Türk Dizilerinin Dünyada Yükselişi

Türkiye’de insanlar vakitlerinin büyük bir çoğunluğunu dizi izleyerek geçiriyor. IPSOS verilerine göre günde ortalama altı saat tv izleniyor. Bu yüzden Türkiye’de dizi sektörü çok ön plandadır. Tabiki bu kadar emek ve gelişme Türk dizilerinin ülke sınırlarını aşmasını sağladı. Yapılan diziler dünyada popüler hale geldi. Takip edenlerin bilebileceği gibi Türkiye dizi ihracatında dünyada ABD’den sonra ikinci sırada.

Türk dizilerinin yurtdışında izlenilmesi Türkiye’ye ekonominin diğer alanlarında da fayda sağlayacaktır. Turizmine de büyük katkı sağlayacaktır. Son çıkan haberlere göre Türk dizilerinin izlenmesi ile Türk şekerinin ve diğer Türkiye markalarının yurtdışında satışlarının artması söz konusu. Yani dizilerin ülkemiz için sağladığı gelir kadar önemli bir olan bir başka şey de reklam kaynağımız olmaları.

Örneğin dizilerimizde oyuncuların fındık, baklava, künefe, kebap yemesi ve Türkiye’ye özgü ürünler kullanmaları dünyada bu ürünlerin tanınmasını ve satışlarının artmasını sağlayabilir. İşin bu kadar önemli diğer yanı ise ülke kültürünün tanıtılması. Özetlemek gerekirse, dizilerimizin yurtdışına açılması Türkiye’nin tanıtımında önemli bir rol oynar.

Hangi Dizi Nerelerde İzleniyor?

-Muhteşem Yüzyıl

Özellikle Ortadoğu ve Arap ülkelerinde popülerliği yakaladı. Kanuni Sultan Süleyman’ın hayatını anlatan dizi, yayınlandığı ülkelerde ciddi reytingler yakaladı. Şimdi ise dünyada 70 civarı ülkede yayınlanıyor. Alman Focus dergisine göre dünya çapında 400 milyon kişi tarafından izlenmiştir.

-Kara Sevda

Kara Sevda dizisi dünyada fırtına gibi esmeye devam ediyor. Ay yapım imzalı dizide Burak Özçivit ve Neslihan Atagül rol almıştır. Ayrı zamanda Kara Sevda Uluslararası Emmy Ödülünü kazanan ilk Türk dizisi olmuştur. Bu ödülün yanı sıra Güney Korede de ödül almıştır. Yunanistan, Peru, Arjantin, Uruguay, Ortadoğu ülkeleri gibi pek çok ülkede izlenmektedir.

-Fatmagül’ün Suçu Ne?

Beren Saat ve Engin Akyürek’in oynadığı dizi dünya çapında izlenen bir dizi olmayı başarmıştır. Ortadoğu, Güney Amerika ve bazı Avrupa ülkelerinde iyi reytingler yakalamıştır.

-Ezel

Ezel dizisi Kara Sevda dizisi gibi Ay Yapım imzası taşıyor. Dizide Kenan İmirzalıoğlu, Cansu Dere gibi ünlü oyuncular oynamaktadır.Yurtdışında en fazla talep gören dizilerdendir. Özellikle Güney Amerika ve Orta Amerika pazarında büyük başarı elde etmiştir. Ayrıca Ezel’i Vietnam başbakanı, Bulgaristan ziyareti sırasında otelde izlemiştir ve çok beğenmiştir. Dizi ile ilgili yetkili kişilerden bilgi almıştır. 20th Century Fox Ezel’in senaryosunu satın almıştır.

-Gümüş

Gümüş dizisinin finali Ortadoğu ülkelerinde 85 milyon kişi tarafından izlenmiştir. Şuan yayında olduğu ülkelerde tekrarları bile ilgiyle izleniyor. Diziyi Ortadoğu’da MBC kanalı yayınlamıştır. Dizi oyuncuları Kıvanç Tatlıtuğ ve Songül Öden, dizinin yayınlandığı ülkelerde önemli bir hayran kitlesi kazanmıştır. Hayranlarının onları görmek için Türkiye’ye  ziyaretlerde bulunduğu biliniyor.

