Kindle’a (Calibre ile) Kitap Yüklemek

Elinizdeki  Amazon Kindle cihazınıza internette gördüğünüz kitapları Calibre üzerinden kolayca yükleyebilirsiniz. Kindle’ın kendi formatı olan “Mobi” olması da gerekmiyor üstelik. Bu kitapları atarken Calibre kitapları size Mobi biçimine dönüştürüp dönüştürmek istemediğinizi soruyor. Üç yıllık tecrübeme göre, “Epub” dosyaları hiçbir sorun çıkarmıyorken “pdf” biçimindeki dosyalarda sayfa kaymaları olabiliyor. Yine de okumaya engel değil. Aradığınız tüm kitapların “epub” biçimini bulmak mümkün.

Usb kablosuyla cihazınızı bilgisayarınıza bağlayıp Calibre yazılımını açtığınızda Kindle’ınızı otomatik olarak görüyor. Kindle cihazınıza kitap yüklemek için şu üç adımı izleyebilirsiniz.

 • 1- https://calibre-ebook.com/download adresinden işletim sisteminize uygun kurulum dosyasını indirin.
 • 2- Calibre programını açıp “Kitap Ekle” sekmesine tıklayarak eklemek istediğiniz e-kitapları seçin. Bu sırada tabii cihazınızın usb kablosu ile bilgisayara bağlı olması gerekiyor.
calibre_1
Kindle’a yüklemek için kitap seçin
 • 3- Kitaplar Calibre yazılımın içinde listelendikten sonra, kitapları seçip “Ana belleğe gönder” demeniz yeterli. Eğer kitap biçimi “mobi” değilse size dönüştürmek isteyip istemediğinizi soracaktır. Dönüştür diyoruz.
calibre_2
Kindle cihaza gönder

Calibre ile yalnız Kindle cihazlara değil, Kobo ve diğerleri gibi büyük küçük tüm marka cihazlara Epub Mobi ve PDF biçiminde kitaplar atabilirsiniz.

Hepsi bu kadar. İşlem kitap sayısına göre zaman alır. En alt sağda “işler” yazan yere tıklarsanız ne kadar süreceğini görebilirsiniz. Artık cihazınızı açıp eklediğiniz kitapları okuyabilirsiniz. İnternette on binlerce telif hakkı bitmiş kitap var. Özellikle ingilizce okuma yapabiliyorsanız.

Amazon marka e-kitap cihazlarınızın tüm modellerine Calibre üzerinden kitap atmanız ve bu kitapları düzenlemeniz mümkün. Kitap atmanın daha basit yolları da var fakat Calibre kitap atmanın yanında kütüphanenizi düzenlemeye olanak verme, E-Kitaplarınızı Amazon ve diğer marka cihazlarınız için otomatik dönüştürme başta olmak üzere onlarca özelliğe sahip olması. Tam anlamıyla bir E-kitap yöneticisi. E-kitap düzenleyebilirsiniz de.

Yazılım cihazınız için kitap satın alabileceğiniz adreslere yönlendiriyor sizi. Calibre ile sadece Amazon ürünlerine değil Kobo gibi pek çok e-kitap okuyucuya kitap atabilir ve farklı cihazlarınız için kitap satın alabilirsiniz. Eğer bir şekilde kitap okuma alışkanlığınız varsa Goodreads sitesini bilmiyorsanız mutlaka göz atın derim.

8 yanıt

 1. Feride Aslanca avatarı
  Feride Aslanca

  Merhaba 👋🏼 Kindle da storytel gibi google olay uygulamalarını açabiliyor muyuz?

  1. Merhaba. Maalesef Google Play uygulamaları Kindle cihazlarda kullanılamıyor. Storytel bir sesli kitap servisi ve Kindle cihazlarda kullanılamıyor. Kindle Paper White 4 cihazlarda sesli kitap dinleme özelliği var. Sesli kitaplarınızı atıp dinleyebilirsiniz. Storytel uygulaması ise yok bildiğim kadarıyla.

   Daha fazla bilgi için:

   https://sirazduvari.com/kindle-paperwhite-4-hakkinda-her-sey/

   1. Feride Aslanca avatarı
    Feride Aslanca

    Teşekkür ediyorum ☺️

 2. Mehmet Karatason avatarı
  Mehmet Karatason

  Yararlı konumu bilmiyorum ama artı repini verdim

 3. Çağrı Yağmur avatarı
  Çağrı Yağmur

  Bilgi için teşekkürler.

 4. Anabellek etkin görünmüyor , sanırım bilgisayar cihanı görmüyor, ne yapmam gerekir?

  1. Farklı girişlere takarak denediniz mi? Cihaz sarj oluyor ama görünmüyor mu Bilgisayarımda?

 5. Sağ Açık Orhan avatarı
  Sağ Açık Orhan

  Kitapları doğrudan da atabiliyoruz. Kütüphane oluşturmak için böyle bir program şart.

Bir Cevap Yazın

Diğer 1.076 aboneye katılın