Akıllı Tahta Kısayol Virüsü’nden Korunmak (Programsız)

Akıllı tahtalara gün içinde pek çok flash bellek takıldığından bir müddet sonra okullardaki bu tahtalara, akıllı tahta kısayol virüsü olarak bildiğimiz bir zararlı yazılım bulaşıyor. Flash belleğin içindeki dosyalara göz atmak istediğimizde sadece flash belleğin ismi ve boyutu görünüyor. İçine girdiğimizde de karşımıza dosyalar çıkmıyor. Bu dosyaların silindiğini düşünüyoruz ama aslında dosyalar orada duruyor. Flash belleğin içinde (sağ üstte) dosya adının bir kısmını arattığımızda ise bellekteki dosyaları görebiliyoruz. Dosya adını biliyorsanız şunu yapmak yeterli :

flash-bellek-icinde-ara
Silinmiş görünen dosya adını arattığınızda karşınıza çıkacaktır.

Dosya isimlerini aratarak bulmak bir yöntem olsa da kimi zaman dosyalarınız başka virüslerce gerçekten silinebileceği için ve çalışmak için birden fazla dosyaya ihtiyaç duyan yazılımlar çalışmayacağı için iyi bir yöntem değil. Akıllı tahta virüsü gibi zararlı yazılımlardan herhangi bir program kurmadan tamamen korunmak mümkün. Bunun için tek yapmamız gereken dosya izinlerini düzenledikten sonra flash belleği akıllı tahtalarda kullanmak. Bu işlemden sonra flash belleğe yeni bir dosya ekleyemeyecek ya da silemeyeceksiniz. Yeni bir dosya eklemek veya silmek için kendi bilgisayarınızdan izinleri 30 saniyede yeniden düzenleyebilirsiniz.

Bunun için şu basit adımları izleyebilirsiniz.

1- Öncelikle flash belleğinize attığınızda üstünde değişiklik yapmak istemeyeceğiniz bir klasör oluşturun. Daha sonra bu klasörü flash belleğin içine atacağız. Bu klasör bir kenarda dursun.

2- Flash belleğinizi sağ tıklama ile biçimlendirin. Dosya sistemini resimdeki gibi “NTFS” olarak seçin. Biçimlendirdikten sonra 1. adımda oluşturduğumuz klasörü flash belleğe kopyalayabiliriz.

ntfs-olarak-bicimlendir

3- Biçimlendirmeden ve daha önceden oluşturduğunuz dosyayı attıktan sonra, flash belleğin üstüne gelip sağ tıklayarak “Özellikler” deyin. Açılan pencereden “Güvenlik sekmesine tıklayıp “Düzenle” diyerek izinleri resimdeki gibi yapın. (Böylece akıllı tahta kısayol virüsü ve diğer zararlılar flash bellekte değişiklik yapamayacak.)

guvenlik-sekmesine-tiklayip-duzenle-deyin

Bu kadar. Artık flash belleğinizdeki dosya üzerinde siz de akıllı tahta kısayol virüsü ve diğer virüsler de değişiklik ve silme işlemi yapamayacak. Dosyaları silmeye çalıştığınızda hata alacaksınız. Flash belleğinizi tekrar silmeye ve yeni dosya eklemeye açmak isterseniz üçüncü adıma geldiğinizde “Düzenle” deyip “tam denetimi” işaretlemeniz yeterli.

Eğer okulunuzdaki akıllı tahtanızda Pardus işletim sistemi varsa bilgisayarı Pardus ile başlatırsanız flash belleğinizdeki dosyalar için endişelenmeniz gerekemez. Akıllı tahta kısayol virüsü gibi zararlı yazılımları unutursunuz. Pardus’u tercih edebilirsiniz. Pardus hakkında detaylı bilgi için bağlantılı sayfayı okuyabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Diğer 1.071 aboneye katılın
%d