Etkili İletişim ve Sınıf Yönetimi İçin Sandviç Tekniği

Başarılı bir sınıf yönetiminin en önemli öğelerinden birisi de şüphesiz iletişim. Sandviç tekniği de öğrencilerle iletişim kurarken kullanılabilecek etkili bir teknik. Sınıf yönetiminin önemli noktalarından birisi zaman hırsızı öğrencilerle başa çıkmaktır. Sandviç tekniği (Sandwich method) bu durumlarda işe yarayabilir.

Bugün ilçe tarafından düzenlenen seminere katıldım. Bir psikolog sınıf yönetimi üzerine tavsiyeler veriyordu. Çoğu önceden duyduğum şeylerdi fakat benim de doğru olduğuna birçok defa emin olduğum bir bilgiye ekleme yaptı. “Sınıfta ergenlerle tartışmaya girmeyin.” Bu önemli bir tavsiye. Ergen sınıfta kendisine söylenen bir şeyi ölüm kalım meselesi haline getirip sonradan pişman olacağı tepkiler verebilir. Öğrencilerle bire bir konuşmak her zaman daha etkilidir.

Bu genel bilgiyi verdikten sonra semineri veren kişi şunları söyledi: “Evet ergen ile sınıf içinde tartışmaya girmeyin fakat bu görmezden gelmeniz gerektiği anlamına gelmez. Sandviç tekniğini kullanabilirsiniz.” Eğitmenin söylediği sandviç tekniğinin özü şu: Öğrenciye olumsuz bir şey söylemeden önce konuyla ilgili olumlu bir şey söyleyin. Sonra eleştirinizi yapın, sonra tekrar olumlu bir şey söyleyerek konuyu kapatın.

Sınıf yönetiminde sandviç tekniği

Söyleyeceğimiz olumsuz şeyi olumlu cümlelerin arasına sıkıştıracağız. Örnek bir olay düşünelim. Bir öğrenci sürekli yanındakiyle konuşuyor. Genel uyarı yaptınız, göz göz geldiniz, yanından geçerken dokundunuz vesaire. Öğrenci olumsuz davranışını sonlandırmıyorsa teknik şu şekilde kullanılabilir:

1- Bu derste başarılı olmak istediğini ve çabaladığını biliyorum, fark ediyorum. Veya Ne kadar düzgün bir öğrenci olduğunu biliyorum.

2- Bu şekilde yanındakiyle konuşman hoşuma gitmiyor. Ders anlatmam zorlaşıyor.

3- Başarılı/efendi bir öğrencisin sen bunlara dikkat etmen gerekiyor.

Buradaki cümleler tabii ki değişebilir. Duruma göre sen dili kullanılabilir. Başka bir örnek olay kurgulayalım. Sınıfta sürekli söz almadan konuşan ve gereksiz espriler yaparak dikkat dağıtan bir öğrenci olduğunu düşünelim.

1- Komiksin ve arkadaşların da şakalarını seviyor. Ben de bazılarına gülüyorum.

2- Şakalarını bu kadar sık ve zamansız yaptığında ders bölünüyor ve ben ve arkadaşların rahatsız oluyoruz. Komik olmak yerine sinir bozucu olabiliyor.

3- Okul/sınıf dergisi için sana bir mizah köşesi ayıralım istiyorum. Şakalarını daha fazla kişi görüp eğlenebilirler.

Sandviç tekniği aslında her başarılı iletişimcinin kendi kendine fark ettiği bir durumun isim koyulmuş hali. Bunu öğrencilere uygularken seçenekleri zenginleştirmek mümkün. Bu yöntem kullanıldığında öğrenci onun kişiliğinden değil, yaptığı hareketten rahatsız olduğunuzu ve onu onayladığınızı hissettiğinden tepkileri ılımlı olacaktır.

Kişiler arası iletişimde sandviç tekniği

Yanlış anlaşılmamak ve karşıdaki kişi ile daha etkili iletişim kurmak için sanviç tekniği uygulanabilir. Öğrencilere olduğu gibi vaad ve övgü yerine karşı tarafa onun kişiliği ile bir sorununuz olmadığını hissettirmeniz daha önemli hale gelir. Bu konu ben dili ve sen dili konusuyla da ilişkili bir konu.

Öğrenci ile sınıf içinde tartışmama tavsiyesine yeni bir bilgi olarak eklenen sandviç tekniğini çok beğendim. Paylaştığım arkadaşlarım da aynı şekilde düşünüyordu. Mantıklı ama ne kadar etkili sorusunun cevabını aldık konuştukça. Bu yöntem tahmin ettiğimizden daha çok işe yarıyor gibi görünüyor. Halide Edip Türk öğrencileri hakkında “Sizin onlar için iyiyi istediğinize ve adil olduğunuza bir kere inanırlarsa artık sizin için yapmayacakları şey yoktur.” diyor.

Bu tekniği KPSS kitaplarında ya da üniversitede görmemiştim. Görsem bile önemini anlamazdım sanırım çünkü kullanma ihtiyacı duyacağım bir ortam yoktu. Aday öğretmenlikte ve hizmet içi eğitimlerde öğretmenlere aktarılırsa hem daha çok ilgi çeker hem de daha çok kişinin işine yarar bence. Konuyla ilişkili olarak öğretmenlerin sınıf içindeki davranışlarıyla ilgili şu yazıya bakabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Diğer 1.071 aboneye katılın
%d