Tasarım Trendleri

Otomobil tasarımında her dönemin gerektirdiği bazı tasarım trendleri vardır. Bu trendlere bir süre sonra mecburen tasarımda yer verilir. Çünkü aracı modern gösteren bu detaylardır.

1908 yılında üretilen ilk seri üretim otomobil olan Ford Model T’ye baktığımızda; bir kabinin altına konan dört tekerlek, tekerleklerin üstünde çamur sıçramasın diye konulmuş sac uzantılar, önde yarım bir tabut gibi duran motor ve motorun iki yanına iliştirilmiş yuvarlar farları görüyoruz. İşlev üzerinde durulup tasarıma önem verilmemiş gibi görünse de bu tasarım otomobil tasarımının temeli olmuştur. Çünkü ondan sonra gelecek her tasarımın temelinde Model T olacaktır. Yani otomobil tasarımındaki trendleri ilk belirleyen otomobil Model T’dir diyebiliriz.

Sonrasında gelen tasarımlara bakarsak en dikkat unsur çamurlukların tasarımları. Gövdeden ayrı tutulan çamurluklar 60’lara kadar en çok benimsenen trend olacaktır. Sanki hiçbir tasarımcının aklına gelmemiş gibi o çamurluklar uzun yılların ardından gövdeye tümleşik olmuşlar.

70’lere geldiğimizde çamurluklar artık gövdeye dahil. Ön ve arka tasarımda bıçakla kesilmiş gibi düz biten tasarımları görüyoruz. Farları içine alan havalandırma ızgarasının hemen altında krom kaplı bir kulp gibi duran tamponlar da o yılların trendini oluşturuyor.

80’lerde plastik büyük tamponlar, 90’larda ayrı ayrı duran farlar panjur ve havalandırmaların ardından günümüz otomobillerine geliyoruz. Bunca değişimin ardından ”otomobil” artık günümüzdeki görünümüne kavuştu. Peki günümüz otomobillerinde benimsenen trendler neler? Bundan sonra bir otomobilin modern görünmesi için hangi trendlere sıkça başvurulacak biraz onlara bakalım.

Günümüz otomobillerinde artık bir direksiyonu tuşsuz düşünemiyoruz. İşlevsel olsun olmasın direksiyonda tuş olmadığı zaman iç tasarım artık modern görünmüyor. İç tasarımda bu tasarım trendini bundan sonra da sıkça görecek gibiyiz.

Arka tasarımlara baktığımızda en büyük değişikliklerin stop lambalarında olduğunu görüyoruz. Artık üç boyutlu görünmeyen, birçok parçadan oluşmayan koyulaştırılmış zemin parçaları olmayan stop lambaları modern görünmüyor.

Yeni C serisi arka

Stop lambası deyince Mercedes-Benz yeni C, E ve S serilerinin arkasına dikkat çekmek isterim. Güncel otomobillerden farklı olarak bagaj kapağı ile stop lambası bitişik değil, arasında bir boşluk var. Bu anlayış şu an için sadece bu modellerde var. Bu trend C, E ve S serisi modelleri daha modern gösteriyor.

Arka tasarımda sıkça gördüğümüz bir diğer tasarım trendi ise difüzörlü tamponlar. Modifiye kültürüyle seri üretim araçlara geçen difüzörler de artık miadını doldurmak üzere.

Yan tarafa baktığımızda yavaş yavaş tüm otomobillerde göreceğimizi düşündüğüm bir tasarım trendi var: Arka cam ile yan camların C sütunundan geçen bir parçayla birleşmesi. Bu trende sahip tasarımlar önceki tasarımlardan modernlik anlamında çok net ayrılıyorlar.

 

 

 

 

Yan taraftaki bir diğer detay ise büyük ve koyu tonlu jantlar.  Artık konfor odaklı araçlarda bile kocaman jantlar görüyoruz. Büyük jant da günümüzün benimsenmiş bir tasarım trendi olmuş durumda.

Yine yan bölümden devam edersek otomobilde omuz çizgisi diye tabir edilen camların altındaki çıkıntılı kısım da güncel bir tasarım trendi. Yan tarafta çok büyük değişiklik yapma imkanı olmadığı için omuz çizgisindeki tasarım oynamalarıyla markalar özgünlük yakalamaya çalışıyorlar.

Ön tarafa geçtiğimizde en çok değişikliğin burada yapıldığını görüyoruz. Çünkü ön taraf otomobilin yüzüdür. En çok dikkat çeken yeridir. Burada yapacağınız en küçük değişiklik hemen dikkat çekecektir. Birbiri içine geçen ve daha karmaşık tasarlanan far ve büyük ön panjurlar, büyük tamponlar da ön taraftaki tasarım trendleri arasında.

Ön tamponlardaki bir detaya dikkat etmenizi isterim. İlk olarak V40’ta gördüğümü hatırladığım aşağıdaki fotoğraflarda gördüğünüz tasarım trendini de bundan sonraki tasarımlarda sıkça göreceğimizi düşünüyorum.

 

 

 

Son olarak genel çizgilere baktığımızda daha akıcı dağınık, cetvel kullanmadan çizilmiş gibi duran çizgiler görüyoruz. Özellikle ön tasarımlarda daha katmanlı bükümlü karmaşık çizgiler giderek yaygınlaşıyor. Önden arkaya doğru ise kendi yolunu bulan çizgiler hakim.

Otomobil tasarımlarında yenilik ve modernlik için her dönem kendi tasarım trendini yaratıyor. Bir öncekinden daha yeni görünmek için küçük detaylar değişe değişe otomobil tasarımını geleceğe taşıyor. Kendi tasarım çizgisini net bir biçimde belirleyen en muhafazakar markalar bile az da olsa bu trendlere yer veriyorlar.

Önümüzdeki birkaç yılda otomobil tasarımlarında çok büyük değişiklikler olacağını düşünüyorum. Bazı markalar konsept gibi duran araçları piyasaya sürdüler. Bunda en büyük etken elektirikli araçların başlattığı ‘yeni otomobil’ anlayışı. Elektirikli otomobillerle artık tasarımlar da büyük değişikliğe uğrayacak. Kafamızda oluşturduğumuz tasarım kalıpları bakalım ne kadar kırılacak hep beraber göreceğiz.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

2 yanıt

  1. Ahmet Mürsel avatarı
    Ahmet Mürsel

    Kendi tasarım çizgilerini keskin şekilde belirleyen markalar,otomobil dünyasının nam-ı değer babaları olmuşlardır zaten.Onlar kendi tasarım çizgilerini diğer markalardan ayrıştırıp,özgün çizgilerini korurken modern görünüm dediğimiz çizgiyi de kendi klasik duruşuyla harmanlayıp hep ileri taşımışlardır.Porsche 911 ilk üretildiği yıllardan günümüze kadar hep 911 olarak kalmış sadece biraz modern imaj yapmıştır. Onu “babalardan biri”yapan da belki budur.

  2. Tasarımda belli zamanlarda belli anlayışların öne çıkması endüstriyel bir gereklilik değil pazarlamaya yönelik bir gereklilik ise belki de gerçekten iyi bir tasarıma ulaşamadığımız içindir. Geleceği tasavvur eden filmlerde otomobiller nedense genelde tek tip tasavvur edilir. Yıldan yıla pek değişmeden devam eden klasik modeller fikrine daha yakınım. Askeri araçların modellerini (zırhlı araçların) temsil ettiği güçten ve dayanıklılıktan olsa gerek çok beğenirim.

Bir Cevap Yazın