Wikipedia Giriş (Wikiwand Eklentisi İle Engelsiz)

Wikipedia giriş sorunu yaşıyoruz Vikipedi engellediğinden beri. Herhangi bir program kurmadan, proxy, dns, vpn uğraşmadan Wikiwand eklentisini Chrome’a kurarak Wikipedia giriş yapabilirsiniz. Herhangi bir eklenti kurulumunda olduğu gibi sadece 10 saniyenizi alır.

Wikiwand aslında sırf Wikipedia giriş için yapılmış bir eklenti değil. Vikipedi giriş sağladığı gibi, sayfaları kitap sayfası gibi daha rahat görmemizi sağlıyor. Üstelik daha hızlı. Peki Wikipedia nasıl girilir konusunda çözüm mü? Kesinlikle.

Engelsiz Wikipedia giriş Chrome’dan nasıl yaparım?

1- http://www.wikiwand.com/ adresinden Wikiwand’ı tarayıcınıza yükleyin. Bu kadarı yeterli.

Akıllı telefon üzerinden Wikipedia giriş yapmak isterseniz  Wikiwand’ın bir iPhone uygulaması da var. Resimde görüldüğü gibi mor sekme Chrome, turkuaz sekme iPhone için

Vikipedi’ye giriş için isterseniz eklentiyi kurmadan site üzerinde aratmak istediğiniz kelimeyi yazarsanız istediğiniz içeriğe erişebilirsiniz. Wikiwand bir Vikipedi bağlantısına tıkladığınızda bu işi otomatik yapıyor yalnızca.

Wikiwand nasıl çalışıyor?

Herhangi bir Vikipedi bğalantısı karşınıza çıktığında sadece tıklamanız yeterli.

Sayfa Vikipedi üzerinden değil de Wikiwand üzerinden daha temiz bir arayüzde görünecek :

Wikiwand Wikipedia verilerini kendi IP adresi üzerinden yayınlıyor.

Wikipedi nedir?

Wikipedia dünyanın en büyük dijital ansikopedisidir. Apple, Google ve Microsoft gibi devlerce desteklenir. Kişiler tarafından zenginleştirilebilen, herkese açık ücretsiz bir internet ansiklopedisidir. İlerde Wikipedia giriş sorunu ile birlikte belki de daha az konuşulan bir internet sitesi olur.

Wikipedia neden girilmiyor?

Wikipedia neden girilmiyor? Wikipedia giriş sorununun nedeni Vikipedi’nin Türkiye tarafından engellenmiş olması. Bildiğim kadarıyla nedeni Vikipedi’nin kimi sayfalarda Türkiye’yi kimi terör örgütleriyle bir kanıt ortaya koymadan ilişki halinde göstermesi ve Türkiye’den gelen düzeltme taleplerini reddetmesi.

Wikipedia giriş sorunu ne zaman çözülür?

Vikipedi giriş ne kadar önemli belli. Çin gibi ülkeler kendi internet ansiklopedilerini oluşturmaya başladılar. Kendi internet ağını oluşturmak gibi rüyalara sahip ülkeler de yok değil. (Kuzey Kore, İran) İnternet ansiklopedileri bir şekilde siyasi koz haline gelirlerse sorun daha fazla büyüyecektir. Çok kutuplu dünyada herkes kendi hakimiyetinde bir ansiklopedi isteyecektir. Bu bağlamda Vikipedi giriş sorunu yakın zamanda çözülecek gibi görünmese de ülkemizce bir Vikipedi alternatifi oluşturulduğu haberine rastlamadım.

Wikiwand Vikipedi verilerini çekerek kendi IP adresi üzerinden sunduğu için internet sağlayıcımız doğal olarak girdiğiniz sitenin Wikipedi giriş ile ilgili olduğunu anlamıyor. Wikiwand sayesinde herhangi bir değişiklik yapmadan sadece eklenti kurararak istediğiniz sayfalara erişiyorsunuz. Yukarıda zikrettiğim gibi isterseniz tarayıcınıza kurmadan site üzerinde arama yaparak da istediğiniz içeriğe ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Diğer 1.069 aboneye katılın