İki Yıllık Yemeksepeti.Com Deneyimlerim

İki yıla yakın süredir evde olduğum zamanlarda yemeksepeti üzerinden veriyorum yemek siparişlerini. Bir yıl tam merkezde, restoranı bol bir semtte kullandım siteyi. Diğer yıl ise görece merkeze daha uzak bir yerde. Zaman zaman evine gittiğim arkadaşların da sipariş süreçlerine tanık oldum. 5000 puanım var aşağı yukarı. Yorum, puanlama vesaire pek yapmıyorum.

Fiyat farklılıkları ve joker indirimler

Yemeksepeti kullanırken dikkatimi çeken ve rahatsız eden durumlar olduğu gibi çok işime yarayan durumlar oldu. Rahatsız olduğum durumlardan birisi bazı restoranların ürün fiyatlarının yemeksepeti.com’da daha yüksek olması. Örneğin çeyrek kokoreç 15 TL ise yemeksepeti.com’da bu ücret 18 TL olabiliyor. Kimi restoranlarda ise eve gönderilen ürünler işletmelerde daha pahalı olabiliyor. Örneğin ünlü bir restoranın menüsünde yer almayan bir ürün Yemeksepeti’nde bulunuyor ve gerçekten daha ucuza geliyor.

Diğer bir rahatsızlık verici nokta joker indirimleri kaynaklı. Joker indirimi harika bir uygulama. Gerçekten denediğiniz ürünü yarı fiyatına alma imkanınız oluyor. İşletmelerin bu konudan pek memnun olmadığı ve joker indirimli menülerin gerçek menü kadar iyi olmadığı söyleniyor. Joker indirim ilk sipariş için geçerli olduğu için ve ilk gelen siparişten memnun kalmayınca ikinciyi istemediğim için farkı anlamadım. Bu konuda da zaten yemeksepeti.com’un yapabileceği çok az şey var gibi.

Joker indirimini kullanarak çok memnun kaldığım menülerle karşılaştım. Bu daha çok restoranların tavrı ile ilgili. Joker indiriminde şöyle bir sorun var; indirim çıktığında seçiminizi joker ile yapıyorsunuz ve sipariş veriyorsunuz. Bir dakika sonra size ilgili ürünün restoranda olmadığı mesajı gelebiliyor ve siparişiniz iptal oluyor. Joker hakkınız kayboluyor. Sizden kaynaklanmayan bir sorundan dolayı joker hakkınızı kaybedebiliyorsunuz. Gerçekten o ürünün restoranda olup olmadığı konusunda da emin olamazsınız tabii. Müşteri hizmetleri size bu tür durumlarda joker sağlayamıyor ama ürünü değiştirip joker indirimli fiyattan ödeme yapıyorsunuz.

Müşteri Hizmetleri

Müşteri hizmetleri demişken, yemekspeti.com’un restoranlar üzerinde yaptırımı var mı emin değilim. Arkadaşımın verdiği bir siparişin üzerinden bir buçuk saat geçmişti. Müşteri hizmetlerine her ulaştığında, “Firma yoğunluk nedeniyle geciktiğini, yolda olduklarını ve özür dilediklerini ilettiler.” benzeri cümleler kurdular. Restoran onlara ne söylerse onu yumuşatarak aktarmak dışında pek işlevleri yok sanırım. Sipariş de gelmedi zaten. İptal etti arkadaş. Bize söylendiğinde gerçekten yolda olsaydı çoktan gelmiş olurdu.

Bunun yanında sipariş restoran tarafından veya kullanıcı tarafından iptal edilince restoran hakkındaki yorumlarda bu bilgilendirmeler yer alıyor. Restoranın bu davranışı alışkanlık haline getirmesi söz konusuysa “Bu restoran ortalama değerlendirmenin altındadır.” gibi bir uyarı çıkıyor. Sorun yaşamamak için bu restoranlardan uzak durmak daha iyi. Siparişiniz gelebilir de iptal edilebilir de. Genelde zincir “fast food” restoranlarda bu sorun oluyor.

