Anki ve Brainscape Uygulamaları İle Kelime Kartları Hazırlama

Kelime kartları hazırlama tanımlaması eksik bir tanımlama. Anki çalışma kartları hazırlamanıza imkan veren iyi eğitim uygulamalarından biri. Ders çalışmanın en iyi yöntemlerinden biri not almak. Özellikle sınav öncesi dönemde dersle ilgili formülleri veya ipuçlarını bir yerde toplamak çoğu zaman yaptığımız bir şey. Bu yöntem kelime öğrenmede de aktif şekilde kullanılıyor. Şu kitapçılarda satılan kelime kartlarını bilirsiniz. İşte bu kartları dijital ortamda hazırlayarak telefonunuza eklemenizi sağlayan uygulamalar var. Üstelik başkalarının hazırladıkları kelime kartlarından da faydalanabiliyorsunuz.

Bu uygulamaların tek işlevi kelime kartları hazırlama değil aslında. Daha doğrusu sadece kelime kartı hazırlama işi için değil, formüller ve diğer hatırlama gerektiren tüm alanlarda kullanılabilir. Bu amaçla kullanabileceğiniz pekçok uygulama var. Bunlardan birisi oluşturduğunuz kelimelere görsel ve ses eklemenize imkan veren Anki uygulaması. Bir diğeri ise Brainscape.

Brainscape ve Anki nedir?

Anki eklediğiniz kelimelere görsel ve ses eklemenizi sağlayan bir kelime kartları hazırlama uygulamasıdır. Aynı zamanda formülleri ve diğer hatırlamanız gereken bilgileri burada tutabilirsiniz. Resimleri elinizle çizip fotoğrafını çekerek kendi görsellerinizi eklemenize imkan verir. Bu tür kelime kartları hazırlama ya da çalışma kartları hazırlama uygulamaları için en doğru olan bu. İşin içine ne kadar girerseniz öğrenmeniz o kadar kalıcı olur. Anki bilgisayara ve akıllı telefona kurulabilir. Telefon uygulaması (iPhone için) ücretli. Yazının sonunda ücretsiz bir muadilini ekleyeceğim. Brainscape. Aynı işi yapan benzer bir uygulama. Anki’de olan tüm özellikler var gibi.

Anki ve Brainscape’den neredeyse her tüm derslerden faydalanılabilir.

Coğrafya, Matematik, Tarih, Edebiyat, Biyoloji, kimya, İngilizce vesaire tüm dersler ve konular için çalışma kartları hazırlayabilirsiniz. Sadece kelime kartları hazırlama işi için uygulamayı kullanmak uygulamanın asıl işlevini gözden kaçırmak olacaktır. Boşluk doldurma soruları da ekleyebiliyorsunuz. “Beş Hececiler” topluluğu şairlerinin isimlerini hatırlamak, eser-yazar eşleştirmeleri, kimyasal formüller ve trigonometri formülleri için de bu uygulamayı kullanabilirsiniz. En önemli özelliklerinden biriyse çocuklara bilmedikleri Türkçe ve İngilizce kelimeleri öğretmek tabii.

 

Anki nasıl kullanılır?

Anki ile kelime kartları hazırlama ve daha fazlası için bilgisayarınıza indirip daha rahat çalışabilirsiniz. Bir başlık oluşturun ve çalışma kartlarınızı ekleyin. Örneğin “Ülkeler Coğrafyası” ülkeleri tek tek en belirgin özellikleriyle programa ekledikten sonra istediğiniz yerden bilgilerinizi gözden geçirebilirsiniz. Aşağıdaki videoda nasıl kullanılacağı ve örnek kullanım alanları anlatılmış.

Sonuç

Anki ve Brainscape bu işi yapan uygulamalardan sadece ikisi. İnternette çok sayıda benzer uygulama var. Eğitimi dijitalleştirmenin daha doğrusu teknolojiyi eğitimde kullanmanın önemi ortada. Bu uygulamalar iyi imkanlar sunuyor. Aslına bakarsanız bu uygulamanın yaptığı her şeyi bir defter alıp ona yapabilirsiniz fakat bu uygulama çalışmalarınıza taşıma kolaylığı ve derli toplu olma özelliği kazandırıyor. Çocukların bu tür şeyleri eğlence olarak gördüğü de bir gerçek. Bu uygulamalarla hazırlanmış çalışma kartları artarsa iyi bir çalışma kartları ağı kurulabilir. Bu kartları çocuklara hazırlatmak öğrenmeyi anlamlı düzeyde artıracaktır.

Buradan ücretsiz masaüstü sürümünü indirip kelime kartları ve çalışma kartları hazırlamaya başlayabilirsiniz.

Android için iPhone için Anki

Android için iPhone için Brainscape

Kendi kulladığınız benzer uygulamaları ve çalışma kartlarınızı paylaşırsanız yazıya eklerim.

Bir Cevap Yazın

Diğer 1.069 aboneye katılın