Günümüzde İnsan ve İnsanlar – Çiğdem Kağıtçıbaşı

Günümüzde İnsan ve İnsanlar (sosyal psikolojiye giriş kitabı) üniversitelerde sosyal psikolojiye giriş derslerinde okutulan yaygın bir kitapmış sanırım. Yazarı bu alanda önemli üç dört isimden ülkemizde. 25 yıllık İnsan ve İnsanlar kitabının güncelleştirilmiş hali, karşımıza Günümüzde İnsan ve İnsanlar olarak çıkmış. Kitap  enine boyuna bu alanı ele alan bir kitap. Fakat alan geniş olduğundan, ilgili bölümlerden giriş niteliğinde bahsediliyor. Sosyal psikoloji son yıllarda A.B.D’ de çok güçlü olduğu için kaynağı orası sayılır fakat sosyal psikoloji kültürle de çok yakından ilgili. Kitapta Türkiye’de yapılmış araştırmalar da yer alıyor.

Sosyal psikolojinin tarihi, bir bilim olarak kabullenilmesi ve 1970’lerden sonra sosyal psikoloji konuları yer alıyor ilk bilimde. Peki sosyal psikoloji nedir? Bu konu sayfalarca anlatılmış ama kitaptan bir cümleyle, grubun bireyler üstünde bir varlığı ve niteliği vardır.İşte birey ile toplum arasındaki ilişki sosyal psikolojinin konusudur. Uygulamada ise şöyle bir örnek verilebilir. İnsanlar neden çocuk sahibi olmak isterler? Ve bu istek toplumdan topluma ve kişiden kişiye farklılık gösterir mi? Çaba, insan davranışlarının derin nedenlerini, toplumu ve insanı anlamakla ilgili.

Sosyal psikoloji disiplinler arası bir alan olduğundan diğer disiplinlerle kesişiyor.

Kitap bir ders kitabı olduğu için akıcı değil. Bilimsel araştırma yöntemleriyle ilgili açıklamalar yer alıyor. Yer yer kuramlara yer veriliyor. Ve tabii tablo ve şekiller. Liderlikten gelişim psikolojisine pek çok alan hakkında kısa bilgiler içeriyor. Sosyal psikoloji deneyleriyle ilgili kısımlar daha ilgi çekici geldi bana. Bu deneyler daha önceden sosyal medyadan görmüş olabileceğimiz deneyler. Daha önce sosyolojiyle ilgili bir ders aldıysanız da bu deneylerden birkaçını biliyor olmanız olası.

İletişim ve Propaganda sürecinin tutum değiştirme sürecinin anlatıldığı bölümde kişilerde nasıl tutum değişikliği sağlanacağı ve buna engel olan nedenlerden bahsediliyor. Kitaptaki ilk karşılaşmamızda insanlar hakkında nasıl bilgi sahibi oluyoruz? Başkalarının gereksinimleri, yetenekleri ve karakter özellikleri hakkında nasıl sonuca vardığımızın anlatıldığı sosyal algı ile ilgili bir bölüm var. Bu konu siyasetçilerden iş mülakatına gidenlere kadar önemli. Öğretmenler için de önemli olduğunu düşündüğüm bir konu. Bölümde, bu konunun gündelik hayatta bize fayda sağlayabileceği durumlara yer verilmemiş. Daha sonra konu grup ve liderlik kavramıyla devam ediyor. İletişim örüntülerine ve liderlik çeşitlerine yer verilmiş. Liderlik dersinde işlenen konuların kısa bir ön sözü gibi.

Sonuç olarak Günümüzde İnsan ve İnsanlar, bir sosyal psikolojiye giriş kitabı olarak, sosyal psikolojiyle ilgili konular hakkında giriş bilgileri yer alıyor. Sosyal psikolojideki en keyifli olan ve bize yarar sağlayacağına inandığım konu sosyal psikoloji deneyleri. Bu alanda siyasiler tarafından el üstünde tutulduğunu duyduğum kitaplar var. Günlük hayatta sosyal psikoloji deneylerinin yer aldığı kitaplar. Bu kitap MEB’in öğretmenlere önerdiği kitaplar arasında. Neden tavsiye edildiğini çok anlamadım. Her şeyden önce bir ders kitabı niteliğinde ve sosyal psikoloji ile ilgisi olmayan birinin okumakta zorlanacağı bir kitap. Ben bu kitabı üniversitenin kütüphanesinden aldım ve soru çıkabilecek yerlerin altı çizilmiş…Alana özel bir ilginiz yoksa okumak hoşunuza gider mi emin değilim. İnsan belli bir noktadan sonra uzmanlaşmak istediği, ilgisini çeken ya da kendisine pratik karşılığı olacağına inandığı kitapları okumak istiyor.

Kitabı buradan inceleyebilirsiniz. Bağlantıda Dünden Bugüne İnsan ve İnsanlar var. Dünden Bugüne İnsan ve İnsanlar kitabının güncellenmiş hali olan Günümüzde İnsan ve İnsanlar bilindik kitap sitelerinde yer almıyor gibi.

Bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Diğer 1.072 aboneye katılın