Hızlıca BEP (Dosyası) Hazırlamak

Öğretmenler için Bep hazırlamak bir gereklilik olduğu kadar zaman alan da bir iş. Özellikle kalabalık sınıflarda be BEP hazırlanması gereken öğrenci sayısının çok olması, bu işe uzun süre vakit ayrılmasını zorunlu kılıyor. Öğrencilerin eğitsel durumlarını ve yıl boyunca kazandırmayı hedeflediğiniz kazanımları yazıyorsunuz. İnternette örnek BEP dosyaları var. Birçoğu gereksiz yere öğrenci bilgilerini soruyor. E-okul sisteminden önceki planlar sanırım onlar. Çünkü aynı öğrencinin e-okulda var olan bilgilerinin tüm öğretmenler tarafından defalarca doldurulmasının başka bir açıklaması yok gibi.

İnternette kazanımları listeden seçmenize olanak veren hazır uygulamalar fakat neredeyse ücretli. Ücretsiz olup bilgisayarınıza indirip kurmanızı isteyen programlar da var. Bunlar da Windows 10 ile uyumlu değil ya da çok eski programlar. Üstelik böyle basit bir işlem için de ne olduğunu bilip bilmediği programları kurmak istemiyor insan. Neyse ki tüm bu olumsuzlukların arasından çölde bir vaha gibi karşımıza Erbaa Ram çalışanlarının (ellerine sağlık) internet üzerinden BEP hazırlamanızı sağlayan sitesi karşınıza çıkıyor.

Birkaç tkla BEP planınız hazır

Öğrencinin adını soy adını yazıp kazanımlar arasından istediklerinizi seçiyorsunuz. Sınıflara özel bir kazanım listesinin olmaması eksi yanı ama işinizi görecektir. Kazanımı hangi materyal ile kazandırmak istediğinizi de seçebiliyorsunuz. Bir RAM tarafından hazırlandığı için itiraz edilecek bir yanı olmasa gerek. Kısa sürede Bireyselleştirilmiş eğtim planı hazırlamak için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

BEP tam olarak nasıl hazırlanır? Herhalde önce BEP için, müdür yardımcısı, rehber öğretmen, öğretmen ve velilerin bir araya gelmesi ve kazanımları belirlemesi gerekiyor. Kazanımları kendimize göre belirlememiz gerekiyor ama okunuzda böyle bir çalışma yapılmıyorsa kazanımları kendiniz belirlemekten başka seçeneğiniz kalmıyor. Zümre öğretmenleri kendi aralarında fikir alış verişi yaparlarsa bir parça planlar birbirine uyumlu olacaktır. Eğitimin her öğesinde teknoloji kullanımın artırılması önemli.

MEB belki zamanla E-okul sistemine benzer bir bileşen dahil edecektir. Bu yapılan işlemlere bir ölçü gelmesini sağlarken evrakçılığı azaltacaktır. Öğrenci becerileri ve verilmek istenen kazanımların birkaç tık ile geçilerek eğitsel performans değerlendirilmesinin karne görüşü gibi sistem üzerinden yapılması ulaşılabilirlik açısından da daha faydalı.

Bir Cevap Yazın

Diğer 1.076 aboneye katılın