İkinci El Otomobil Alırken Sahibinden.com

Günümüzde ikinci el araç ararken ilk önce ilan sitelerinde bir araştırma yapıyoruz. Aradığımız araçla ilgili genel bilgilere ve fiyat bilgisine ilan sitelerinden ulaşabiliyoruz. İşte bu amaçla en çok girilen ve artık bu işin tekeli olma yolunda ilerleyen Sahibinden.com‘da otomobil ararken işinize yarayacak birkaç bilgiyi burada paylaşmak istiyorum.

Otomobil belirleme

Bütçemize uygun, beklentilerimizi karşılayacak araçları tespit etmek için Otomobil kategorisine, sonra Bu Kategorideki Tüm İlanlar kısmına tıklayıp fiyat filtrelemesi yapabilirsiniz.

Karışık şekilde çıkan araçlara rastgele bakarak en beğendiğiniz, beklentilerinize uygun birkaç otomobil modeli belirleyiniz. Örneğin Focus, Golf, Civic gibi. Ne kadar az model belirlerseniz o kadar iyi.

Buradaki önemli husus bir araçtan ne beklediğimizdir. Beklentilerimiz netse örneğin konfor, bagaj hacmi, sessizlik, düşük yakıt tüketimi motor gücü vb. araçtan ne istediğimizden eminsek bulma işlemimiz kısalacak ve kolaylaşacaktır.

Özelliklere bakma

Beklentilerimize göre belirlediğiniz bu modellerden birine karar vermek için her modelin özelliklerine ayrı ayrı bakmalısınız. Herhangi bir ilana tıkladıktan sonra Teknik Özellikler kısmından aracın yakıt tüketimi, yıllık vergisi, motor gücü, hızlanma değerleri ve bagaj hacmi gibi önemli bilgilere ulaşabilirsiniz. Aynı sayfanın sağ üst köşesindeki Bu Aracı Karşılaştır kısmından aracı belirlediğiniz diğer araçlarla karşılaştırabilirsiniz.

Donanımı araştırma

Karşılaştırma sonucunda karar kıldığınız model için artık biraz daha derinlemesine araştırma yapmalısınız. Örneğin 1.6 dizel Golf’te karar kıldınız. Bundan sonra aracın donanım paketlerini araştırmalısınız. Paketlerdeki donanım içeriklerini internetten araştırabiliriz. Bu donanım paketleri de otomobilin fiyatını önemli ölçüde etkilediği için size uygun pakete karar vermelisiniz.

Donanımı çok olan bir otomobil istiyorsanız örneğimiz üzerinden gidersek Golf’ün Highline paketini seçmelisiniz. Çok donanıma gerek yok diyorsanız Midline. Daha önce dediğim gibi paket içeriklerini önceden araştırıp hangi pakette hangi özelliklerin olduğunu iyi bilmeliyiz. Her marka donanım paketlerini farklı adlandırdığı için hangi markanın hangi paketinin daha ”dolu” ya da ”boş” olduğunu bilmemiz gerekir.

Filtreleme

Donanıma da karar verdikten sonra artık alacağımız otomobilimize karar verdik demektir.  Bundan sonra alacağımız aracın en doğru fiyatlısını bulmak için araştırmaya devam edelim. Örneğimizdeki aracın Highline paketini seçtiğimizi farz edelim.

Belirlediğimiz araç şu anda şu şekilde: Otomobil / Volkswagen / Golf / 1.6TDI /  Highline

Sırasıyla sekmelere tıkladıktan sonra artık ekranımızda sadece Golf 1.6 TDI Highline otomobiller çıkacaktır. Sol taraftaki filtreleme kısmından fiyat aralığını bütçemize göre tekrar belirleyerek devam edelim. Dilersek filtre kısmından renk, km aralığı, model yılı, vites türü, ilan adresi gibi kriterleri de filtreleyebiliriz.

Doğru Fiyatı Bulma

İlanlara sırasıyla bakmadan önce sayfanın sağ üstündeki Gelişmiş Sıralama bölümünden Fiyata Göre En Yüksek‘i seçersek fiyatları daha kolay karşılaştırabiliriz.

Sıralama bölümünün hemen yanındaki dört parçalı kareye de tıklarsak da ilanları daha açık ve kolay görünür şekilde sıralarız.

Bundan sonra ilanlara bakarken dikkat edeceğimiz husus mümkün olduğunca en düşük km’li, en boyasız, hasar kaydı düşük ya da olmayan, içi dışı en temiz aracı en ucuza bulmak olacak.

Boya, Değişen, Hasar Kaydı

İlanlarda bu terimleri sıkça okuyacaksınız. Boya, aracın sonradan boyanan herhangi bir parçasını kastetmektir. Lokal boya, bölgesel kısmi boyanan parçalar var demektir. Değişen, aracın sonradan değiştirilmiş parçası demektir. Değişen varsa demek ki araç boyalıya oranla biraz daha fazla hasar görmüştür. Hasar kaydı da bu yapılan boya ya da değişim işlemlerinin sistemde tutulan kaydı demektir.

Tamponlar plastik olduğu için makineli ekspertizi yapılamaz o yüzden boyasız denen bir aracın tamponları boyalı olabilir, hasar kaydı çıkabilir. Böyle bir durumun olup olmadığını satıcıya sorabiliriz.

Ülkemizde bir aracın ne kadar yüksek hasar kaydı varsa değeri o kadar düşer. O yüzden araç almadan önce, boyasız dense bile, hasar kaydını mutlaka hem plaka hem de şasi numarasından sorgulatalım. Hasar kaydıyla ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Bu boya, değişen ve hasar kaydı(tramer kaydı) diğer bir deyişle ekspertiz bilgilerini mutlaka araç karşılaştırırken dikkate alalım.

Fiyat Sağlaması

Diyelim ki herhangi bir ilandaki aracı beğendik ama fiyatının uygunluğundan emin değiliz. Sırasıyla şu işlemleri yapabilirsiniz.

Örneğin seçtiğiniz araç 75000 km’de 2013 model yıllı, manuel vitesli beyaz bir Golf 1.6 TDI Highline olsun. Aracın fiyatına da 90000 TL yazılmış.

Hemen ilanın başlığının üst kısmındaki araç marka model ve donanımın yazdığı kısımda araç donanımına tıklıyoruz.

Daha sonra çıkan sayfada sol kısımdaki filtreleme kısmından yıla 2013 yazıp renk kısmına beyazı işaretleyip vitesi manuel, km’yi de en az 70000, en çok 80000 olacak şekilde yazıp aratıyoruz.

Şimdi çıkan araçlar bizim seçtiğimiz aracın muadilleri olacaktır. O araçların fiyatına ve özelliklerine bakıp seçtiğimiz araçla mukayese ederek seçtiğimiz aracın yaklaşık fiyatını belirleyebiliriz.

Sonuç

Satıcıyı aradığımızda ekspertiz bilgilerini, hasar kaydını, döşemelerinin temizliğini, çalışmayan aksamın olup olmadığını soralım. Aracı görmeden kesinlikle kapora göndermeyelim. Hatta mümkünse kaporasız alışveriş yapalım. Önceden araştırdığınız güvenilir ekspertiz merkezlerine aracı götürelim. Aracı satın aldıktan sonra mutlaka sigortasını yaptırdıktan sonra yola çıkalım.

Araç satın almada çok fazla detay olduğu için mümkün olduğunca kısa ve işe yarar bilgiler vermeye çalıştım. Umarım faydalı olur. Yorum kısmına sorularınız varsa yazabilirsiniz.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

In

Bir Cevap Yazın

Diğer 1.071 aboneye katılın
%d