Almanya’da Üniversite Okumak (Neden Ve Nasıl?)

Almanya’da üniversite okumak gelecek için atlacak büyük bir adım. Almanya yükseköğretim sistemi hakkındaki bu bilgiler Erhan Erkut Hoca’nın ilgili yazılarından alınmıştır.

Kanada’da eğitim ücretlerinin çok fazla artması nedeniyle “Almanya’da nasıl üniversiteye gideriz?” sorusu daha fazla sorulmaya başlandı.

Neden Almanya’da üniversite okumalı?

En iyilerden olmasalar da, birçok Alman üniversitesi dünya sıralamalarında epey yukarılarda. Bunun nedeni oldukça zengin bir ülke olan Almanya’nın yükseköğretim sisteminin neredeyse tümüyle devlet tarafından finanse ediliyor olması. Bu sistemde dünyada en iyilerden olmak için gereken milyarlarca dolarlık bütçeler pek bulunmamakla birlikte çok sayıda iyi devlet okulu var. Dünyanın en iyi üniversiteleri başka ülkelerde olsa da, kalite/ücret oranı en iyi üniversiteler tartışmasız Almanya’da.

Almanya’da üniversiteye gitmenin diğer nedenleri

  • Almanya zengin bir tarihe ve hareketli bir kültürel yaşama sahip
  • Avrupa’nın ortasında ve diğer ülkelere ulaşımı (öğrenci vizesi ile) çok kolay
  • Anglo-Sakson ülkeler ve Kuzey Avrupa ile kıyaslandığında yaşam maliyeti makul seviyede (özellikle Leipzig, Dresden ve Jena gibi eski Doğu Almanya şehirlerinde)
  • Üniversiteler program açısından çok zenginler ve mezunlara tüm dünyada iş olanakları var
  • Birçok program Almanca olmakla birlikte yabancı öğrenciler için İngilizce programların sayısı artmakta
  • Akademik ve mesleki gelişime eşit değer veren Alman üniversite sistemi ve çok sayıda uzmanlık tercihi ile öğrencilerin eğitimlerini bireyselleştirmelerine izin veriyor
  • Gelişimini endüstri ve teknolojiye borçlu olan Almanya’da özellikle mühendislik ve bilişim teknolojileri eğitimi ileri düzeyde
  • Alman üniversitelerinin diplomalarına tüm dünyada değer veriliyor
  • Almanya’da yabancı öğrencilerin haftada 20 saate kadar çalışmalarına izin veriliyor ve böylece yabancılar hem yaşam maliyetlerine katkıda bulunabiliyor hem de değerli deneyimler elde ediyorlar
  • Almanya’da üniversiteyi bitiren öğrencilerin çoğu Almanya’da uzunca bir süre çalışma fırsatı buluyor.

Bu nedenlerden dolayı Almanya yabancı öğrenciler için en çekici Avrupa ülkesi olarak nitelendiriliyor ve Almanya’da 400,000’e yakın yabancı üniversite öğrencisi bulunuyor.

Almanya’da ünivesite okumak isteyen göçmen öğrencileri ülke teşvik ediyor

Almanya’nın yabancı öğrenci cennetine dönüşmesinin çok önemli bir yerel nedeni var: demografik değişim nedeniyle Alman üniversiteleri boşalmaya başladı! Yabancı öğrenciler sayesinde Almanya hem bu yıllarda üniversite sistemini dengede tutmaya hem de gelecek yıllarda ülkenin Avrupa’nın ekonomik liderliğini elinde tutmasına destek olacak yetenekleri ülkesine kazandırmaya çalışıyor. Çok yeni bir meclis kararı ile Almanya eğitimli göçmen sayısını artırma yoluna girdi.

Almanya’da devlet ve özel üniversite ağırlığı nedir?

Şu anda Almanya’da 300 civarında devlet üniversitesinin yanında (çoğu vakıf olan) 100 civarında da özel üniversite vardır. Özel okullar toplam öğrenci sayısının sadece %5’ine sahiptir.

Almanya’da eğitim ücretleri ve özel üniversitelerin eğitim kalitesi nasıldır?

Üniversitelerde ücretler 2,000 ile 20,000 Euro arasında değişir. Özel okulların çoğu devlet tarafından akredite edilmiş olduğundan belirli bir kalite güvencesine sahiptir. Kontenjan kısıtı olmadığından özel okullara girmek biraz daha kolay ve bu okulların mezuniyet oranları biraz daha yüksektir. Almanya’daki özel üniversiteler genellikle dar bir alanda uzmanlaşmışlar.

Almanya’daki yükseköğrenim kurumlarının dağılımı

Yükeköğrenim kurumlarının 121’i üniversite, 220’si yüksekokul, 58’i ise sanat koleji. Toplam 399 yükseköğrenim kurumu arasında 19 özel üniversite ve 93 özel yüksekokul bulunuyor. En prestijli kurumlar genellikle devlet üniversiteleri.

Türk öğrenciler Almanya’da nasıl yükseköğrenim görebilirler?

Bunun birkaç yolu var. Konu hakkında ayrıntılı bilgi için ilgili kaynağı okuyabilirsiniz. İlgili yazının içinden kısa bir bölüm aktarmakla yetineyim:

Türkiye’de Abitur’a hazırlayan iki lise bulunmakta: İstanbul Erkek Lisesi ve Özel Alman Lisesi. Web sitelerindeki bilgilere göre, Alman Lisesinin 130 mezunundan her yıl 100 kadarı Abitur diplomasına hak kazanıyor. Bu yıl İEL’in 180 mezunundan 123’u Abitur diplomasi aldı.

Bunun yanında Youtube’da 2019 yılında yayınlanmış bu videoya mutlaka göz atın. Almanya’da üniversite okumak istediğiniz bölümü Türkiye’de kazanıyorsunuz önce. Benzer bir bölüm de olabilir. Dil bilmeniz önemli fakat çok sayıda hazırlık sunan ve dil bilmenizi beklemeyen üniversite var. Dil eğitimini aldıktan sonra üniversite değiştirmek de mümkün. Gelir durumu iyi olan ve Almanya’da yaşayan bir Alman ya da Alman olmayan birisi size garantör olabiliyor.

Yazı Erhan Erkut Hoca’nın iki ayrı yazısının kırpılmış ve soru cevap olarak sunulmuş halidir. Çok çok az değişiklik yapılmıştır. Yazıların aslına buradan ve buradan ulaşabilirsiniz. Almanya’da üniversite okumak isteyenler için çok yararlı bilgiler içeriyor. (Yazı başlığındaki görsel alıntıdır. Almanya’nın eski sınılarını içeriyor. Polonyalılar görse kızarlarmış 🙂

Bir Cevap Yazın

Diğer 1.071 aboneye katılın
%d