Google Çeviri Eklentisi ile Artık Kelime Aramayın

Google çeviri eklentisi ile bir saniyede bilmediğimiz bir kelimenin anlamını öğrenmek mümkün. İnternette yabancı dilde yazılmış sitelerde gezinirken mutlaka anlamını bilmediğimiz kelimelerle karşılaşıyoruz. Türkçe sitelerde de bazen İngilizce kelimeler karşımıza çıkıyor. Bu kelimeleri https://translate.google.com/?hl=tr ‘dan aratmadan anında öğrenmemizi sağlayan bir Chrome uzantısı var. İlgili kelimeyi veya cümleyi seçmemiz yeterli. İngilizce okuma yaparken çok işe yarayabiliyor. Sade ve kullanışlı bir uzantı.

 

Öncelikle çeviri eklentisi Chrome’a ekle diyerek kurulmalı.

(Buradan indirebilirsiniz.)

Görselden anlaşıldığı gibi kelimeyi seçmeniz yeterli. İngilizce, Arapça ya da Farsça olması önemli değil kelimenin. Verileri Google çeviriden çektiği için tüm diller işe yarıyor. Tabii tüm cümleyi de seçebilirsiniz çeviri için ama anlamlı bir çeviri olmayacaktır. Kelimeyi seçtiğimizde anında ekranda görünmesi için son olarak ayarlardan şu değişikliği yapmamız gerekiyor. Diğer araçlar – Uzantılar – Seçenekler yolunu izleyin.

Bu kadar. Kindle cihazlarda dahili bir sözlük var. Seçtiğimiz İngilizce kelimelerin yine İngilizce sözlük anlamı karşımıza çıkıyor. Bu uzantıda olduğu gibi Türkçe karşılığı çıksa daha iyi olurdu. Bu uzantı anlamını bilmediğimiz kelimeler için çok başarılı olsa da cümle çevirileri için Google’ın yeni geliştirdiği çeviri algoritmasını beklememiz gerekiyor sanırım. İnsan kadar iyi çeviri yapan algoritma daha iyi hale geldikçe artık belki de internetteki tüm yazılanları kendi dilimizde okuyabileceğiz. O zaman gelene kadar bu çeviri eklentisi tarayıcımızda kurulu olsun.

Bir Cevap Yazın

Diğer 1.071 aboneye katılın
%d