Sahte E-Okul Sitesine Şifresini Girenler Ne Yapmalı?

Google’a e-okul öğretmen yazdığınızda karşınıza zaman zaman sahte siteler çıkabiliyor. Tasarım olarak e-okul ile bir farkı yok bu sitelerin. Site ismini gerçek sitenin ismine yakın isimler yapıyorlar. Siteye girip bilgilerinizi girdiğinizde sizi gerçek e-okul sitesine yönlendiriyor ve şüphelenmemenizi sağlıyorlar. Siz de bir sahte e-okul sitesine şifrenizi girdiyseniz şu iki adımı izleyebilirsiniz.

1- Eğer gerçek e-okul sitesine girebiliyorsanız, şifrenizi değiştirin. Eğer e-okul’da kullandığınız şifrenizi mail, facebook, twitter vb şifrelerinizden biriyle aynıysa acil olarak diğer sitelerde de şifrelerinizi değiştirin.

2- Eğer gerçek e-okul sitesine giremiyorsanız okul idaresinden bir an önce size yeni bir şifre tanımlamasını isteyin. Ortak şifre kulanıyorsanız diğer şifrelerinizi de değiştirin.

Özellikle öğretmenlerin alınan şifreleri ile öğrenci notlarını değiştirmek mümkün. Geçmiş zamanlarda bunla ilgili haberler gündeme gelmişti. Ortak şifre kullanmıyorsanız sadece e-okula girilerek yapılacak şeyler kısıtlı. Not değiştirilmesi sorun olabilir. Müfettişler geldiğinde değişen yazılı notları hakkında soru sorabiliyorlar. Sonradan değişen notlar onların ekranında görünüyor.

Not : Bu yazıyı e-okulyd isimli sahte e-okul sitesi haberlerine karşılık yazmıştım fakat o sitenin sahte olmadığı açıklandı. Yine de benzer bir durumda neler yapmak gerektiğiyle ilgili burada bulunsun.

Bir Cevap Yazın

Diğer 1.076 aboneye katılın