-Paramparça

Paramparça dizisi de diğer dizilerimiz gibi dünya çapında başarı yakalamış bir dizidir. Dizinin başrollerini Erkan Petekkaya, Nurgül Yeşilçay ve Ebru Özkan paylaşmıştır. Dizi elliden fazla ülkeye satılmıştır. Paramparça oyuncularının Endonezya’ya gerçekleştirdiği ziyaret sırasında, oyuncuları görmek isteyenler arasında izdiham yaşanmıştı.

-Kurtlar Vadisi

Kurtlar Vadisi bilindiği üzere bir dönem Türkiye’de reytingleri alt üst etmişti. Özellikle BAE, Azerbaycan, Özbekistan, Kazakistan ve bazı Balkan ülkelerinde önemli bir başarıya imza attı.

-Adını Feriha Koydum

Dizinin başrollerini Çağatay Ulusoy, Hazal Kaya gibi ünlü oyuncular paylaşmaktadır. Dizi 2011 yapımı olup konusu aşk ve dramdır. Dizi Pakistan, Çin, Hindistan, Hırvatistan, Ukrayna, İran ve Slovakya gibi ülkelerde yayınlanmıştır. Özellikle Pakistanda büyük ilgi görmüştür. Hayran kitlesi on milyonlara ulaşmıştır. Ülkemizin tanıtımında büyük rol oynamıştır.

Türk Dizileri yıllık ortalama 140’ın üstünde ülkeye ihraç edilir. Bu dizilerden ortalama olarak yıllık 350 milyon dolar ihracat geliri elde edildi. İleriki dönemlerde Türk dizilerinin kazancı bu rakamların çok daha üzerine çıkabilir.

Gelecekte Adından Söz Ettirebileceğini Düşündüğüm Diziler

-Çukur

Benim de keyifle izlediğim bir dizi olan Çukur Türkiye’de reytingleri alt üst etmeye devam ediyor. Ay yapım imzalı dizinin başrollerini Aras Bulut İynemli ve Dilan Çiçek Deniz paylaşıyor. Dizinin ileriki dönemlerde dizi ihracatı konusunda diğer dizilerden geri kalmayacağını düşünüyorum. Hatta bazı ülkelerde Çukur esintisi başladı bile… Alttaki fotoğraf Japonya’da çekilmiş. Çukur fırtınası dünyayı kasıp kavuracak gibi görünüyor.

-Fi

Ay yapım diğer başarılı yapımı ise Fi dizisi. Başrollerini Ozan Güven, Serenay Sarıkaya gibi ünlü isimler paylaşıyor. Dizi bir internet dizisi. Azra Kohen’in Fi adlı kitabından uyarlanmış. Türkiye’de özellikle daha çok 18-40 yaş arası izleyicinin ilgiyle izlediği söylenebilir. Fi ileriki dönemlerde dünya çapında büyük ilgi görebilir.

-Masum

Masum dizisi Fi dizisi gibi bir internet dizisidir. Senaryosunu Berkun Oya yazmıştır. Yönetmenliğini ise Seren Yüce yapmıştır. Dizinin oyuncuları Haluk Bilginer, Ali Atay, Okan Yalabık gibi usta oyunculardır. Dizi yaklaşık 50’şer dakikadan oluşan 8 bölümlük bir dizidir. Konusu ise polisiye ve dramdır. Dizi ücretli bir platformda yayınlanmaktadır. Dizinin her bölümü bir sinema filmi tadında. Dizi yurtdışında da dikkat çekmektedir.

