Alper Çağlar Kimdir?

Türk Televizyon ve film sektörüne yepyeni bir soluk getireceğini düşündüğüm isimdir Alper Çağlar. Önceki yazımda Türk dizilerinin başarılarını yazmıştım. Bu başarılı dizi ve filmlerin altında emeği olanlardan birisi de başarılı yapımcı ve senarist Alper Çağlar ‘dır.

Kimdir Alper Çağlar?

Alper Çağlar 1 Eylül 1981’de üç çoçuklu bir ailenin ortanca çoçuğu olarak gözlerini açtı. Aslen Adana Kozan’lıdır. Babası Kimya Mühendisi Prof. Dr. Arif Çağlar,  annesi ise Kimya Alanında çalışan Prof.Dr. Perihan Çağlar’dır. Babasının Fulbright araştırmaları sebebiyle önce Albany, New York, Ankara’da sonrasında lise eğitimi için İstanbul’da yaşamıştır. Robert Koleji çıkışlıdır.

Lise hayatı boyunca bir çok öykü, animasyon ve çizgi roman projeleri tasarladı. İlk filmini lise ikinci sınıfta Kırgızistan’da  “Not So Far Away” adında bir belgesel filmdir. Liseden sonra kazandığı burs ile Amerikada ki University of Virginia’da Medya İlişkileri ve İletişim okumuştur. Başarılı yönetmen eğitimini Bilkent Üniversitesi Grafik Tasarım bölümünü bitirerek tamamlamıştır. 2004 yılında çektiği “4 saat” isimli film 44 dakika sürmüştür.

Alper Çağlar 2006 yılında kendi şirketini kurmaya karar verir. Kendisinin de hayranı olduğu yönetmen George Lucas’ın şirketi LucasArts’dan ilham alarak ÇağlarArts adındaki şirketini kurdu. İlk iki kısa filmiyle yerel festivallerden ödüller alan Çağlar, ilk büyük festival başarısını Akbank Kısa Film Festivalinde “Camgöz” adlı noir filmiyle kazanmıştır.

2008 yılında askerlik görevini kısa dönem olarak tamamladı. 2009 yılında ilk uzun metrajlı filmi olan Büşrayı yaptı.  2014 yılında büyük övgüler alan, başrollerini Çağlar Ertuğrul ve Ufuk Bayraktar’ın oynadığı ve iyi bir gişe başarısı yakaladığı Dağ” filmi projesini hayata geçirdi. 2014 yılında Emin BoztepeCüneyt ArkınEmir BenderlioğluKaan Urgancıoğlu oynadığı Panzehiradlı sinema filmini hayata geçirdi. 2016 yılında ise gişe rekoru kıran Dağ film projesinin devamı olan Dağ 2” filmini hayata geçirdi. Dağ 2 filmiyle beraber Alper Çağlar ‘ın ismi çok konuşuldu. Son olarak Börü” dizi ve film projesini hayata geçirdi.

Dağ ve Dağ 2 Filmleri

Alper Çağlar’ı Dağ serisinin ilk filmi ile tanımıştım. Dağ filminde kurgu çok güzeldi fakat görüntüyü çok sevdiğimi söyleyemem. Serinin ikinci filmi olan Dağ 2 filminin izlediğim en özel filmlerden biri olduğunu söyleyebilirim. Dağ 2 filmine çıktığı gün üniversiteden arkadaşlarım ile birlikte gittim. Filme girmeden önce bazı arkadaşlarımdan bazıları önyargılıydı ama ilk sahneden itibaren filmden gözlerini ayıramadıklarını söylediler. Filmin aksiyon sahneleri, duygusal sahneleri ve bazı sahneler tüylerimi diken diken etmişti.

Filmin konusu:

Devlet aleyhine ve askerler aleyhine yazılar yazan bir gazeteci Suriye’de rehin alınır. Türk gazeteciyi kurtarma operasyonu yapan Özel timin durumu ve bu sırada gelişen olayları anlatılmıştır. Filmden çıktığımızda bir şekilde özel timin yerinde olma isteğiyle dolmuştuk. Film konusunda araştırma yapınca bu güzel filmin arkasından Türk Ordusunu çok güzel bir şekilde anlatan Yapımcı Alper Çağlar çıktı. Sonrasında Börü projesi çıtayı arşa taşıdı diyebilirim.

Börü dizisi vatan aşkı ile tutuşmuş yalnız kahramanların destanını anlatıyor. Börü dizisinin bölümleri en prestijli kamera olan RED’in, Türkiye’de ilk kez kullanılan RED WEAPON 8K ile çekilmiştir. Sinema filmi de var. Fragman:

Göktürkler Projesi

Gelelim ilk duyduğumdan beri heycanlandığım ve desteklediğim Göktürkler film serisine. Göktürkler filmi Batı dünyasının kurmaca, hayal ürünü karakterlerini kullanarak farklı coğrafyaları ele almasından yakınmaktadır. Türk tarihi iki bin yıla yayılmış ve saymakla bitmeyecek kadar kahramanlarımız var. Hep yakındığımız bir şeydir bu; iki bin yıllık tarihi başarılarla dolu, onlarca mücadele vermiş Türkleri ve kültürümüzü anlatacak ciddi filmlerin olmaması durumu. Alper Çağlar bu alanda bir yol açabilir.

Beş yüz yıllık tarihi olmayan devletler tarihleriyle ilgili güzel işler çıkarıyorlar. Bizim bu konuda önemli eksikliğimiz var. En iyi yapımlar Türk tarihinden çıkabilir. Mete Han gibi, Timur gibi büyük komutanların tarihidir Türk tarihi. Göktürkler serisinin ilk filmi 2019’da çıkacak olan “İLK GÖKTÜRK”, ikinci filmi 2022 yılında çıkacak olan “KIRK GÖKTÜRK” , son filmi ise 2025 yılında çıkacak olan “SON GÖKTÜRK” filmidir. Alper Çağlar ‘a bu projesinden dolayı teşekkür ediyorum. Bu proje ile Türk Tarihini dünyaya güzel bir şekilde tanıtmış olacağımıza inanıyorum.

Bir Cevap Yazın

Diğer 1.071 aboneye katılın
%d