PowerPoint Animasyon ve Bilinmeyenleri

Bir sonraki sunumunuz için powerpoint animasyon özelliklerini kullanmak isteyebilirsiniz. Düşünülenin aksine powerpoint sadece ard arda gelen resimlerin oluşturduğu bir sunum aracı değildir. Yıllardır powerpoint hakkında az bilgi sahibi olduğumuz için ne kadar kullanışlı ve yaratıcılığınızı ortaya çıkaracak bir araç olduğunun farkında değiliz. Genellikle bir sunum yada tanıtımda powerpoint varsa sadece peş peşe gelen sıkıcı slaytların olduğunu düşünüyoruz.

Birçok insan bu aracın doğru ellerde görsel olarak çekici, ikna edici, hatta etkileşimli sunumlar oluşturmak için güçlü bir araç olabileceğini bilmiyor. Bir sunum yapıyorsak eğer insanların dinlenmesini ve size ya da ürüne odaklanmasını istersiniz. Bunu sadece yan yana geçen slatylar dizisi ile başarmak artık mümkün değil. Sunduğunuz görselde interaktif ve hareketli görünen objelere, kayan görüntülere ve 3 boyutlu tasarımlara yer vermeniz gerekiyor. Sunumda dinleyicileri içeri çekmek gerekiyor. Bunun için de sadece videolar yada resimler yeterli olmuyor. Mümkünse dokunmatik bir ekranda interaktif sekmeler ekleyerek kişileri etkilemeniz ve gerçek kullanımı hissettirmeniz gerekiyor.

Toplantı odasında anlamlı, kararlı ve ilgi çekici bir sunum gerçekleştirmek bazen zor olabiliyor. Dünyanın önde gelen araştırma ve danışmanlık şirketi Gartner’e göre göre , alıcılar artık bir satın almayı düşünürken zamanlarının sadece % 17’sini potansiyel tedarikçilerle geçiriyor; bunun% 45’i bağımsız olarak araştırma yapmakla geçiyor. Bu, birden fazla tedarikçi, bir müşteri için teklif veriyorsa, değerinizi göstermek için müşterinin zamanın yalnızca %17 sini elde edebileceğiniz anlamına gelir. Bu nedenle, işin sunumu sırasında onlarla en iyi şekilde zaman geçirmeniz çok önemlidir. Sonuç olarak bir sunumun tek amacı birisinin bir şey yapmasını sağlayabilmektir.

3B Modeller ve Çizimler

İşte bu aşamada birkaç farklı platform karşımıza çıksa da bunlardan gözardı ettiğimiz ve sadece slayt geçişleri için kullandığımız Powerpoint gerçekten kullanışlı bir program. Artık 2016 ve 2019 sürümleri ile Powerpoint ‘te ekle sekmesinden içeriye 3B Modeller ve Çizimler aktarıp yeni eklenen ”Dönüşüm” geçiş efekti ile sunumlarınızı interaktif bir görünüme kavuşturabiliyorsunuz. Dönüşüm efekti halen Microsoft Office 365 online içerisinde olsa da 3B Modeller içeri aktarma sekmesi online Powerpoint’te ülkemizde kaldırılmış durumda. Bunu belirtmekte fayda var.

Powerpoint içerisinde 3B Modeller Çizimleri içeri aktarabileceğiniz kısım.
Powerpoint içerisinde dönüşük efektinin yeri.

Sanılanın aksine Powerpoint’te animasyonlar yada çizimler yapabilir interaktif sunumlar yada masallar oluşturabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse bu konuda başarılı Teacherpoint‘in yapmış olduğu bir Wolverine animasyonuna göz atalım.

Bu tarz animasyonlu pointleri buradan indirebilir nasıl yapıldığını Powerpoint’te açarak bakıp sizde örnekler yapmaya çalışarak antreman yapabilirsiniz.

Powerpoint ile yapılmış bir animasyonu daha sizinle paylaşmak istiyorum. Aşağıdaki animasyonlarda hamburgerin her malzemesi 3B çizimler ile yapılmış ve dönüşüm efekti ile birleştirilmiş bir animasyondur. Dönüşüm geçişi, programı bir üst sekmente çıkarmıştır.

Önceden hazırlanmış 3B araç ve butonlar ile oluşturulmuş interaktif 3B Model araba tantımı.

3B programlar kullanarak tasarımlarımızı oluşturup Powerpoint içine alarak burada hareketli geçişler elde edebilir hatta interaktif bir programın demosunu tanıtmak için dahi kullanabiliriz. Buna örnek olarak bir taşımacılık şirketinin hazırlamak istediği bir programın ön tanıtımını yapmak için yaptırdığı uygulama görünümlü etkileşimli Powerpoint sunusa göz atmanızı istiyorum.

Popcomms şirketinin, bir taşımacılık şirketinin problemlerini tedarikçilerine anlatabilmesi için hazırladığı Etkileşimli Powerpoint sunusu.

Biliyoruz biraz video ve görsel içerikli bir yazı oluyor ancak Powerpoint’i sadece yazarak anlatmaya çalışmak bir çocuğa soyut bir kavramı anlatmaya çalışmak gibidir. Bu yüzden bu şekilde devam edeceğiz.

Powerpoint’in başka bir kullanım alanıda çizimler yapabilmenize olanak tanıması ve bunların jpeg ve png olarak çıktısını alabilmeniz. Örneğin bir öğretmen yada anne baba çocukları için basit düzeyde hızlı ve pratik bir şekilde boyama sayfası, çalışma sayfası, test yaprağı yada sınav hazırlayabilirler. Önceden kullanmak istedikleri resimleri yada ikonları hazır bulundurup bir point sunusu açıp içerisine ekle kısmından resimlerini ekleyerek bir çalışma sayfası oluşturabilir ve bunlara ek yine point içindeki ekle kısmından şekiller, yazılar yada çizgiler ekleyip kendi çizimlerini oluşturup bunları daha sonra farklı kaydet seçeneğinden jpeg, png, pdf yada daha farklı uzantılar ile kaydedip çıktısını alabilirler.

Powerpoint içerisinde yaptığınız bir tasarımı pptx uzantısı dışında hangi uzantılar ile kaydedebileceğiniz.
Öğretmenimizin okul öncesi çocukları için hızlı ve basit bir şekilde Powerpoint yardımı ile yapmış olduğu tasarım. Aynı zamanda kullanışlı bir kaç site bilgisi de veriyor.

Bunun yanı sıra yine Powerpoint kullanarak interaktif masallar oluşturabilirsiniz. Tıkladığınızda ses veren hayvanlar, yine tıkladığınızda hareket eden insanlar, sürekli rüzgardan sallanan ağaçlar ve bir sonraki sayfaya geçişte uçarak gelen bir kuş yada bulutların arkasından doğan bir güneş ekleyebilir ve çocukların ilgisini masala odaklayabilirsiniz. Sahip olduğumuz bu çok güzel çizimli masalları biraz daha canlı ve hayal edilebilir konuma sokabiliriz.

Bütün bunların hepsini aslında hiçte önemsemediğimiz PowerPoint programı ile yapabilmekteyiz. Bir sonraki yazımda uzun süredir bilgisayarlarımıza ön yüklü olarak gelen ve yine PowerPoint gibi çok da önemsemediğimiz Paint 3D hakkında kısa bir bilgi vermek istiyorum. Umarım yararlı olmuştur.

In

Bir Cevap Yazın

Diğer 1.069 aboneye katılın