Kimi gelen siparişlerde ise kuryenin elindeki fişte “yemeksepeti-hızlı olsun” notunun olduğunu gördüm. Yemekspeti ile verilen siparişler  normal siparişlere göre daha erken teslim ediliyor olabilir. Yorum ve değerlendirme nedeniyle gönderilen ürünlere daha çok özen gösteriliyor da olabilir.

Yemeksepeti.com’un sunduğu hizmet tamamen civardaki işletmelerin sunduğu hizmet ile alakalı. İyi bir semtte kaliteli işletmelerden sipariş veriyorsanız siteden çok memnun kalacaksınızdır. Kaliteli, daha doğrusu sistemli olmayan işletmelerin hizmet verdiği bir bölgede yaşıyorsanız ise çok sıkıntıyla karşılaşmanız olası. Yemeksepeti bir aracı ve bir şeyleri düzeltmeye muktedir değil gibi. Belki belli ölçüde. İlk evimin olduğu bölgede denemediğim mutfak kalmamıştı. Hergün farklı jokerler çıkıyordu. Gecikme problemleri olmuyordu. Hediye bile ekliyorlardı bazen siparişlere. Şimdiki kaldığım yerde yine sorun yok fakat eski deneyimim daha iyiydi.

Sipariş verirken nelere dikkat edilmeli?

Yemeksepeti’nden en iyi şekilde faydalanmak için yaşadığınız bölgede bol ve kaliteli işletmeler olmalı. Mekanların kendi menü fiyatlarını ve Yemeksepeti’ne koydukları fiyatları karşılaştırmalı. Kimi işletmeler, işletmenin bulunduğu bölgeden kaynaklanan yüksek fiyatı siteye de yansıtıyor. Göl kıyısında veya deniz kıyısında olduğu için fiyatları yüksek olan bir restoran aynı fiyatları siteye de koyuyor. Sanıyorum eve sipariş verirken “mekanın konumu” kaynaklı fiyatı yüksek olan ürünlere dikkat ederek muadillerine yönelinmeli.

Yemeksepeti’nin sadece bir aracı olduğu akıldan çıkarılmamalı. İşletmelere ihtiyacı var ve dengeyi bulmak zorunda. Bir sorunla karşılaştığınızda sorunu mekanla çözmeniz daha kolay olabilir. Yemeksepeti ile ilgili yorumlarım bu kadar. Daha fazla bilgi için Ekşisözlük’te ilgili başlığa bakılabilir.

Bu arada, Yemeksepeti Joker Bekçisi adında bir Chrome eklentisi var. Joker çıktığında bildirim yolladığını iddia ediyor fakat bende işe yaramadı. Uzun süredir güncellenmemiş zaten.

2 yanıt

  1. Merhaba. İşletmeler bu kadar rahatsızsa yemek sepetinden ayrılmayı düşünürlerdi sanırım. Eğer bu işte bir kazan kazan durumu olmasa sanıyorum onlar da kullanmazlar. Hem kazanayım hem de koşullara itiraz edeyim düşüncesi çok doğru gelmiyor bana. Belki de ortak nokta bulunmalı, bilmiyorum. Uyduruk menüye gelince, işletme potansiyel bir müşteriyi kaybedebilir bu durumda. Joker kullanarak yeni yerler keşfedebiliyor insanlar.

  2. Restoranı joker kullanmaya mecbur bırakıyorlar. İndirim oranını yemek sepeti desteklemiyor. Üstelik ayın sonunda restoranın hesabından joker kullanim adı altında komisyon aliyorlar. Restoran zararına yemek sattigina mi, motorun ve motorcunun mesaisini boşa harcadigina mi, ayın sonunda gelen faturaya mi yansın? Direk restoranı arayain memnun ederler. Jokeri istersen asıl menü değil uyduruk menü gelir. Çünkü elemanlarda menüyü kufrederek hazırlıyor yine joker diye.

Bir Cevap Yazın

Diğer 1.071 aboneye katılın
%d