Onur Genç Kimdir?

Onur Genç şu sıralar göğsümüzü kabartan isimlerden biri. İspanyol bankası olan BBVA tarafından, 31 Aralık 2018’de yapılacak olan üst düzey yönetim kadrosu değişikliğinde, “ceo” olarak görevi devam eden Carlos Torres’ten boşalacak görevi Türk bankacı Onur Genç ‘in getireleceği açıklanmıştır. İspanyol Banka Devi olan BBVA’nın yeni Ceo’su 31 Aralık tarihi ile Onur Genç olacaktır.

Onur Genç Kimdir?

Onur Genç 1974 yılında Trabzon’da dünyaya gelmiştir. Aslen Trabzonlu’dur. Evlidir ve 14 yaşında ikiz çoçukları bulunmaktadır. Onur Genç ‘in hobileri arasında seyahat etmek, bilim kurgu, ekonomi ve tarih kitapları okumak vardır. 1995 yılında Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği‘ni birincilik ile bitirmiştir. Hemen ardından 1997 yılında Carnegie Mellon Üniversitesi İşletme yüksek lisans bölümünden, 4.00 ortalama ile ve Henry Ford II Bursiyeri olarak, Akademik Üstün Başarı ödülleriyle eğitimini tamamlamıştır.

Kariyerine ilk olarak 1997 yılında ABD’de Dallas’ta American Airlines’ta finansal kontrolör olarak başlamıştır. 1999-2012 yılları arasında McKinsey&Company şirketinde görev aldı. Başarılı bir eğitim ve iş hayatından sonra 2012 yılında Garanti Bankasında Bireysel ve Özel Bankacılıktan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Garanti Bankasındaki bu görevine ek olarak Garanti Ödeme Sistemleri A.Ş.’nin Genel Müdürlüğü görevini de üstlendi.

2015 yılında Garanti bankasında kurumsal bankacılık alanında ek sorumluluklar aldı. Aynı zamanda Genel Müdür vekilliği unvanını da aldı. Başarılı Türkiye operasyonlarından sonra BBVA üst yönetiminin dikkatini çekti. BBVA bu başarılı yönetimden sona Genç’i 2017 Ocak Ayında BBVA Compass CEO’su ve Amerika Birleşik Devletleri Ülke Müdürü olarak görevlendirdi.

New York’ta BBVA operasyonlarından ve BBVA Bancomer Houston Ajansından sorumlu isim de Onur Genç olmuştur. Garanti Bankası’nın hakim ortağı olan Banco Bilbao Vizcaya Argentaria tarafından 31 Aralık itibariyle “ceo” görevine getirelicektir. Onur Genç 31 Aralık 2018 itibari ile 40 milyar € hacme sahip bankacılık devi BBVA’ yi yönetecektir.

BBVA Nedir?

Açılımı Banco Bilbao Vizcaya Argentaria olan İspanyol bankasıdır. BBVA 1857 yılında kurulmuştur. İspanya’nın en büyük ikinci, Meksika’nın en büyük üçüncü bankasıdır. Bankanın toplam aktifleri 638 milyar Euro’dur. 31 ülkede 51 milyondan fazla müşteriye hizmet vermektedir. 7 bin 362 şubesi, 21 bin 566 ATM’si bulunmaktadır. Banka bünyesinde 108 bin 920 kişi çalışmaktadır.

BBVA Türkiye’de Garant Bankası hakim ortağıdır. Garanti Bankasının ortaklık yapısı %49.85 BBVA, diğer %50.15 lik kesimi ise halka açık olması şeklindedir. BBVA’nın Avrupa’da Türkiye’nin yanı sıra, Belçika, Fransa, Almanya, İtalya, Portekiz, Rusya, İspanya, İsviçre ve İngiltere’de de faaliyetleri bulunuyor. Dünyanın bir çok yerinde hizmet vermektedir.

Kaynak

Türklerin böyle önemli görevlere getirilmesi gurur verici. Bu ülkemizdeki insanların yeteneklerinin uluslararası seviylerde olduğunu gösterdiği gibi ülkemizde verilen eğitimin de dünya standartlarında olduğunun bir göstergesi. Aziz SANCAR’da bilimsel temelinin ülkesinde aldığı iyi eğitim sayesinde oluştuğunu söylemişti. Muhtar KENT ismi de dünyanın en önemli markalarından olan Coca-Cola’nın ceoluk görevini yıllarca başarıyla sürdürdü.

Bir Cevap Yazın

Diğer 1.072 aboneye katılın