederken yaptığı benzetme gibi. “Sosyalizm hep bir uzak hedeftir. Dinlerin cenneti gibi ne zaman nerede karşınıza çıkacağı hiç belli olmaz” (Otosansür alert).

Bir sürü projesi sağlam coin dinledim. Decentralized internet, sosyal medya, defi, sim kartsız operatör vs. Bu projelerden hayata geçen var mı bilmiyorum fakat asıl olay alıp satmaksa hiç şaşırtıcı olmaz. Coinler altın gibi değer deposu olamaz demiyorum elbette ama projeler konusu tartışılabilir. Defi projeleri mümkün gibi görünüyor fakat klasik bankacılık konusunda artıları ve eksileri tartışılır. Her neyse konu coinlerin projeleri değil var olma biçimi.

Coinler ve doğanın işleyişi

Coinleri benim açımdan ilginç yapan şey varolma biçimleri. Hiçbir plan olmadan körlemesine sürekli üretim yoluyla ve tutmayanları, tutunamayanları yok ederek yoluna devam eden değişen ve gelişen bir sistem. Doğa gibi. Doğanın mekanizması israf üzerine kuruludur. Bir plan yoktur, en azından görünürde. Bitkiler binlerce meyve oluşturur ama rastgele birkaçının tutmasıyla çoğalır. Milyarlarca galaksiden belki birkaçında yaşam ortaya çıkar. Gereğinden çok fazla dağ ve deniz vardır. Elbette insanca bakış açısına göre bu böyledir. Gereklilik gereksizlik ya da yaşamın varolması gibi bir derdi yoktur varoluşun.

Doğa sürekli deneme yanılma ve aslında belki de deneyin sonucunu umursamadan sürekli kaynağından taşar. Bu taşımlar sürekli değişirler ve bu değişimlerin kimi ayakta kalır kimileri yok olur ve ayakta kalanlar da sürekli değişir. Sürekli bir varoluş hali. Coinler de biraz doğa gibi işliyor. Sürekli yeni yeni coinler ortaya çıkıyor. Bir kısmı kalıyor bir kısmı yok oluyor ve yerine yeni hikayelerle yenileri sunuluyor. O kadar fazla üretim var ki liste değişiyor, projeler değişiyor ama hep varoluyor coinler. Bu kadar ısrarlı bir üretim, bu kadar zorlama ve bu üretimin bir talebi yaratması belki de coinlerden birinin sonunda ciddi bir şeye dönüşmesini sağlayacak.

Coinler zaten bir şeye dönüştü ve daha farklı alanlara da açılacak diyor olabilirsiniz ama bu olacaksa bile bunun nedeni sanıyorum bu sürekli üretim olacaktır. Doğa kendi içinde bir süreç. Çok yavaş bir süreç. İnsan sıkılıyor, kendini oyalayacak bir şeyler arıyor. Kendi kavramlarımızı kuruyoruz. Daha hızlılar. Coinlerde kazanma kaybetme heyecanı ve umut var. Çok hızlılar. Geceleri uyku kaçıracak kadar heyecan verici. Yeni ortaya çıkan kavramlarla da ittifak kuruyorlar hemen. Birileri de güzel paralar kaldırıyor. Şovun devam etmemesi için bir sebep yok gibi görünüyor. Coinlerle ilgili ne mi düşünüyorum? Metaverse ise olur.

Bir yanıt

 1. Adil Kılıçaslan avatarı
  Adil Kılıçaslan

  Coin’ler hisse senedi.
  Token’lar tahvil.
  İkisi de saadet zinciri.
  İnsan fırsatçı, kumarı çok seviyor, köşe dönme hırsı en üst seviyede.
  Gerçek tarım ve üretmek.
  Yazmak bile en büyük üretimlerden.
  Sonuçta ölüm var ve geriye kalan eser üretimdeki başarı.
  Şiraz Duvarı bile white paper ile coin çıkartabilir.
  İnsanların Tanrısı=Para, Coin, Token oldukça daha çoook yükselirler.

Bir Cevap Yazın

Diğer 1.069 aboneye katılın