Zeki İnsanların Özellikleri (17 İşaret)

Zeki insanların özellikleri yerine zeki insanların bazı ortak özellikleri demek daha doğru. Birbirine tam zıt özelliklere sahip iki insanın ikisi de zeki olabilir. Üstelik yazıda geçen zeka kavramı IQ skorları olarak ve istatistiksel olarak ortaya konmuştur. Örneğin kedi sevenler ortalama olarak köpek sevenlerden daha zeki çıkmışsa da aslında köpek seven bir kişi kedi seven birçok kişiden yüksek IQ seviyesine sahip olabilir. İstatistik alındığında ise kedi sevenlerin genelde daha yüksek IQ değerlerine sahip olduğu görülebilir.

Kısacası, listede zeki olmanın ipuçlarını veren özellikler sizde yoksa ciddiye alınacak bir durum değil. Zeka da zaten başarının garantileyicisi değildir. Araştırmalar belli bir IQ skorundan sonra zeka ile başarı arasında bir korelasyon olmadığını gösteriyor. Konuya dönersek; yazı Shakespeare’in bir sözüyle başlıyor. “Aptallar bilge olduklarını düşünmezler fakat bilgeler aptal olabileceklerini düşünürler.”

Zeki olup olmadığınız konusunda şu özellikler bir ipucu verebilir. Farklı zeka türleri olduğunu biliyoruz fakat bu bizi konudan uzaklaştıracağı için Duygusal Zeka kitabını tavsiye ederek devam edelim. Zeki insanların özellikleri olarak şunları sıralayabiliriz:

Dikkatleri kolay dağılmaz, Odaklanma süreleri yüksektir.

Gece kuşu olurlar.

IQ skoru yüksek kişilerin daha geç yatıp daha geç kalktığı bulgusuna ulaşılmış. Araştırma askerler arasında da yapılmış.

Uyumlu bir insan mısınız?

Piaget “Zeka çevreye uyum sağlama yeteneğidir.” der. Zeki insanların koşullara daha kolay uyum sağlıyorlar. Çevreyle başa çıkmak kolaylaşıyor.

Zeki insanlar bilmediklerini bilirler.

Bilişsel seviyesi düşük insanlar her şeyi bildiklerini düşünme eğilimindeyken zeki insanlar bilmediklerinin ve neyi bilmediklerinin farkındadırlar.

Meraklıdırlar.

Zeki insanlar kuvvetli bir meraka sahiptirler. Zeki insanların ortak özellikleri arasında belki de en önemli ve geçerli olan budur. Önemli bilim adamlarının alışkanlıklarının anlatıldığı Meraklı Zihinler kitabında bu konunun üzerinde çok durulmuştur.

Hepimizin bildiği bazı bilim adamlarının hayatları incelendiğinde merak ve düzenli okuma olgusuna rastlıyoruz. Tüm maddeler göreceli olsa da sanırım zeki insanların özellikleri hakkında en isabetli yorum bu madde olmalı.

Açık görüşlüdürler.

Zeki insanlar başkalarının fikirlerini dinlemeyi, değerlendirmeyi ve onlardan faydalanmayı bilir. Başkalarının aklını kullanmak becerisi bu olsa gerek.

Kendileriyle vakit geçirmeyi severler.

Araştırmalar zeki insanların daha bireysel olduğunu, sosyalleşmenin onlara, ortalama insana verdiği kadar keyif vermediğini gösteriyor. Tarkovski’nin söylediği gibi: “Kendinizi, kendinizle zaman geçirmeyi yalnızlık sanmayacağınız şekilde yetiştirin.”

Güçlü bir iradeniz varsa

Zeki insanların ortak özellikleri arasında stratejik davranmak ve aceleci olmama becerisi vardır. Çocuklara yapılan pasta testini bilirsiniz, isterlerse pastayı hemen yerler ama hemen yemez 15 dakika beklerlerse üç pasta yiyebileceklerdir. Beklemeyi seçen çocukların ileride daha başarılı olduğu biliniyor.

Alakasız gibi görünen kavramlar arasında bağ kurabiliyorsanız

Kullanıcılardan April Astoria, “Saşimi ile karpuz arasında bağlantı olmadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz zira ikisi de çiğ ve soğuk yeniyor.” diyor. Gazeteci Charles Duhigg, bu tür bağlantılar kurmanın bir yaratıcılık göstergesi olduğunu söylüyor.

Günlük sıradan işleri erteliyorsanız

Zeki insanlar sıradan işleri erteliyor ve daha önemli işler için vakit harcıyor. Yaratıcılığın anahtarının işleri ertelemek olduğunu söylüyor Wharton Üniversitesi psikologlarından Adam Grant. Ona göre Steve Jobs da bu yöntemi izliyordu.

Kalabalıklar zeki insanları rahatsız eder.

Müzik dersi almış olmanız

Müzik çocukların zeka gelişimlerine yardımcı olur. Antik Yunan’dan beri çocuk eğitiminde müzik önemlidir. Çocuğun bir enstrümanı çalması ve bir sporu yapması beklenir. Çocuk yaşlarda müzik dersi alan kişilerin iq skorlarının müzik dersi almayanlara göre bir miktar yüksek olduğu bazı araştırmalarca doğrulanmıştır.

Büyük kardeş olmanız

Yapılan bazı araştırmalar ailede büyük çocukların daha çok iq puanına sahip olduklarını ortaya koymuş.

Zayıf ve uzun musunuz?

Zeki insanların fiziksel özellikleri hakkında bir şey söylemek sanırım çok manasız olacaktır fakat bunla ilgili bir araştırma var. Araştırmaya göre 11 yaşında sözel ve sözel olmayan testlerden düşük puan alanların ilerde obez olma ihtimalleri daha yüksek. Bir araştırma da uzun çocukların bilişsel testlerde daha yüksek puan aldığını göstermiş.

Okumayı erken öğrendiyseniz

Okumayı erken öğrenenlerin bilişsel testlerde daha yüksek puan aldığı görünüyor.

Endişeli bir insansanız, neşeliyseniz, meraklıysanız, dağınıksanız, empati düzeyiniz yüksekse zeki bir insan olduğunuzun işaretleri olabilir.

Yazı burada yer almış ve çeşitli platformlarda zenginleştirilmiş. En son Dünya Halleri bir derleme yapmış. Kaynaklara göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Diğer 1.069 aboneye katılın