-Börü

Henüz yayına girmedi. Benimde merakla beklediğim bir Alper Çağlar dizisi. Alper Çağlar özellikle Dağ filmi serisiyle dikkatleri üzerine çekmişti. Yoluna Börü dizisi ile devam ediyor. Dağ 2 filmini izledikten sonra hemen internette Dağ 3’ün ne zaman çıkacağını aratmıştım. 28 Şubat 2018 de yayın hayatına girecek olan dizi, ortalama 60 dakikalık 6 bölüm ile yayın hayatına girecek.

Börü dizisi vatan aşkı ile tutuşmuş yalnız kahramanların destanını anlatıyor. Börü dizisinin bölümleri en prestijli kamerası olan RED’in,Türkiye’de ilk kez kullanılacak RED WEAPON 8K ile çekilmektedir.

Börü Kelimesinin Anlamı: Börü kelimesi sözlük anlamı kurt, yiğit, bahadır ve cesur anlamına gelmektedir. Eski türklerde savaşçı kurt anlamına gelmektedir. Nihal Atsız Bozkurtların Ölümü ve Bozkurtlar Diriliyor eserlerinde sık sık bahsetmiştir. Eserlerinde Kürşad’ın 40 çerisinden biri olan kadim Türk savaşçısıdır.

Türk dizilerinin dünyada izlenmeleri hakkında buradan (Wikipedia) daha geniş bilgilere ulaşabilirsiniz.

4 yanıt

  1. Birçok dizi senaryosundan dolayı final yapıyor özellikle Kanal D nin hiçbir dizisi tutmuyor. Osman Sınav, Emre Kabakuşak, Çağan Irmak, Zeynep Günay Tan, Deniz Koloş, Kudret Sabancilar, Onur Tan, Burak Aksak. tutan dizilere bakıyorum hep bunların imzası var unuttuğum birkaç isim daha olabilir. Ama yayından kalkanlara bakıyorum misal Her Yerde Sen, Yağmur Zamanı, Meryem, Gülizar vs. vs. 100 yıllık klişeleri hala çekiyorlar illa bir dizide bakıyorum ya hastane, ya kaçırılma, ya silah, ya geçmişten bir sevgili, ya da gayrimesru bir çocuk yönetmen ya da senarist tikaninca bu sahneleri sürüyor filme bu da izleyiciye bıkkınlık hissi veriyor. Bana göre tutmama sebebi bu.

  2. Öncelikle yaziniz bir cok platforma kiyasla cok objektik ve dikkat cekici bir yazi bu yazinizdaki diziler gibi daha nice yazilmayi bekleyen dizi ve kisa metrajli filmler var bunlari da bir dahaki yazinizda paylasirsaniz herkes yararlanmasi umidiyle simdiden tesekkurler..

  3. Her şey iyi hoş da 2 saatlik dizi çekmek nedir ya? Masum ve Fi hariç diğerlerini izleyeceğine film izlersin 1 saate sığdıramayacak bir konu da yok orda . Ayrıca Leyla ile Mecnun, İşler Güçler gibi güzel yapımlar var ülkemizde hem de daha kısa ve dolular.

  4. Binbir Gece Masalları da ses getirmişti. Masum dizisi bitti gitti sanki. Artık bir şey çıkar mı ki ondan? İçlerinde sevdiğim bir Ezel var. Ezel’i satın alanlar sanmıyorum ki bizimkilerden daha iyi işlesin. Eşkıya filmi gibi bazı iyi işler bence başka kültürler tarafından ele alındığında yavan kalacak.

    Dünyada ikinci sıradaymışız ama fark ne kadar acaba? Amerikan dizilerinin ortalığı kasıp kavurduğu bir gerçek. Buradaki dizilerin çoğu biraz Brezilya, Hint dizisi ayarında belki de. Umarım hem nitelik hem de nicelik olarak çok daha iyi duruma gelir dizilerimiz. Yerli dizilerin eleştirildiği çok konu var. Eleştirilere kulak verilirse çok daha iyi işler yapılabileceğine inanıyorum.

Bir Cevap Yazın