Okullarda Kodlama Dersi ve Code.org

MEB okullarda kodlama ve yazılım dersi verme kararı alalı birkaç yıl geçti. Henüz okullarda kodlama dersi hala verilmiyor. İngiltere’de 2014, Estonya’da pilot olarak 2012 yılında kodlama dersi verilmeye başlanmış okullarda. Herkes programcı olmasa bile, kodlama yapmayı bilmenin çocukların zihinsel gelişimine büyük katkıları olduğu bir gerçek. Kodlama her şeyden önce bir mantık işidir.

Okullarda kodlama dersi verilmesi hakkında daha ayrıntılı bilgi için bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Okullarda Kodlama Dersi Neden Verilmeli?

Salman Khan Dünya Okulu’nda ileride (20 yıl sonra) tüm meslekler için kodlama bilgisinin, bir işe kabul edilmede kodlama bilgisinin %30 etkili olacağından bahsediyor.  Eskiden dünyanın en değerli şirketleri petrol şirketleriydi bu yüzyılda ise teknoloji şirketleri. Kodlama hayatımıza her geçen gün daha fazla giriyor. Çocukları da bu gerekliliklere göre yetiştirmek gerekiyor. Başlıkta okullarda kodlama dersinin yanına eklediğim code.org isimli site de bu iş için yapılmış, harika bir site. Uygulanması, incelenmesi ve kullanılması bence okullarda kodlama dersi verilmesi kadar önemli.

Her yaşa uygun kodlama dersleri var

Kodlama ile uğraşanların hep bir ağızdan söyledikleri şey kodlamada en önemli öğenin algoritma olduğudur. Code.org’da çocuklara oyunlar aracılığıyla algoritma oluşturma fırsatı sunuluyor. Bu yöntem dünyanın en saygın üniversiteleri arasında kabul görmüş bir yöntemdir.

Dünyanın en iyi üniversiteleri bile yap-boz oyun tabanlı kodlama öğretiyor (Örn. Berkeley, Harvard). Ayrıca detaylı incelerseniz, birleştirdiğiniz bloklar dünyanın en yaygın kullanılan kodlama dili olan JavaScript dilinde de görüntüleniyor.

Bu yapılırken Google tarafından geliştirilen Blocky isimli görsel arayüze sahip program kullanılıyor. Basitten karmaşığa ve örnek uygulamalar ile aşama aşama ilerleniyor derslerde. Bununla da kalmıyor, çocuklar kendi yaptıkları oyunları arkadaşlarına gönderebiliyorlar veya telefonlarına indirebiliyorlar. Çocuk kod görmeden kodlama yapıyor ve ders sonunda yaptığı işin kod karşılığını da görebiliyor. Derslerde “if ” , “else”, “while” gibi programlamanın temeli olan kodlar sıklıkla kullanılıyor.

Bazı kodlama dersi örnekleri

Başlangıçta, öğretene kadar kolayken, bulmacalar ilerledikçe daha keyifli hale geliyor. Derslerden önce izlenen ipucu videolarında, Microsof ve Facebook gibi şirketlerin kurucuları ilgili dersin kendi projelerinde nerelerde kullanıldığını söyleyerek çocukların ilgisini çekiyorlar. Büyük bir iş ve büyük bir proje.

.

Üstünde çalışılan oyunlar genelde herkes tarafından bilinen oyunlar ve bu oyunların bir kopyasını yaratmanıza bile izin veriyor sistem. Flappy Bird oyunu için böyle bir çalışma açmışlar. Kodlarını istediğiniz gibi ayarlayıp oyunu arkadaşlarınıza gönderebiliyorsunuz. Büyük bir iş ve harika bir proje olmuş gerçekten. İşin arkasında alanında en iyi isimlerin olması ve Google’ın geliştirdiği araçların kullanılması bu işin en güzel yanı.

https://studio.code.org/c/311433695 adresinden yukarıdaki oyunu oynayabilirsiniz. Oyununuzu bitirdikten sonra arkadaşlarınıza göndermenize izin veriyor. Siz de çocuğunuzu ya da öğrencilerinizi teşvik etmek için https://code.org/ sayfasını mutlaka ziyaret edin.

Bir yanıt

  1. Bir bilgilendirme e-postası gelmiş siteden.

    “Meanwhile, Code.org course participation keeps growing – 600,000 teachers and almost 20M students have accounts on Code.org – more than 20% of all students in the U.S.”

    Çok büyük bir ekosisteme ulaşmışlar ve dört ülkede öğrenci ve öğretmen eğitimleri devam ediyor. Bu işi öğretmenlerin desteği olmadan yapmanın zor olduğunun farkındalar. Bu oluşumun sağlayacağı büyük faydayı sağlamak için Code.org daha fazla öğrenci ve öğretmenle buluşmalı.

    Şunu ekleyerek bitireyim. Yalnızca kodlama öğrenmek ile yalnızca patates soymak arasında fark yoktur. Önemli olan yaratıcı fikirleri hayata geçirmek için bu beceriyi kullanmak. Milyonlarca programcı olmasına rağmen çok azı büyük işler yaptılar. Kodlama güzel şeyler için bir araçtır.

Bir Cevap Yazın

Diğer 1.069 aboneye katılın