Çocuklara İngilizce Öğretmek İçin Tavsiyeler

Çocuklar için İngilizce öğrenmenin önemi ortada. Çocuklara İngilizce öğretmek için bazı yöntemler kullanmamız gerekiyor. Bir ilkokul çocuğunun İngilizce bilgisinin ciddi anlamda ölçüldüğü ilk sınav LGS sınavı. 8. sınıfa geldiğinde “LGS” düzeyinde İngilizce öğrenmiş bir çocuk diğer çocukların yapamadığı İngilizceyi yapınca sınavdan yüksek bir puan alacağı gibi, İngilizce için ayıracağı vakti diğer derslere ayırabilir. Uzmanlar çocuklar için yabancı dil öğretimine çok erken yaşlarda başlanabileceğini söylüyor. Temel eğitim seviyesinde bir çocuğa İngilizce öğretmek için aşağıdaki öneriler değerlendirilebilir.

1- Her gün bir İngilizce kelime öğretin. Yeni bir kelime öğrendiğinde İngilizce karşılığını da öğretin. Basit şeylerden başlayın. Renkler, sayılar, hayvanlar, meyveler ve sürekli gözünün önünde olan eşyalardan başlamak gerekir.

2- Zaman zaman İngilizce basit şarkılar dinletin. Kulak aşinalığı önemli. Basit sözleri olan birkaç şarkıyı ezbere bilirse dilin fonetiğini anlar. İngilizce (basit konuşmalar içeren) alt yazılı bir çizgi filmi sevdirin. Çocuk kelimelerin cümle içindeki doğal kullanımlarını göreceği için öğrenme daha kalıcı olacaktır. Sahne ile kelime arasında ilişki kurulursa öğrenme artar. Daha fazla duyu organına hitap eden öğrenmeler daha kalıcıdır.

3- Çocuklara İngilizce öğretmek için yazılan hikaye kitapları okutmak işe yarayabilir. Genelde 5 seviyeden oluşur bu kitaplar. 1. seviye bir kitaptan başlamak iyi olur. Sorun yoksa diğer seviyelere geçebilirsiniz. Sözlük kullanarak okunabilir bu kitaplar. Çocuk kitabı anlayamazsa sıkılıp konudan uzaklaşabilir. Böyle bir sıkılma gözlemlediyseniz çocuğu zorlamayın. Kitaplar yerinde dursun ve diğer uyarıcıları ortadan kaldırın. Çocuk kendi isteğiyle kitaplara yöneldiğini düşünürse iyi olur. Kendi içinden gelmesi sizin yönlendirmenizden çok daha iyidir.

4- Onları İngilizce ile baş başa bırakın. Bu işin temeli bana kalırsa bu. Çocuk İngilizce’ye ne kadar ihtiyaç duyarsa o kadar öğrenmek zorunda kalıyor. Oynadığı telefon ve bilgisayar oyunlarının dilini değiştirmek işe yarayacaktır. Özellikle büyük oyunlar bir senaryoya dayalı olarak ilerler. Çocuğunuzu bunu çevirmesi için teşvik etmelisiniz. Merak arttıkça öğrenme artar.

İngilizce öğretmeni ile iletişimde olun ve ondan bilgi alın. Çocukların okulda işlediği konuları bilmek size ipucu sağlayacaktır. İhtiyaç duyduğunuzda İngilizce öğretmeninden mutlaka tavsiye alın.

5- Yakınlarından ona İngilizce notlar göndermelerini isteyin. Bu bir yemek daveti, bir ev toplantısı veya bir etkinliğin yer ve zaman bilgileri olabilir. Çocuk bu notları büyük bir istekle anlamaya çalışacaktır. Kendimizle ilgili olan meseleler en çok dikkat ettiklerimizdir. Bu yöntemi J.J Rousseau çocuklara okuma yazma öğretirken kullanmayı tavsiye eder. Sanıyorum dil öğretiminde de uygulanabilir.

6- Bildiklerini başkasına öğretmesini teşvik edin. Çocuğun öğrendiklerini başkalarına anlatabileceği ortamlar yaratın. Bildiklerini kardeşine veya komşu çocuğuna anlatması hem bildiklerini daha iyi anlamasını sağlayacak hem de daha kalıcı öğrenme sağlayacaktır. Okulda da bunu yapması konusunda teşvik edin. Çocuklar başarılı oldukları işleri severler. Öğrendiklerinin onun övülmesine neden olduğunu bir kere fark ederse artık bu işin peşini bırakmayacaktır. Bu yaşlarda çocuklar için övülmek çok önemlidir.

7- Teknolojiyi kullanın. Zaman zaman uzaktan eğitimi, internet sitelerini ve mobil uygulamaları kullanın. Çocuklara İngilizce öğretmek amacıyla hazırlanmış şu site size yardımcı olabilir.

8- Öğrendiklerini tekrar etmesini sağlayın. Dil kullanılmadığında çabuk unutulan bir şey. Bazen kelime sorabilirsiniz.

Önemli olan çocuğunuzun sevdiği bir biçimde İngilizce ile baş başa kalmasını sağlamak. Çocuklara İngilizce öğretmek için kendi istekleri ile bunu yapmalarını sağlamak önemli. Lise ve sonrasında daha iyi bir İngilizce için bu yazıya göz atabilirsiniz.

2 yanıt

  1. aytunc avatarı

    6 yaş için kitap önerisi varmı ?

    1. Merhaba. Erken bir yaş, resimli kitaplar uygun olacaktır. Instagramda kitap önerileri yapan ve çocuklara İngilizce okuyan hesaplar var. Biraz araştırma yaparsanız karşınıza çıkar sanırım.

Bir Cevap Yazın

Diğer 1.071 aboneye katılın
%d