Yeni Nesil Meyhaneler

Türk kültürünün özünü yansıtan meyhane kültürü artık yepyeni bir hal almaya başladı. Yeni Nesil Meyhane adı altında farklı bir konsept var artık. Önce “Münferit” girdi hayatımıza sonra ise “Safi” ile bambaşka bir hal buldu. Yeni nesil meyhaneler artık daha canlı, eğlencenin farklılaştığı bir konsept almaya başladılar. Öncelikle dededen kalma müzikleri değiştirdiler. Bazen de geçmişimizi oluşturan bu müzikleri tekrar düzenleyip daha eğlenceli hale getirdiler. Yeni nesil meyhane ile mezelere yeni mezeler eklendi. Dekorasyonlar farklı bir hal almaya başladı.

Aslında bir çok eleştiri de alıyor bu meyhaneler. Klasik meyhane kültürümüzün düşmanı olduğu görüşünde olanlar var. Bana göre aslında tam tersine yeni nesil meyhaneler klasik meyhaneleri öldürmediği gibi meyhane kültürümüze yepyeni bir soluk kazandırıyor. Her şey değişiyor ve klasik meyhaneler nasıl bir dönem kendi kitlesini oluşturduysa aynı şey oluyor.

Nedir Klasik Meyhane:

Klasik meyhane genelde arkadan hafif bir müziğin eşlik ettiği, sohbetin daha hakim olduğu, bazen kafa dinlemek, bazen neşelenmek, bazen de arkadaşınla dertleşmek için bir kaç kadeh içilen  yerdir. Bu meyhaneler sade beyaz örtülerle süslenmiştir ve üstünde beyaz tabaklar olur. Duvarlarında geçmişten kalma fotoğraflar vardır.

Müdavimleri vardır bu meyhanelerin ve masaların nerdeyse tamamı erkektir. Aşk, futbol ve siyaset olmazsa olmaz konularıdır sohbetlerin. Dans yoktur genelde bu tip meyhanelerde belki bazı masalardan şiirler okunur. Bir bakmışsınız diğer masada ki Ahmet amca ile Fenerbahçe-Galatasaray sohbetini tutulmuşsunuz. Bu mekanlarda samimiyet daha ön plandadır.

Şimdi de Yeni Nesil Meyhaneyi Konuşalım

Yeni nesil meyhane müziğin baskın olduğu, genelde yeni modern dekorasyonlar ile süslendiği bir yerdir. İnsanlar buraya eğlenmeye gider. Bir mutluluğu paylaşmak,doğum günü kutlamak veya vizelerin bitişini kutlamak için gidilir. Örnekler arttırılabilir ama buradaki önemli nokta bir mutluluğu paylaşmak eğlenmek için gidilmesidir. Yeni nesil meyhanelerde loş bir ışık, Amerikan tipi barlar ve bolca ayna 80’ler ve 90’lar dan kalma sanatçılarımızın fotoğrafları vardır. Bir bakmışsınız karşı duvarda Ajda Pekkan, kafanızı diğer tarafa çevirdiğinizde ise Tarkan gözümüze çarpabilir.

Genelde Türkçe pop çalmaktadır bu mekanlarda. 90’lar ve 2000’lerin şarkılarının sesi gelir kulağımıza… Geleneksel mezeler artık farklı bir hal almıştır. Yanındaki ile çoğu zaman sohbet etmek oldukça zordur. Duyamadığınız için telefonlara sarılacaksınız. Genelde bu mekanlarda kadın ve erkek sayısı eşittir. İçki içen kadınları burada daha sık görürüz. Gözler konuşur bu mekanlarda romantizm yok denilecek kadar azdır.

Bu mekanlarda genelde lüks araçlar,şık kıyafetler, en güzel kokulu parfümler ile gidilir. Gece sonunda kendini takside eve giderken hatırlarsın ve gece sona erer. Yeni nesil meyhanelerdeki tercihlerim ve önerilerim Nişantaşı Atiye, Karaköy Chez Moi, Esnaf Maslak, Afitap Kalamış, Her Gece Etiler, Veranda Pera, Bi Daha Meyhane. Benim artık tercihim klasik meyhaneden çok yeni nesil meyhaneler. Klasik meyhanelerimizin de yeri ayrıdır.

2 yanıt

  1. Yeni nesil meyhaneleri önce yerer gibi konuştunuz ama yazı sonunda olumlu bir düşünceniz olduğunu belirttiniz. Tabiki eskide takılı kalınmamalı ancak bu kadar sesin yüksek sohbetin düşük olduğu bir ortamda meydana gelmemeli diye düşünüyorum. İyiye giden şeyler de var değerini kaybeden noktalar da. Ancak bunun sebebinin arz ve talep olduğu da açık. Artık meyhanelere giden gençler farklı hayatlar yaşıyor farklı duygular tadıyorlar. İster istemez konsept bu talebe cevap veriyor sanırım. Emeğinize sağlık kısa ve öz bir yazı olmuş.

  2. Yeni nesil meyhanelere meyhane demeli miyiz? Benzerlikten çok farklılıkları var gibi. Tek ortak nokta mey. Keşke meyhane ismi kullanılmaya devam etse diye düşündüm yazıyı okurken.

Bir Cevap Yazın

Diğer 1.069 aboneye katılın