Kızıl Ordu Korosu ve Rusya’nın Ruhu

Kızıl Ordu Korosu Sovyetler Birliği’nin resmi korosu olarak 1928’de on iki kişiden oluşmuştu. Bugün sayıları yüzden fazla olan koro yerel şarkılar, ulusal marşlar, askeri şarkılar, bando müziği, popüler klasikler, Rus ve uluslararası bestecilere ait şarkıları seslendiriyor. Rusya’nın en köklü müzikal gruplarından ve dünyaca üne sahipler. Uluslararası ödüllere sahipler.

Koro geçtiğimiz yıllarda uçak kazasında altmış sekiz üyesini kaybetmişti. Kızıl Ordu Korosu çok farklı tarzda şarkıları söylüyor. Tarkan’dan “Şıkıdım şıkıdım” şarkısını da söylüyorlar, dünyaca popüler parçaları da söylüyorlar efsane olmuş Ruslara özgü ezgileri de çalıyorlar. Kızıl Ordu Korosu deyince akla bu güçlü halk ezgileri daha çok geliyor.

Bunlardan en bilinenleri arasında “Katyusha”, “Kalinka” , “Polyushka Polye” , “Partisan’s Song” ve “SSCB Milli Marşı” var.

Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra da Kızıl Ordu Korosu çalışmalarına devam etti. Sovyet milli marşının ortaya çıkmasında etkili oldular. Bugün de kullanılan Rusya milli marşının müziği aynıdır ama sözleri değiştirilmiştir. Koro Rus müziğinin en güzel eserlerini seslendirmiştir.

Rusya’nın Ruhu

Apple’ın müzik servisinde Rusya’nın Ruhu isimli bir albüm var. Albüm Kızıl Ordu Korosu tarafından söylenen 43 şarkıdan oluşuyor. Albümün adının Rusya’nın ruhu olması boşuna değil. Dokuzuncu senfoni gibi eserler yer alsa da Rus ulusal müzikleri ve marşları albümde yer alıyor. Albümde yer alan ve Rus müziğinin en güzel örneklerini oluşturan eserlerden birkaçını listeledim.

Red Army Choir – Kalinka / Ardıç Meyvesi*

Red Army Choir – Polyushka Polye /  Benim Vadim

Gelmiş geçmiş en iyi askerli müziklerden birisi olacak mükemmellikte.

Red Army Choir – Katusha / Katyacık*

Bir özel isimden türemiş ismi. Ruslar bu ismi bir füzeye de vermişler.

Red Army Choir – National Anthem of the Soviet Union

Bolşevik Parti Marşı’ndan uyarlanan Sovyetler Birliği Marşı’nın müziği, güftede ise Sovyet marşının söz yazarı Sergey Mihalkov’un yeniden yazdığı sözler kullanılmıştır. Sovyetler Birliği Marşı, 1944 yılından itibaren “Enternasyonal” marşının yerine resmî marş olarak kullanılmaya başlandı. 

Yeltsin’den sonra devlet başkanı olan Vladimir Putin’in 7 Mayıs 2000 tarihinde göreve başlamasından kısa süre sonra “Patriotiçeskaya pesnya” marşı değiştirildi. Federal Meclis, Sovyetler Birliği Marşı’nın müziği üzerine yazılan yeni sözlerle oluşturulan yeni marşı Aralık ayında onayladı.

Wikipedia

Bunların dışında ilgili albümde çok sayıda keyifli şarkı var. En beğendiklerim bunlar oldu benim.

Bir Cevap Yazın