Goodreads Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Goodreads nedir?

Goodreads kitap okuma üzerine kurulu bir sosyal ağdır. Temel olarak okuduğunuz kitapların kaydını tutmanızı ve yeni kitaplar keşfetmenizi sağlar. Bunun dışında, diğer üyelerle arkadaş olabilirsiniz. Sizinle aynı türde kitaplar okuyan okuyucularla iletişime geçebilirsiniz. Sitede okuduğunuz kitapları listeleyebilir, puanlayabilir, kitaplar hakkında yorumları okuyabilir, yorum yapabilir veya kitap önerileri alabilirsiniz.

Sitenin dili İngilizce fakat basit bir İngilizce. Hiç İngilizce bilmeyen birinin de biraz göz atarak kullanabileceği bir site. Beğendiğiniz bir kitabın üzerine tıkladığınızda o kitabı okuyup yüksek puan veren kullanıcıların başka hangi kitaplara yüksek puan verdiğini görebilirsiniz. (Reader also enjoyed) Bu da bir sonraki kitabınızı seçmenize yardımcı olur.

Goodreads nasıl kullanılır?

Sitede varsayılan olarak 3 tane raf var. “Read” (Okunanlar) “Currently Reading” (Şu anda okunuyor) ve “I want to read” (Okumak istiyorum) İsterseniz siz yeni raflar oluşturabilirsiniz. “Rus edebiyatı”, “Sosyoloji”, “İtalyan edebiyatı” gibi. Tüm bunlar sizi okumaya teşvik ediyor. Her yılbaşında site sizden bu yıl için bir kitap okuma hedefi belirlemenizi istiyor. Sayıyı belirliyorsunuz ve her “Read” olarak işaretlediğiniz kitap için ilerleme durumunuzu görüyorsunuz. Bu ilerleme durumunuza göre hızlanabilirsiniz. Benim sitede en sevdiğim özellik bu.

Sitedeki arkadaşlarınızın yıllık hedeflerine ulaştıklarını gördükçe siz de okumak istiyorsunuz. Yıllar geçtikçe ve hedeflerinizi tamamladıkça daha fazla keyif veriyor bu size. Diğer ülkelerdeki insanların yüksek kitap sayılarını görmek de okuma isteğinizi artırıyor. Eğer çok kitap okuyan birisi olduğunuzu düşünüyorsanız diğer üyeleri görene kadar bekleyin.

 

 

Goodreads’ten kitap okuma yapılabilir mi?

Hayır. Site Amazon tarafından satın alındığı için Kindle cihazlarda sitenin bir bileşeni var ve cihazınızı bağlayabilirsiniz. Goodreads’te nasıl kitap okunur sorusunun dolaylı bir cevabı var. Eğer sitede bulunan topluluklara katılırsanız diğer üyeler tarafından kitaplara erişebileceğiniz kaynaklara yönlendirilebilirsiniz. Bu iş için “Meritokrasi” topluluğunu takip etmek isteyebilirsiniz.

Goodreads’e eleştiriler

Sitede her ne kadar kitap okuma üzerine kurulu olsa da sonuç olarak bir girişim ve bir ticari meta. Her girişim gibi yatırımcısına para kazandırması gerekiyor. Amazon firmasının siteyi alması şaşırtıcı olmamalı. İşte bu ticari kaygı ve daha fazla insana ulaşma isteği kimi tuhaf(?) kitapların öne çıkmasına neden olabiliyor. Yine de sitedeki arkadaşlarınızı ve katıldığınız grupları siz seçtiğiniz için bu kitapları ne sıklıkla göreceğiniz size bağlı.

Bir Cevap Yazın

Diğer 1.073 aboneye katılın