Berlin’in 2035 İçin Toplu Taşıma Ana Planı

Yakın zamanda BERLİN’in 2035 hedef yıllı toplu taşıma ana planı açıklandı. Buna göre önümüzdeki 15 yılda şehrin toplu taşıma altyapısının geliştirilmesine yaklaşık 30 milyar Euro ayrılmış durumda.

Image

Almanya’nın başkenti ve en kalabalık şehri (3,5 milyon) Berlin’de toplu taşımanın yetersizliği son yıllarda iyiden iyiye tepki çekmekteydi. Metro sistemi, S-bahn ve U-bahn’larda kullanılan trenlerin ortalama 30 yaşın üzerinde olması seferlerde birçok aksamaya neden oluyordu. Buna ek olarak, dizel motorlu otobüslerin şehrin havasını kirletmesi, otobüs seferlerinin yeterince sık olmaması, çoğunlukla Doğu Berlinde çalışan tramvay hatlarının şehrin batı tarafına ulaşmada yetersiz kalması da sebepler arasında.

Image

Yeşiller, SPD (merkez-sol) ve Die Linke (sol) koalisyonu ile yönetilen şehirde, toplu taşımaya eşine az rastlanır büyüklükte bir bütçe ayrılmasıyla tüm bu sorunların aşılacağı umuluyor. Peki, 2035’e kadar her yıl yaklaşık 2 milyar Euro harcanması öngörülen planda neler mi var?

1. Tramvay

Dünyanın en eski ve en geniş tramvay ağlarından birine sahip Berlin’de, doğu batı ayrımı sonrasında, Batı’da tramvay hatlarının yerini otobüsler alır. Ancak sonrasında şehir yeniden birleşince, bu durum doğu-batı arasındaki ulaşımda aksaklıklara neden olur. Bu yüzden, belki de plandaki en önemli proje, bu tramvay hatlarının batıya uzatılması.

Buna göre halihazırdaki 194 km uzunluğundaki tramvay ağı 267 km’ye uzatılacak; tramvay filosu ise yüzde 38 büyüyecek.

(Kreuzberg, Schöneberg, Spandau tramvayın geleceği yerlerden.)

Image

2. S-Bahn ve U-Bahn

Berlin’in günümüzde 3,6 milyon olan nüfusunun 2035’e kadar 4 milyonu geçmesi bekleniyor. Artan nüfus için imara açılması beklenen 12 yeni yerleşim yerinde insanların otomobile mecbur kalmaması için mevcut S-bahn ağının bu bölgelere uzatılması planlanıyor.

Image

Ancak bunun için yeni hatlar yapmak yerine, şehirde hâlihazırda atıl durumdaki demiryolu hatları modernize edilerek devreye sokulup, bu bölgeler ile şehrin diğer bölgeleri arasındaki bağlantının sağlanacağı öngörülüyor.

Image

3. Otobüs

Plana göre 2030 yılına kadar Berlindeki tüm otobüsler elektrikli olacak ve şehirdeki herhangi bir hatta otobüs bekleme süresi azami 10 dk’yı geçmeyecek.

Image

Ayrıca 24 saat boyunca kesintisiz hizmet verilen otobüs hattı sayısı da arttırılacağı gibi engellilerin kullandığı rampaların otobüslerden kaldırılması ve yerine, muhtemel, otobüsle aynı seviyede duraklar yapılması planlanıyor. Ek olarak, hâlihazırda test sürüşleri devam eden sürücüsüz minibüslerin 2035’e kadar şehirde kullanılacağı öngörülüyor.

Talebin az olduğu bölgelerde, toplu taşıma hizmetinin sabit bir rota yerine telefon uygulamasıyla çağrılabilecek sürücüsüz minibüslerle verileceği planlanıyor.

Image

Bu devasa bütçenin büyük bir kısmı devlet bütçesinden sübvanse edilecekken, mevcut bilet fiyatlarının ise yüzde 1,4 artacağı hesaplanmış.

Ve kaynaklar:

https://t.co/rcfCj3WRq6?amp=1

https://t.co/OHZ7zS22yu?amp=1

Yazı İrfan Batur’un Twitter hesabında verdiği bilgilerin bir araya getirilmiş halidir. (Yazara bu harika yazı ve yayınlama izni verdiği için teşekkür ederiz.)

Berlin için yapılan plan dünyanın diğer şehirleri için de bir örnek. Tabii tüm kentler aynı güçle yatırım yapamayacaklardır. Berlin toplu taşımanın yanında bir bisiklet başkenti.

Bir Cevap Yazın

Diğer 1.068 aboneye katılın
%d blogcu bunu beğendi: